Twoja paproć się sypie? To groźny znak, ale jest jeszcze dla niej szansa

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Przyjęło się, że paprocie w domu są bezproblemowe, a ich uprawa powiedzie się każdemu. Niech nas nie zmylą zapewnienia innych, że żadna zła rzecz nie może się im wydarzyć. Jeśli jednak widzimy, że nasza paproć gubi liście, to znak, że jej kondycja jest tragiczna. Tego objawu nigdy nie możemy bagatelizować, tylko trzeba działać: istnieje szansa, że nasza roślina odbije i szczelnie pokryje się zdrowymi liśćmi. Co zrobić, kiedy paproć gubi liście? Przekonajmy się.

Paproć nie zawsze jest bezproblemowa w uprawie: Czasem zdaje się kapryśna i masowo sypią się z niej liście
Paproć nie zawsze jest bezproblemowa w uprawie: Czasem zdaje się kapryśna i masowo sypią się z niej liście123RF/PICSEL

Paproć gubi liście? To zły omen

Paproci nikomu przedstawiać nie trzeba, by chyba prawie każdy miał z nią styczność albo w domu, albo w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Niezmienne są często dekoracją naszych domów, a wiele osób ma swoje patenty, aby rosły bujne i zdrowe. Paprocie czasami gubią liście i jest to proces całkowicie normalny.

Problemem jest moment, kiedy z paproci dosłownie się sypie, a cała podłoga usłana jest żółtymi i suchymi liśćmi. Jeśli nasz domowy egzemplarz zachowuje się w taki sam sposób, opcje są dwie: albo paproć jest przelana, albo przesuszona. Jak rozpoznać, co stało się z naszą rośliną? 

Paproć się sypie? Może ma zbyt sucho?

Jak rozpoznać, że nasza domowa paprotka ma zbyt sucho? Wystarczy sprawdzić stan jej bryły korzeniowej za pomocą palca. Jeśli gleba jest sucha na wiór, to trzeba ją natychmiast podlać. Można to zrobić na dwa łatwe sposoby: pierwszy - najbardziej oczywisty - to zwykłe, ale obfite nalanie wody do bryły korzeniowej. Druga zaś polega na tym, aby paproć wraz z doniczką umieścić na 30 minut w misce wypełnionej odstaną wodą.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, ważna jest jedna czynność, której nie można zapomnieć wykonać: nadmiar wody powinien zostać zlany z doniczki, może okazać się dla paproci zabójczy.

Warto pamiętać, że paprocie lubią wilgoć, więc latem i wiosną zraszanie rośliny jest niezbędne.

Przelanie paproci: Liczy się czas!

Wbrew obiegowej opinii przelanie rośliny również może spowodować, że roślina traci wigor, a jej liście sypią się na podłogę. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli w doniczce jest nadmiar wody, to porażone o zgniłe korzenie nie transportują jej do łodyg i liści, więc cała roślina wygląda, jakby była zasuszona. Co w takiej sytuacji zrobić? Jeśli przez jakiś czas widzimy, że bryła korzeniowa ma stale mokro, to trzeba wyjąć całość z doniczki i usunąć mokrą ziemię. Korzenie, które są zgniłe, trzeba natychmiast usunąć, a zdrowe spryskać preparatem grzybobójczym. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak wymiana ziemi w doniczce. Paproć po takim zabiegu przez pewien czas nie powinna być podlewana, aby miała siłę na to, aby się zregenerować.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas