Tych produktów do czyszczenia nigdy ze sobą nie łącz

Podczas sprzątania chętnie sięgamy po różne środki czystości, które pomagają uporać się z zabrudzeniami. Zdarza się, że niektórzy zmęczeni żmudnym szorowaniem postanawiają zmieszać ze sobą dwa różne detergenty dla wzmocnienia efektu. Niestety, takie eksperymenty nie zawsze dają dobre rezultaty, a wręcz mogą prowadzić do niebezpiecznych reakcji chemicznych i zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Groźne może być nawet łączenie detergentów z tak pozornie neutralnym produktem, jakim jest ocet. Których środków pod żadnym pozorem nie należy ze sobą mieszać?

Łączenie niektórych środków czystości ze sobą może być groźne dla zdrowia
Łączenie niektórych środków czystości ze sobą może być groźne dla zdrowia123RF/PICSEL

Wpływ środków czystości na zdrowie

Podczas używania środków czystości powinno się zakładać rękawice
Podczas używania środków czystości powinno się zakładać rękawice123RF/PICSEL

Na rynku jest dostępnych wiele środków do czyszczenia i dezynfekcji, które mają pomóc nam w utrzymaniu porządku w domu. Jest to szeroka gama produktów dostosowana do różnego rodzaju powierzchni w postaci płynów, proszków, kostek, past czy żeli. Środki czystości zawierają detergenty, czyli syntetyczne substancje wytwarzające pianę i usuwające brud. Dzięki temu tego typu produkty skutecznie radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, np. świetnie rozpuszczają tłuszcz, usuwają kamień czy mają działanie bakteriobójcze. Niestety wiele zawartych w nich składników może być szkodliwych dla zdrowia.

Często są to silne substancje żrące, które podrażniają naszą skórę, oczy i układ oddechowy. Nieodpowiednio stosowane mogą sprzyjać anemii, alergii, wywoływać bóle głowy, a nawet zatrucia i poparzenia. Dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu skóry z takimi detergentami, używać rękawiczek ochronnych i wietrzyć czyszczone pomieszczenia. Nie należy także łączyć ze sobą gotowych środków ani niczego do nich dodawać w celu wzmocnienia ich działania. Może bowiem dojść do niebezpiecznych reakcji, które będą zagrażać naszemu zdrowiu.

Dlaczego nie można łączyć ze sobą płynu do toalet z octem?

Nie wolno łączyć ze sobą płynu do toalet i octu
Nie wolno łączyć ze sobą płynu do toalet i octu123RF/PICSEL

Detergenty mogą pomóc nam w wyczyszczeniu prawie każdej powierzchni, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż nie są obojętne dla naszego zdrowia. Często rozczarowani słabym działaniem konkretnego środka, chcemy wzmocnić jego właściwości i mieszamy go z innymi podobnymi produktami lub podczas czyszczenia używamy jednego po drugim. Nie należy ich łączyć nawet z pozoru delikatnymi środkami, np. z octem. Ten uniwersalny produkt świetnie sprawdza się przy sprzątaniu używany samodzielnie, jednak w połączeniu z niektórymi związkami może być groźny dla zdrowia. Nie należy mieszać go m.in. z płynem do toalet, który zawiera podchloryn sodu - związek chemiczny stosowany w dezynfekcji. Połączenie go z kwasem, czyli w tym przypadku octem, powoduje wydzielanie chloru. Wdychanie tego toksycznego gazu jest niebezpieczne dla dróg oddechowych.

Objawy zatrucia chlorem

Zatrucie chlorem wywołuje duszności i obrzęk płuc
Zatrucie chlorem wywołuje duszności i obrzęk płuc123RF/PICSEL

Chlor to substancja trująca, która działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe. Wdychanie tego gazu wywołuje takie objawy jak pieczenie, uczucie drapania w gardle, zaczerwienienie oraz obrzęk błony śluzowej, powiek, jamy ustnej i dróg oddechowych. Skutkuje to pojawieniem się kaszlu, duszności, mdłości, sinicy czy pienisto-krwistej wydzieliny. Może dojść także do omdlenia, a nawet do obrzęku płuc czy głośni, co grozi porażeniem układu oddechowego i śmiercią. Chlor może również wywołać poważne oparzenia skóry, a wypicie środka zawierającego tę substancję prowadzi do podrażnień śluzówki, ran jamy ustnej czy krwistych wymiotów.

Czego jeszcze nie można łączyć z octem?

Octu nie powinno łączyć się z żadnymi gotowymi środkami czystości, gdyż chlor znajduje się w wielu produktach odkażających, czyszczących i wybielaczach. Niebezpieczne dla zdrowia jest nie tylko zmieszanie tych substancji ze sobą, ale nawet użycie ich zaraz po sobie. Groźnym połączeniem jest również ocet i woda utleniona. Powstaje wówczas kwas nadoctowy, substancja żrąca, która wywołuje podrażnienie oczu, skóry, nosa i płuc.

Czy ocet i soda oczyszczona to dobre połączenie?

Ocet i soda osłabiają swoje działanie
Ocet i soda osłabiają swoje działanie123RF/PICSEL

Ocet i soda oczyszczona to dwa niezawodne i tanie produkty, które są przydatne podczas sprzątania. Błędne jest jednak myślenie, że połączenie tych dwóch środków będzie doskonałym sposobem na wyczyszczenie wszelkich powierzchni. Tak naprawdę zmieszanie ich ze sobą wywołuje wybuchową reakcję i tworzenie się piany. Do tego soda i ocet osłabiają nawzajem swoje działanie, a w wyniku takiej mieszanki uzyska się wodę z niewielką ilością octanu sodu. To połączenie będzie więc całkowicie bezużyteczne.

Których detergentów nie można jeszcze ze sobą łączyć?

Łączenie środków czystości może prowadzić do niebezpiecznych reakcji
Łączenie środków czystości może prowadzić do niebezpiecznych reakcji123RF/PICSEL

Wybielacz z amoniakiem

Niebezpieczne jest także zmieszanie ze sobą wybielacza z amoniakiem. Powstają wtedy bardzo toksyczne substancje, np. chloraminy, które wywołują duszności, ostry ból i pieczenie w klatce piersiowej.

Wybielacz ze spirytusem

Pod żadnym pozorem nie powinno łączyć się ze sobą wybielacza i spirytusu. Tworzą się wówczas chloroform i kwas chlorowodorowy, które przyczyniają się do uszkodzenia układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby oraz podrażniają skórę i oczy. Mogą wywoływać takie objawy jak zawroty głowy, wymioty, utratę przytomności, a nawet powodować śmierć.

Dwa różne środki do udrażniania rur

Środki do udrażniania rur to bardzo silne substancje chemiczne, których zadaniem jest odblokowanie zatkanego odpływu. W styczności ze skórą mogą wywołać oparzenia, a wydzielające się przy ich stosowaniu opary utrudniają oddychanie. Dlatego używając ich, należy zachować wszelkie środki ostrożności i pamiętać, że zmieszanie ze sobą dwóch tego rodzaju produktów prowadzi do niebezpiecznych reakcji.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas