Uprawa warzyw na podwyższonych grządkach. Jak je zakładać i czym wypełniać, by rośliny bujnie plonowały?

Jak ciekawie, a zarazem praktycznie zagospodarować użytkową część przydomowego ogrodu? Rozwiązaniem zyskującym na popularności są podwyższone grządki. Nie tylko pozwalają zachować ład w zielonej przestrzeni, ale dodatkowo znacznie ułatwiają codzienną pielęgnację upraw. Jak zapoczątkować tę metodę dbania o warzywa w ogrodzie? Podpowiadamy.

Podwyższone grządki to nowoczesne rozwiązanie zyskujące licznych zwolenników
Podwyższone grządki to nowoczesne rozwiązanie zyskujące licznych zwolenników123RF/PICSEL

  • Podwyższone grządki są wygodnym rozwiązaniem do uprawy warzyw o odmiennych wymaganiach glebowych, m.in. strączkowych, kapustnych, rzepowatych czy cebulowych.
  • Warzywa posadzone w podwyższonych rabatach można obsadzić kwiatami odstraszającymi potencjalne szkodniki. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim nagietki, aksamitki oraz nasturcje.
  • Rośliny rosnące w podwyższonych grządkach są bardziej narażone na trudne warunki pogodowe w trakcie zimy. Przed trudnymi warunkami możemy zabezpieczyć je specjalną folią, warstwą ściółki lub agrowłókniną.

Zalety uprawy warzyw w podwyższonych grządkach

Podwyższone grządki to idealne rozwiązanie dla aspirujących ogrodników, którzy posiadają niewielką przestrzeń wokół domu. Sprawdzą się także u doświadczonych fachowców, chcących uzyskać o wiele większe i bardziej obfite plony, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładu obowiązkowych prac pielęgnacyjnych.

Wybór takiego nieco nietypowego rozwiązania może być ratunkiem dla słabej, ubogiej w cenne elementy oraz nieodpowiedniej gleby. Bez problemu ustawimy je na balkonach w bloku i dobudowanych tarasach. Podwyższona grządka pozwala zniwelować różnice między nierównymi poziomami w przydomowej zielonej przestrzeni. Jakie jeszcze plusy przemawiają za wyborem uprawy warzyw nowoczesną metodą, zamiast trzymania się sprawdzonych i bardziej tradycyjnych sposobów?

Plusy ogrodowego projektu

Podwyższone grządki sprawdzą się od niewielkich przestrzeni oraz w większych miastach
Podwyższone grządki sprawdzą się od niewielkich przestrzeni oraz w większych miastach123RF/PICSEL

Własnoręczna uprawa warzyw w specjalnie skonstruowanych skrzyniach ma niemalże same zalety. Główną jest możliwość wypełnienia ich odpowiednim podłożem, które dostarczy roślinom niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowe zalety obejmują także:

  • uzyskiwanie plonów w o wiele szybszym czasie, dzięki zwiększonej wilgotności oraz bardziej wydajnemu nagrzewaniu się gleby;
  • przedłużenie plonowania, wywołane rozkładem materii organicznej;
  • udogodnienia dla osób starszych oraz zmagających się z problemami kręgosłupa;
  • wzrastanie roślin w spulchnionej i przepuszczalnej glebie, której nadmiernie się nie udeptuje;
  • ochronę posadzonych gatunków przed czworonożnymi członkami rodziny - zwłaszcza psami.

Zakładanie wyższych grządek

Do konstrukcji podwyższonych rabat oraz grządek wykorzystuje się przede wszystkim stare drewniane skrzynie. Przyjęło się, że powinny mieć ok. 1,5 m szerokości, a także 3 m długości. Nie zaleca się, by ich wysokość przekraczała 0,5 m. Dzięki temu wzrośnie komfort pracy przy pieleniu, które będzie można wykonywać także na siedząco. Jeśli planujemy założenie w ogrodzie kilku odrębnych rabat w tym stylu, wyznaczmy między nimi szerokie ścieżki, które umożliwią swobodne poruszanie się oraz przejazd taczką.

Brak drewnianych skrzynek nie jest przeszkodą w założeniu podwyższonych rabat. Z powodzeniem przygotujemy potrzebne elementy samodzielnie. Zaczynamy od skręcenia drewnianej skrzyni bez dna z kilku desek. Im materiał grubszy, tym solidniejszy i stabilniejszy efekt. Rogi usztywniamy za pomocą kantówek i specjalnych wkrętów. W celu wzmocnienia sięgnijmy po twarde deski z dębu. Po skończeniu pracy impregnujemy przedmiot specjalnym nietoksycznym preparatem. Co ważne, podwyższone grządki przygotujemy także z kamieni, cegieł oraz betonowych bloczków.

Wypełnianie przygotowanych skrzynek

Wypełnienie podwyższonych rabat stanowi ziemia dedykowana uprawianym w nich warzywom
Wypełnienie podwyższonych rabat stanowi ziemia dedykowana uprawianym w nich warzywom123RF/PICSEL

Zanim przejdziemy do wysiewu oraz sadzenia warzyw w podwyższonych grządkach, zaczynamy od odizolowania dna skrzynek od gruntu. W tym celu możemy sięgnąć po podziurkowaną folię lub geowłókninę. Ogrodnicy doradzają dołożenie jeszcze jednej warstwy, na którą składa się siatka z drobnymi oczkami, która utrzyma krety z daleka.

Kolejny krok obejmuje warstwę drenażową, do której wykorzystujemy keramzyt, drobne kamyki lub żwirek. Następnie umieszczamy w środku ziemię dedykowaną roślinom, jakie chcemy uprawiać. Powierzchnię między podwyższonymi grządkami dobrze jest wyrównać, a następnie wysypać korą ogrodową. Takie rozwiązanie nie tylko wpływa na estetykę ogrodu, ale także zapobiega nadmiernemu wyrastaniu chwastów.

Podwyższone grządki - początek warzywniaka

Prawidłowo przygotowane i odpowiednio zabezpieczone podwyższone grządki posłużą przez ok. 2-3 sezony, zapewniając roślinom niezbędne składniki pokarmowe. Taka uprawa sprzyja dłuższym zbiorom zdrowszych i bardziej dorodnych warzyw. Bardzo często tego typu rozwiązanie wybiera się dla:

  • buraka liściowego,
  • buraka ćwikłowego,
  • sałaty,
  • pomidora,
  • rzodkiewki,
  • marchwi,
  • ogórka.

Pamiętajmy jednak, by na ograniczonej przestrzeni podwyższonej grządki nie uprawiać roślin wieloletnich. Taka forma narazi je na przemarznięcie w trakcie zimy. Zaletą pomysłu jest możliwość całkowitej wymiany ziemi, co pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się chorób oraz szybciej wyeliminuje szkodniki glebowe.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas