Uprawa hydroponiczna: Czym jest? Jakie rośliny się do tego nadają?

Większość ludzi uważa, że do uprawy roślin potrzebna jest ziemia w doniczkach albo ogród, aby korzenie miały niezbędne warunki do pobierania z nich wody i substancji odżywczych, a łodygi, liście i kwiaty prawidłowo się rozwijały. Okazuje się, że w pewnych warunkach można stosować tzw. uprawę hydroponiczną, która ma swoje liczne zalety, ale także i wady.

Uprawa hydroponiczna stosowana jest na masową skalę m.in. przez producentów żywności
Uprawa hydroponiczna stosowana jest na masową skalę m.in. przez producentów żywności123RF/PICSEL

Czym jest uprawa hydroponiczna?

Uprawa hydroponiczna jest sposobem rozwoju roślin, który nie wymaga użycia gleby: zarówno tej w doniczkach, jak i tradycyjnej znajdującej się w na ogródku bądź działce. Utarło się przekonanie, że to metoda zakładająca, aby korzenie były ciągle zamoczone w wodzie, jak to ma miejsce w przypadku kwiatów ciętych lub tworzących się sadzonek. Nie jest to do końca prawdą, choć mniej więcej na tym polega. Aby uprawa hydroponiczna miała sens, w zastępstwie ziemi, należy zapewnić korzeniom roślin takie warunki, aby mogły pobierać z wody cenne wartości odżywcze, ale równocześnie nie dopuścić do ich gnicia.

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te roślinyInteria.tv

Co jest potrzebne do uprawy hydroponicznej?

Wydawać by się mogło, że uprawa hydroponiczna wymaga specjalistycznego sprzętu. Po części to prawda, bo z niego korzystają profesjonalne farmy żywności. Jednak amatorzy nie muszą obawiać się, że nadwyręży domowy budżet. Jednak niezbędne jest zaopatrzenie się w zestaw doniczek dla jednej rośliny, a także w odpowiednie podłoże. Oprócz tego, warto wyposażyć się w akcesoria, które ułatwią ich uprawę.

Uprawa hydroponiczna czasami jest stosowana w domowych warunkach
Uprawa hydroponiczna czasami jest stosowana w domowych warunkach123RF/PICSEL

W co należy się zaopatrzyć?

Do uprawy hydroponicznej niezbędne są odpowiednie doniczki. Każda z roślin, która ma być w ten sposób sadzona, powinna być wyposażona w zestaw składający się z dwóch pojemników: wewnętrznego i zewnętrznego. W pierwszym z nich roślina będzie rosnąć - może być wykonana z przepuszczalnego wodę materiału, ale także posiadać otwory odpływowe (muszą mieć taką średnicę, aby korzenie mogły przez nie się wydostać, ale nie aż tak, by materiał wypełnieniowy przez nie wylatywał). Doniczka zewnętrzna musi być za to wykonana z nieprzepuszczalnego wodę i światła materiału. Niezbędnym jest, aby była większa niż pojemnik wewnętrzny, który - wraz z rośliną - będzie się w niej znajdował.

Niezbędne jest podłoże

Wiele osób zastanawia się, czym zastąpić ziemię do uprawy roślin. Na szczęście w sklepach ogrodniczych i aukcjach internetowych jest szeroka gama odpowiednich do hydroponiki podłoży. Bez problemu można się posłużyć zarówno perlitem jak i keramzytem (niektórzy polecają również hydrożel) - czyli znanego surowca, który znany jest ze stosowania w ogrodnictwie do spulchniania gleby oraz warstwy drenażowej. Czym oba surowce się charakteryzują? Tym, że są przepuszczalne i umieszczenie ich w doniczce zapewni wymianę gazową korzeni oraz miejsce do ich rozrostu. Można stosować również inne materiały, jednak warto wiedzieć, że te, które są niezbędne do uprawy hydroponicznej, muszą mieć obojętny odczyn pH.

Jakie rośliny nadają się do uprawy hydroponicznej?

Wbrew pozorom wiele roślin można uprawiać w ten sposób. Mogą być to zarówno takie, które wymagają sporo wilgotności (paprocie, skrzydłokwiaty), a także sukulenty - również kaktusy. Ważnym jest, aby rośliny, które będą w ten sposób rosły w naszym domu, posiadały rozwinięte korzenie. Uprawa hydroponiczna może być stosowana zarówno do roślin i ich młodych sadzonek, ale także dla tych, które wcześniej rosły w glebie (wystarczy pozbyć się ziemi z doniczki, a korzenie dokładnie opłukać).

Keramzyt doskonale nadaje się jako podłoże w uprawie hydroponicznej
Keramzyt doskonale nadaje się jako podłoże w uprawie hydroponicznej123RF/PICSEL

Podlewanie w uprawie hydroponicznej

Czasami podlewanie roślin uprawianych hydroponicznie może sprawiać kłopot. Przede wszystkim ze względu na obecność doniczki, która nie przepuszcza światła (to zapobiega rozwojowi glonów) i trudniej jest monitorować poziom wody. Dlatego warto zaopatrzyć się we specjalny wskaźnik mierzący jej poziom. Oczywiście, należy również często sprawdzać, czy nie ma jej za dużo w doniczkach. Również niezbędnym jest, aby zaopatrzyć się w specjalne nawozy, które wzbogacają wodę w składniki mineralne. Można sięgnąć po specjalne tabletki albo zwykłe preparaty rozpuszczalne w wodzie.

Zalety i wady uprawy hydroponicznej

Uprawa hydroponiczna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest przydatna wtedy, kiedy często jesteśmy nieobecni w domu (co pozwala dozować odpowiednią ilość wody). To również sposób, który zapobiega częstemu przesadzaniu roślin. Wyeliminowanie ziemi z uprawy poza tym ogranicza rozwój i rozprzestrzenianie się chorób grzybiczych i ataki niektórych szkodników. Oczywiście, hydroponika posiada również wady. Przede wszystkim zakup akcesoriów może być kosztowny - szczególnie wtedy, gdy posiadamy pokaźną liczbę roślin.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas