Trzykrotka: Jak ją pielęgnować?

Trzykrotka to roślina, która rekordy popularności biła kilkanaście lat temu, lecz od niedawna znów wraca do łask! Nie dość, że jest naprawdę łatwa w uprawie, to na dodatek zawsze pięknie się prezentuje. Choć trzykrotka najczęściej kojarzona jest z pięknymi liśćmi, to niewielki nakład sił sprawi, że zakwitnie! Jeśli zastanawialiście, jaką roślinę zacząć uprawiać, to trzykrotka jest rozwiązaniem idealnym. Poznajmy wszystkie tajniki pielęgnacji tej niezwykłej rośliny!

Niewiele trzeba, by trzykrotka odwdzięczyła się drobnymi kwiatami
Niewiele trzeba, by trzykrotka odwdzięczyła się drobnymi kwiatami123RF/PICSEL

Parę słów o roślinie

Jak wygląda trzykrotka? To płożąca lub zwisająca roślina o długich łodygach, której ozdobą są piękne, ale i charakterystyczne liście. W zależności od odmiany, mogą być one z delikatnym białym przebarwieniem albo z trójkolorowymi refleksami ze spodnią barwą fioletową. Trzykrotka nie jest dużą rośliną, choć trzeba przyznać, że czasami jej pędy mogą osiągać nawet metr długości. Jeśli jej rozmiar może być przeszkodą, to uspokajamy: bardzo dobrze znosi przycinanie, a nawet jest to zabieg dla trzykrotki niejednokrotnie zalecany.

Musisz wiedzieć, gdzie ją ustawić!

Trzykrotkę - tak jak w przypadku każdej rośliny - trzeba ustawić w odpowiednim miejscu. A jakie będzie optymalne dla naszej rośliny? Okazuje się, że w tej materii jest bardzo tolerancyjna, ponieważ nie przeszkadzają jej parapety od strony południowej (gdzie jest najjaśniej), ale jeśli mamy ekspozycję północną w domu, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ją tam ustawić. Jednak trzeba pilnować dwóch rzeczy. Pierwsza - trzykrotka nie może stać w ciągłym cieniu, ponieważ wtedy nie zakwitnie. Drugim koniecznym warunkiem jest brak przeciągów, które mogą naszej roślinie szkodzić.

Warto także wspomnieć, że trzykrotka nie lubi ciągłego przestawiania - ustawiona w jednym miejscu rośnie bujnie przez wiele lat!

Uwaga na podlewanie!

Trzykrotka początkowo rośnie bardzo wolno, ale później szybko wypuszcza nowe pędy
Trzykrotka początkowo rośnie bardzo wolno, ale później szybko wypuszcza nowe pędy123RF/PICSEL

Podlewanie trzykrotki nie jest trudne, ale warto znać pewien trik, który ułatwi pielęgnację naszej rośliny. Wodę warto wlewać w niewielkich ilościach wprost do spodków, by bryła korzeniowa mogła swobodnie wsiąkać wilgoć. Oczywiście, jeśli dno nie zawiera otworów odpływowych, na nic ten zabieg się nie przyda. Czy można wlewać wodę wprost do doniczki z trzykrotką? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale wtedy łatwo o zalanie, przez co nasza roślina może szybko zmarnieć. Poza tym namaczanie pędów nie służy kondycji trzykrotki, ponieważ w tym miejscu bardzo szybko gubi swoje atrakcyjne liście.

Ten zabieg jest konieczny!

Jeśli nasza trzykrotka się przerzedza i nie ma pięknego zwartego pokroju, to nie pozostaje nic innego, jak przyciąć jej łodygi. To spowoduje, że ukrócimy bujny wzrost rośliny, a także umożliwimy jej rozkrzewienie się. A co zrobić z uciętymi łodygami trzykrotki? Nie wolno ich wyrzucać, bo mogą się przydać do innych, pożytecznych celów.

Rozmnażanie jest banalne

Co zrobić z obciętymi łodygami? Można je wykorzystać z powodzeniem do rozmnażania! Są na to przynajmniej dwa sposoby, które nie nastręczają żadnych problemów. Pierwszy to umieszczenie fragmentów w wodzie i czekanie, aż wytworzą korzenie. Druga jest łatwiejsza, ponieważ wystarczy umieścić je wprost do ziemi. Ostatni sposób to także dobry pomysł, aby zagęścić trzykrotkę już znajdującą się w doniczce.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas