Reklama

Reklama

Trzy zaskakujące fakty... o sposobach na czkawkę

Czkawka bywa niekiedy bardzo uciążliwa. Wiemy, jak szybko się jej pozbyć!

1. Uciskanie odpowiednich miejsc na kolanach to metoda proponowana przez ekspertów akupresury. Ich zdaniem jest to źródłem bodźców, które blokują sygnały do skurczów przepony. Najłatwiej odnaleźć właściwe punkty opuszkami środkowych palców. Przyłóż je do zagłębień tuż pod rzepkami. Przesuń palce w zagłębieniach na zewnątrz, aż natrafisz na kość. Tu jest punkt, który trzeba uciskać równocześnie na obu nogach. Wykonuj ruchy przesuwające skórę względem kości - przez ok. 1 minutę. 

2. Wystraszenie kogoś, kto ma czkawkę, choć nie jest przyjemną sytuacją, rzeczywiście może pomóc. Nagły stres moduluje czynności układu nerwowego w taki sposób, że przestaje on wysyłać sygnały do przepony. 

Reklama

3. Niewydychanie przez chwilę powietrza - też działa. W organizmie zwiększa się ilość dwutlenku węgla, przepona rozluźnia się i zaczyna się mniej gwałtownie poruszać. Podobny efekt może przynieść np. oddychanie do papierowej torby (ściśle przyłożonej do ust). 

Wystarczy kilka minut. Po takim czasie zazwyczaj czkawka sama przechodzi. Ale zdarza się, że męczy znacznie dłużej (np. 48 godzin), albo w ogóle nie chce minąć. Trzeba wtedy pójść do lekarza!

***Zobacz także***

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje