Ukryta funkcja w telefonie. Prawdopodobnie nie masz o niej pojęcia

O rynku smartfonów mówi się od jakiegoś czasu, że przeżywa pewnego rodzaju zastój technologiczny, a nowych modeli telefonów nie wyposaża się w innowacyjne rozwiązania. Jednak nadal wielu właścicieli smartfonów posiada ograniczoną wiedzę na temat funkcji, które daje dany system operacyjny danego urządzenie. Mowa o m.in. o rozwiązaniu polegającym na stuknięciu palcem w tył telefonu.

Twój telefon posiada funkcję "stukania w plecki"?
Twój telefon posiada funkcję "stukania w plecki"?123RF/PICSEL

Przeciętny użytkownik telefonu z systemem Android lub iOS korzysta z zaledwie niewielkiej części funkcji dostępnych w danym urządzeniu i systemie operacyjnym. Być może wynika to z faktu, że sporo udogodnień wymaga od użytkownika zagłębienia się w skomplikowane ustawienia telefonu, co dla wielu osób jest mocno problematyczne.

Jedną z ciekawszych funkcji  polega na stukaniu w tył lub jak to mawiają specjaliści - w "plecki" telefonu. Taki zabieg, czyli stukanie, to zaprogramowany gest, mający na celu usprawnić korzystanie z telefonu. Innymi słowy, stuknięcie palcem w tył telefonu to droga na skróty do wywołania danej, potrzebnej nam funkcji. Rzecz jasna, nie każde urządzenie posiada taką funkcję.

Stuknięcie w tył telefonu z systemem iOS

Funkcja stuknięcia w tył dostępna jest w każdym iPhonie, który posiada wgrany system iOS 14 lub nowszy. "Możesz stukać dwukrotnie lub trzykrotnie w tył iPhone’a, aby wykonywać określone czynności, takie jak robienie zrzutów ekranu, włączanie funkcji dostępności, uruchamianie skrótów itd." - czytamy na stronie producenta telefonów Iphone.

Jak zatem uruchomić tę funkcję?

  • Przejdź do Ustawień  i stuknij w Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył.
  • Wybierz Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie, a następnie wybierz czynność.
  • Aby wykonać ustawioną czynność, stuknij dwukrotnie lub trzykrotnie w tył iPhone’a.

"Aby wyłączyć Stuknięcie w tył, przejdź do Ustawień i stuknij w Dostępność > Dotyk > Stuknięcie w tył, wybierz Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie, a następnie stuknij w Brak" - dodaje producent.

Przeciętny użytkownik telefonu z systemem Android lub iOS korzysta z zaledwie niewielkiej części funkcji dostępnych w danym urządzeniu i systemie operacyjnym
Przeciętny użytkownik telefonu z systemem Android lub iOS korzysta z zaledwie niewielkiej części funkcji dostępnych w danym urządzeniu i systemie operacyjnym123RF/PICSEL

Stuknięcie w tył telefonu z systemem Android

W tym przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ choć stuknięcie w tył telefonu w systemie Android pojawiło się od wersji 11, to nie każdy telefon z systemem Android ją posiada. Najczęściej występuje ona w urządzeniach z tzw. "czystym Androidem", czyli mowa o telefonach, których producent nie wgrywa dodatkowych nakładek systemowych. Takimi telefonami są np. Google Pixel.

Funkcji stukania w tył telefonu możemy jednak poszukać w urządzeniu klikając "ustawienia", następnie wybierając "dodatkowe ustawienia" i "skróty przycisków". Wówczas funkcja powinna być ukryta w zakładce, w której ustawiamy w telefonie "gesty".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas