Urlop z okazji ślubu
Są sytuacje, kiedy możesz wziąć w pracy dodatkowy dzień lub dwa urlopu okolicznościowego. Czy wiesz, kiedy ci przysługuje?
Warto wiedzieć, że te dodatkowe wolne dni są płatne (tak jak za urlop wypoczynkowy). Dlatego w niektórych sytuacjach zamiast korzystać z urlopu wypoczynkowego, lepiej poprosić szefa o okolicznościowy.
Potrzebna zgoda pracodawcy
Urlop okolicznościowy to jeden lub dwa dni wolnego. Jednak żeby z nich skorzystać, nie zapomnij o formalnościach. Porozmawiaj z przełożonym (lub przynajmniej zadzwoń i wyjaśnij, co się stało), powiedz, kiedy chcesz wykorzystać wolne i napisz podanie.
Szef musi podpisać twoje pismo. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie pojawisz się w pracy, pracodawca może uznać to za nieusprawiedliwioną nieobecność i zwolnić cię dyscyplinarnie.
Pracodawca nie może odmówić ci urlopu okolicznościowego. Ma jednak prawo poprosić cię o przedstawienie dokumentu (zwykle po powrocie z wolnego), który potwierdzi twoje prawo do dodatkowego urlopu, np. ksero aktu zawarcia małżeństwa, urodzenia dziecka lub zgonu kogoś z rodziny.
Dodatkowego urlopu nie warto odkładać na później, np. dni z okazji ślubu wykorzystać miesiąc po uroczystości. Wówczas pracodawca może ci odmówić.