Uprawa roślin. Hobby dla początkujących
Wydawać by się mogło, że ogrodnictwo to bardzo czasochłonne hobby. Nic bardziej mylnego! Wystarczą jedynie dobre chęci i odrobina miejsca, aby w domowych warunkach cieszyć się pokaźną i bujną kolekcją roślin doniczkowych. Jeśli zastanawialiście się, jak się do tego zabrać krok po kroku, to dobrze zapamiętać kilka zasad, aby w domowych warunkach zawsze wyglądały atrakcyjnie.
Zastanów się, gdzie umieścić rośliny
Gdzie najlepiej uprawiać rośliny doniczkowe? Nie ma co do tego zasady, ponieważ to od gatunku zależy, gdzie je najlepiej ustawić i w jakich warunkach czuć się będą najlepiej. Niektóre z nich wymagają ogromnej ilości promieni słonecznych, takie jak np. kaktusy, aloes, czy oleandry. Oprócz nich są też takie, którym zbyt duża ilość światła szkodzi i do nich zalicza się przede wszystkim bluszcze oraz paprocie. Jednak najczęściej rośliny doniczkowe wymagają miejsca ze światłem rozproszonym. Co to znaczy? To proste: takie miejsce powinno być jasne przez większość dnia, ale nie powinny padać na nie bezpośrednie promienie słońca.
Gdzie kupować rośliny doniczkowe?
Istnieje wiele miejsc, w których można kupić rośliny doniczkowe. Najlepiej zaopatrywać się w sklepach ogrodniczych albo giełdach roślin, gdzie mamy pewność, że na miejscu znajdziemy pomoc fachowca. On nie tylko udzieli wskazówek, co do uprawy konkretnych gatunków, ale także wskaże kilka praktycznych rad. Będziemy mieć także większą pewność, że przed zakupem nie były popełniane typowe błędy uprawowe.
Czy w takim razie można kupować rośliny w marketach, które oferują ciekawe egzemplarze w atrakcyjnych cenach? Nic nie stoi na przeszkodzie, ale zanim się zdecydujemy na zakup rośliny w sklepie, trzeba pilnować kilku ważnych kwestii. Jakich?
- Rośliny muszą być zdrowe: nie mogą mieć oznak chorób grzybowych (np. czarnych bądź brązowych plam na liściach), a także nie mogą mieć śladów bytności szkodników.
- Egzemplarze uprawiane są w przemysłowych podłożach: po przyniesieniu roślin do domu najlepiej je przesadzić do ziemi uniwersalnej (można kupić ją w większości sklepów).
- Należy sprawdzić, czy nie zostały popełnione błędy uprawowe: rośliny w marketach mogą być zalewane ogromną ilością wody, co skutkuje gniciem korzeni. Podczas przesadzania należy sprawdzić, czy na korzeniach nie pojawiają się wykwity, a także czy też bryła nie pachnie stęchlizną.
Co zrobić, kiedy okaże się, że roślina zaczęła gnić? Nie trzeba spisywać jej na straty! Wystarczy pozbyć się ziemi, przyciąć zgniłe korzenie, spryskać je środkiem grzybobójczym, a następnie umieścić w nowym podłożu. Tak zabezpieczona roślina powinna przetrwać bez szwanku przez wiele lat.
Przesadzanie roślin
Rośliny potrzebują przesadzania, ponieważ z czasem bryła korzeniowa rozrasta się tak, że nie ma swobodnego miejsca do rozwoju. Dlatego co roku trzeba zmieniać im doniczkę na niewiele większą. Jednak nie warto przesadzać z rozmiarem - mając więcej miejsca roślina skupi się na tworzeniu gęstej sieci korzeni, zamiast rozwijać łodygi i liście.
Warto również tworzyć podczas przesadzania warstwę drenażową. To ona powoduje, że nadmiar wilgoci swobodnie odpływa z bryły korzeniowej i minimalizuje się ryzyko gnicia. Jak wygląda warstwa drenażowa? Wystarczy na dnie doniczki (musi mieć w dnie otwory) wysypać niewielką, kilkucentymetrową warstwę drobnych kamyczków, potłuczonej ceramiki lub keramzytu.
Podlewanie
Podlewanie jest niezbędne, aby rośliny mogły pięknie i bujnie rosnąć. Jak często podlewać rośliny? Odpowiedź na to pytanie może być trudna, ponieważ wszystko zależy od wielkości i gatunku naszego okazu. Jednak warto znać symptomy, które zdradzają, że roślina domaga się dawki wody. Pierwszym z nich jest sucha ziemia w doniczce. Drugie zaś to delikatne więdnięcie liści.
Nie warto przesadzać z ilością wody aplikowanej do gleby, ponieważ nadmiar może sprzyjać gniciu korzeni. W takich wypadkach istnieje zasada: lepiej roślinę przesuszyć niż przelać.
Jaką wodą podlewać rośliny? Istnieje wiele poglądów na ten temat. Niektórzy sięgają po zwykłą kranówkę (jednak ją warto odstawić na kilka godzin, aby zawarty w niej chlor się ulotnił), inni preferują deszczówkę albo butelkowaną wodę mineralną.
Nawożenie
Aby rośliny bujnie i obficie rosły potrzebują nawozów. Najlepiej stosować takie, które dostępne są w sklepach ogrodniczych, ponieważ zawierają zbilansowaną dawkę niezbędnych substancji. Jak często należy nawozić rośliny? Niewielką dawkę nawozu wystarczy aplikować mniej więcej raz w miesiącu wiosną i latem, natomiast jesienią i zimą raz na dwa miesiące.
Oczywiście, można skorzystać z naturalnych nawozów, które można wykonać w domu samodzielnie. Na co zwrócić uwagę? Dobrymi, domowymi nawozami mogą być:
- wywar po gotowanych warzywach (niesolony)
- woda akwariowa
- woda ze skórką bananową
- fusy z kawy (dla roślin kwasolubnych)
- woda ze skorupkami jaj
Rośliny dla początkujących
Jeśli zaczynamy przygodę z uprawą roślin, warto sięgnąć po takie egzemplarze, które nie tylko są łatwe w uprawie, ale niestraszne są im ekstremalne warunki i zapominalstwo. Co warto uprawiać w domu? Dla laików najlepsze będą bluszcze, aloes, draceny, maranta, trzykrotki, sansewieria, zamiokulkas, ale także ciesząca się ogromną popularnością monstera czy egzotyczny... ananas!