Reklama

Tych kwiatów nie kładź na grobie. Kolor ma znaczenie

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak kalendarz wyznaczy pierwszy dzień listopada, wiele osób odwiedza cmentarze, gdzie chce najpierw uprzątnąć i udekorować groby swoich bliskich. W tym celu wybieramy najczęściej znicze oraz kwiaty. W przypadku tych drugich należy jednak zachować ostrożność. Ich kolor może bowiem być przyczyną cmentarnej gafy.

Jakie rośliny nadają się na cmentarz? Idealny wybór na Wszystkich Świętych

W połowie października Polacy rozpoczynają przygotowania na zbliżającą się uroczystość Wszystkich Świętych. 1 listopada tłumnie ruszymy na cmentarze, odwiedzając groby swoich bliskich. Najpierw jednak wielu chce należycie zadbać o mogiłę, rozpoczynając dokładne czyszczenie i dekorowanie.

Zobacz również: Czy zaniedbanie grobu to grzech? Oto co mówi prawo kanoniczne

Tuż przed Wszystkimi Świętymi na grobach stawiamy więcej zniczy i kwiatów. Na jakie jednak się zdecydować, aby przetrwały na cmentarzu długie tygodnie? Wiele osób postawi na najpopularniejsze, nazywane powszechnie "cmentarnym kwiatem", chryzantemy. Odporne na mróz i zimno zachwycają mnogością kolorów i form. To jedna z najpopularniejszych propozycji.

Reklama

Inni postawią na jesienne wrzosy, które pomimo braku wody i przymrozków zachowają dostatecznie dobry wygląd. Na popularności w ostatnim czasie zyskują również ozdobne kapusty. To innowacyjny pomysł, jednak nawet w tym przypadku warto czasem postawić na nowoczesność.

Zobacz również: Atrakcyjna alternatywa dla chryzantem na grobach. Niskie temperatury tylko jej służą

Jakie kwiaty na grób? Zwróć uwagę na kolor. Popełnisz gafę

W przypadku wyboru idealnych kwiatów na cmentarz warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich kolor. Wiele osób będzie dobierać go według własnych upodobań lub wizji, którą ma w głowie. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają poszczególne barwy kwiatów, aby nie popełnić gafy.

Czerwone symbolizują namiętność i pożądanie, będąc również symbolem miłości do rodziców. To oznaka zainteresowania drugą osobą i chęci nawiązania z nią kontaktu. Czerwień jest zarezerwowana dla osób, które kochamy i na których nam zależy.

Biel jest natomiast wyrazem niewinności i wierności. Często pojawia się na grobach tych osób, które zmarły w młodym wieku. Róż wyraża wdzięczność i troskę, będąc symbolem kobiecości i delikatności. Ostrożności wymagają jednak kwiaty w odcieniach żółci. Te z jednej strony symbolizują szczęście oraz radość, zaś z drugiej są symbolem odrzuconej miłości, zazdrości i fałszu.

Kwiaty w kolorze fioletu oznaczają tymczasem smutek i żal, zaś te niebieskie symbolizują przyjaźń i przywiązanie. To kolor spokoju.

Zobacz również: Nie tylko chryzantemy. Oto piękne, a zarazem "żelazne" rośliny cięte i doniczkowe na cmentarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych | kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy