Trzy rośliny nawilżające powietrze. Latem postaw je w sypialni

Konkretne rośliny charakteryzują się specyficznymi właściwościami, dzięki którym poprawiają stan powietrza w domu. To szczególnie ważne latem, gdy w upalne noce trudno nam się oddycha, a powietrze jest gęste i ciężkie. Warto wtedy postawić w sypialni rośliny, które pomagają zasnąć i mocno nawilżają powietrze.

Sansewieria jest prosta w uprawie i skutecznie czyści powietrze
Sansewieria jest prosta w uprawie i skutecznie czyści powietrze 123RF/PICSEL

Niektóre gatunki roślin nazywane są naturalnymi filtrami — oczyszczają powietrze, wchłaniają elektrosmog i produkują mnóstwo tlenu. Co ciekawe, część z nich potrafi także nawilżać powietrze i przez wzgląd na tę właściwość powinny znaleźć się w każdej sypialni. Oto trzy rośliny, które pomagają zasnąć i swobodnie oddychać.

Sansewieria

Sansewieria, nazywana też wężownicą to bardzo efektowna, popularna roślina, należąca do grupy sukulentów. Oznacza to, że posiada ona zdolność do magazynowania w liściach wody i składników odżywczych, więc polecana jest nawet początkującym ogrodnikom. Na świecie istnieje aż kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, ale w większości domów spotkamy najczęściej sansewierię gwinejską oraz cylindryczną.

Sansewieria nazywana jest naturalnym filtrem - mocno oczyszcza powietrze i najlepiej spełni swoją rolę, gdy postawimy ją w sypialni. Już jakiś czas temu udowodniono, że roślina ta bardzo pozytywnie wpływa na jakość snu. 

Te rośliny najlepiej nawilżają powietrze. Postaw je w sypialni!

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina, która w ostatnich latach przebojem wdarła się do naszych mieszkań i domów. Nic dziwnego, bo jest dość prosta w obsłudze i nie ma wielkich wymagań. Skrzydłokwiat to rodzaj roślin obejmujący aż 49 gatunków, które naturalnie spotkać można głównie w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Azji.

Skrzydłokwiat to średniej wielkości roślina o zielonych liściach i pięknych, białych kwiatach. Niektóre gatunki uprawiać można jako rośliny ozdobne - w Polsce najbardziej znane są skrzydłokwiaty Wallisa oraz kwieciste.

Skrzydłokwiat ma mnóstwo zalet - to żywy filtr, który oczyszcza powietrze, pochłaniając niebezpieczne związki, także te wydzielane przez meble (szczególnie nowe) i wykładziny. Skrzydłokwiat pochłania również promieniowanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych, nawilża powietrze, a nawet unieszkodliwia zarodniki pleśni. To dlatego najlepiej postawić go w sypialni.

Aloes świetnie nawilża powietrze
Aloes świetnie nawilża powietrze123RF/PICSEL

Aloes zwyczajny

Wyjątkowe właściwości aloesu znane były ludziom już w starożytnym Egipcie, gdzie okrzyknięto go mianem "rośliny nieśmiertelności". Od tego czasu niewiele się zmieniło, bo aloes wciąż jest chętnie uprawiany w naszych domach i doceniany za swój pozytywny wpływ na mieszkańców.

Aloes pochodzi z terenów Afryki oraz Azji Mniejszej, ma szarozielone liście i osiąga wysokość nawet 80 centymetrów. Jest to roślina lecznicza, wykorzystywana także w kosmetyce, a w krajach o zimniejszym klimacie, także w Polsce, uprawiana jest jako roślina ozdobna, doniczkowa.

Aloes wchłania nocą dwutlenek węgla i produkuje tlen, ale znany jest również z tego, że rewelacyjnie nawilża powietrze i świetnie sprawdzi się w domu podczas upałów. Aloes najlepiej postawić więc w sypialni.

Zobacz również:

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas