Tylko nie kranówką, czyli o tym, jaką wodą podlewać storczyki

Storczyki są roślinami, które podczas swojego okresu zakwitania zachwycają feerią barw. Z tego powodu często są wybierane jako ozdoba do wielu polskich domów. Jednak trzeba pamiętać, o tym, że storczyki wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz wiedzy o tym, jak i czym powinno się je podlewać. Sprawdź, jak dbać o te rośliny i na co trzeba uważać podczas podlewania.

Storczyki należy podlewać z umiarem, ponieważ przelanie jest dla nich niebezpieczne
Storczyki należy podlewać z umiarem, ponieważ przelanie jest dla nich niebezpieczne123RF/PICSEL

Storczyk - co to za roślina?

Storczyk to bardzo popularna roślina doniczkowa. Wybierana jest przez wiele osób ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Jeszcze w latach 90. był uznawany za kwiat egzotyczny i ekskluzywny. Jednak teraz jest już bardzo często spotykany w polskich domach.

Nazywany jest on również orchideą. Storczyk w środowisku naturalnym najczęściej występuje w lasach wilgotnych i egzotycznych, które znajdują się na terenie Ameryki Środkowej i Południowej, Australii czy Azji. Jednak w naturze storczyk jest rośliną, która rośnie w koronach drzew egzotycznych.

Roślina zazwyczaj kwitnie raz w roku, a jej kwiaty mogą się utrzymać przez bardzo długi czas, bo potrafią zdobić storczyki nawet przez 6 miesięcy, równocześnie zachowując intensywność swoich barw. Kwiaty orchidei złożone są trzech płatków oraz trzech działek kielicha.

Popularność storczyka spowodowana jest również tym, że jest to bardzo barwna roślina, której kwiaty występują w wielu wariantach kolorystycznych, m.in. w kolorze białym, żółtym, kremowym, fioletowym, niebieskim, brązowym czy różowym. Oprócz tego można zakupić okazy, które są wielokolorowe lub mają barwne plamy.

Storczyki są bardzo popularną rośliną doniczkową
Storczyki są bardzo popularną rośliną doniczkową123RF/PICSEL

Jak podlewać storczyki?

Odpowiednia pielęgnacja rośliny pozwoli cieszyć się jej pięknem przez długi czas. Wiele osób jednak nie wie, jak podlewać storczyki, aby nie były zbyt wysuszone lub przelane.

Można je podlewać na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na tradycyjnym działaniu, jakim jest podlewanie storczyka wodą z konewki, bezpośrednio do podłoża. W tym przypadku musimy uważać na to, aby nie lać wody na liście, ponieważ możemy się tym przyczynić do rozwoju chorób grzybowych rośliny. Jest to również szczególnie niewskazane w słoneczne dni, ponieważ polanie bezpośrednio liści storczyka może prowadzić do oparzeń roślin, gdy dojdzie do kontaktu z silnym słońcem.

Drugą metodą jest podlewanie storczyków poprzez zanurzanie doniczki w wodzie. Możemy ją umieścić na przykład w głębokiej misce lub wannie. Roślinę należy pozostawić tak na około 15-30 minut. Następnie wyjmując doniczkę, trzeba delikatnie otrząsnąć jej liście i korzenie. Dzięki temu podłoże storczyka nasiąknie wodą, utrzymując wilgoć. Potem stopniowo będzie odparowywało, równocześnie nawadniając korzenie rośliny.

Jak często podlewać storczyki?

Wiedza o tym, jak podlewać storczyki stanowi klucz do sukcesu podczas dbania o tę roślinę. Pomimo faktu, że orchidea pochodzi z terenów tropikalnych i wilgotnych, to jednak nie przepada za nadmiarem wody.

Najważniejszą zasadą podczas pielęgnacji storczyka, jest to, aby podlewać roślinę dopiero wtedy, kiedy jej podłoże będzie całkowicie suche. To ważna wskazówka, ponieważ storczyk lepiej znosi przesuszenie niż przelanie. Nadmiar wody może spowodować u tej rośliny gnicie korzeni, utratę kwiatów, żółknięcie liści lub nawet śmierć storczyka.

Chcąc sprawdzić, czy podłoże na pewno jest wystarczająco suche, musimy włożyć palec do doniczki na głębokość 2-3 cm. Jeśli będzie on oblepiony ziemią, stanowi to dla nas sygnał, że storczyk jeszcze nie powinien być podlewany.

Inną metodą upewnienia się, czy ziemia jest wystarczająco sucha, jest przechowywanie rośliny w przezroczystej doniczce. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jak aktualnie wyglądają jej korzenie. Jeśli są one zielone, to nie powinniśmy jeszcze podlewać orchidei.

W praktyce oznacza to, że storczyki podlewa się co 7-14 dni. Jedynie w okresie letnim możemy dostarczać wodę roślinie częściej, czyli raz w tygodniu. Dodatkowo podlewane powinno być wykonywane rano, aby korzenie i podłoże zdążyły wchłonąć całą wodę.

Jaką wodą podlewać storczyki?

Storczyki także jesienią potrzebują odpowiedniej pielęgnacji
Storczyki także jesienią potrzebują odpowiedniej pielęgnacji123RF/PICSEL

Storczyki w środowisku naturalnym podlewane są wyłącznie przez deszcze. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie do ich podlewania deszczówki, jeżeli tylko mamy taką możliwość.

Dobrze sprawdzi się również woda, która pochodzi z odwróconej osmozy. Polecanym sposobem jest także podlewanie storczyków wodą zdemineralizowaną lub destylowaną.  

Ostatecznym rozwiązaniem jest używanie wody z kranu, ale musi być to woda przegotowana i odstana. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że jakość kranówki różni się pomiędzy poszczególnymi miastami, dlatego trzeba zadbać o to, aby do podlewania używana była woda miękka, czyli taka, która nie ma zbyt wielu związków magnezu oraz wapnia. Ich nadmiar może prowadzić nawet do śmierci rośliny, ponieważ uszkadza on korzenie.

Jeśli zatem nie mamy dostępu do deszczówki, wystarczy przepuścić kranówkę przez dzbanek z filtrem, bądź przegotować i zostawić na tydzień.

Podsumowując to, jak i czym powinno się podlewać storczyki, trzeba pamiętać o tym, aby używać:

  • wody przegotowanej po odstaniu przynajmniej kilku dni
  • wody oczyszczonej przez filtr z odwróconą osmozą
  • deszczówki
  • niegazowanej wody mineralnej
  • wody destylowanej

Co dodać do wody do storczyków?

Wiele osób dodaje do wody składniki, które pomagają się rozwijać storczykom. Jednym ze sposobów jest dodawanie co jakiś czas kilku kropel soku z cytryny. Zmieni on odczyn gleby na kwaśny, co będzie korzystne dla storczyków.

Oprócz tego niektórzy od czasu do czasu podlewają storczyki wodą z dodatkiem piwa. Jest to sposób, który stanowi jedną z metod nawożenia tych roślin. Działa to dobrze na orchidee, ponieważ piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B, co świetnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Dodatkowo taka mieszanka sprawia, że rośliny są odporniejsze na choroby.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas