Reklama

Reklama

Trzy sposoby na czyszczenie zlewu. Koniec z brudem i zaciekami!

Fusy z kawy, niedojedzone buraczki, niedopita herbata, obierki z kolorowych warzyw i owoców. Resztki jedzenia to nieodłączny element przygotowywania posiłków. Gdy trafiają do zlewu, często barwią go w nieestetyczny sposób. Jak pozbyć się brudu, przebarwień i nacieków, by zlew znów lśnił czystością? Oto kilka sprawdzonych trików.

Jak doczyścić zlew? Trik z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to jeden z największych sprzymierzeńców w domowych porządkach. Rozpuszcza kamień osadzony na ceramice i armaturze, radzi sobie z zażółceniami i pomaga pozbyć się plam.

Soda oczyszczona doskonale sprawdzi się również przy czyszczeniu zlewu. Przy tej czynności można wykorzystać ją na dwa sposoby. 

Pierwszym trikiem, który poradzi sobie z mniej uporczywymi zabrudzeniami, jest zmoczenie ścianek i dna zlewu wodą, a następnie posypanie ich sodą oczyszczoną. Po 15 minutach zlew wystarczy wytrzeć szmatką. Zamiast wody można również użyć octu - wtedy metoda będzie jeszcze skuteczniejsza.

Reklama

W przypadku miejscowych i uporczywych zabrudzeń można również przygotować pastę z sody oczyszczonej - to druga metoda.  W miseczce wystarczy połączyć kilka łyżeczek sody z odrobiną wody lub octu. Tak przygotowaną pastę nakładamy na zabrudzenie i pozostawiamy na ok. 15 minut, po czym spłukujemy.

Zobacz również: Jak zrobić pułapkę na muszki owocówki?

Jak doczyścić zlew? Trik z proszkiem do prania

Jeśli proszek do prania jest w stanie poradzić sobie z plamami na ubraniach, powinien również uporać się z nieczystościami, znajdującymi się na ceramicznej, metalowej czy kamiennej powierzchni.

Aby skorzystać z tego sposobu, należy napełnić komorę zlewu ciepłą wodą, a następnie wsypać do niej miarkę proszku do prania. Po około pół godziny spuszczamy wodę i przecieramy zlew.

Po takim zabiegu komorę należy starannie umyć i spłukać, tak by resztki proszku nie osiadały na naczyniach podczas zmywania.

Zobacz również: Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Jak doczyścić zlew? Trik z cytryną

Jeśli zabrudzenia powstały na skutek zabarwienia herbatą, łatwo można usunąć je za pomocą soku z cytryny lub kwasku cytrynowego.

Jeśli planujemy użyć owocu, wystarczy przeciąć go na pół i posmarować sokiem ścianki i dno zlewu. W przypadku kwasku cytrynowego, postępujemy taka samo jak w triku z sodą oczyszczoną: zwilżamy powierzchnię zlewu, a potem posypujemy go proszkiem.

W przypadku tej metody dodatkowym atutem jest piękny, cytrynowy zapach, który po sprzątaniu będzie unosił się w kuchni. 

Zobacz również: Kulki z folii aluminiowej mają zaskakujące zastosowanie. Wiedziałeś?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama