Uwaga na drodze! Obowiązują nowe zasady

Jak jest z bezpieczeństwem na polskich drogach, wiemy! Receptą na poprawę sytuacji mają być nowe przepisy w kodeksie drogowym oraz karnym. Oto najważniejsze.

Polsce ginie rocznie na drogach ponad 3 tysiące osób. Najczęściej ofiarami są młodzi ludzie w wieku od 15 do 29 lat! Przyczyny tych tragedii to najczęściej nadmierna prędkość i siadanie za kółkiem po spożyciu alkoholu. Czas powiedzieć "stop"!

Reklama

Nowe kary finansowe i ostre zasady odbierania prawa jazdy mają być batem na kierowców lekceważących przepisy. Poprosiliśmy ekspertów, by wyjaśnili, co się zmieniło w prawie drogowym zarówno dla kierowców, jak też dla rowerzystów i dla pieszych.

Pijani kierowcy będą obciążani wysokimi karami pieniężnymi! Co najmniej 5 tys. zł kary może orzec sąd wobec kierowcy skazanego po raz pierwszy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Minimum 10 tys. zł kary pieniężnej sąd może orzec wobec pijanego kierowcy-recydywisty. Te kary to tzw. nawiązka - środek karny za popełnienie czynu zabronionego (zgodnie z art. 48 kodeksu karnego).

Inna ważna nowość: osoby skazane przez sąd za jazdę po pijanemu, które będą starać się o przywrócenie prawa jazdy, muszą zamontować blokadę alkoholową w samochodzie. Blokada uniemożliwi uruchomienie silnika, gdy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu w aucie przekroczy 0,1 mg alkoholu na 1 dm sześć.

Surowe kary są przewidziane dla wsiadających na rower po piwie:

- mandat w wysokości 300 zł do 500 zł może dostać rowerzysta będący w stanie po spożyciu alkoholu (mający od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi);

- mandat w wysokości 500 zł otrzyma rowerzysta będący w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi).

Policja zatrzyma prawo jazdy kierowcy przekraczającemu prędkość. Dokument będzie odebrany już nie tylko za jazdę po pijanemu, ale również:

- gdy kierowca przekroczy prędkość dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;

- gdy kierowca przewozi więcej osób niż jest miejsc w samochodzie (co zostało określone w dowodzie rejestracyjnym).

Ale uwaga! Policja wydaje pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy (gdy przyczyną jest przekroczenie prędkości o 50 km/h), które uprawnia kierowcę jeszcze do prowadzenia auta przez 24 godziny od chwili zatrzymania dokumentu.

Procedura zatrzymania prawa jazdy też odbywa się po nowemu.

1. Po zatrzymaniu prawa jazdy (np. za przekroczenie prędkości) jest ono wysyłane do urzędu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy.

2. Potem starosta - na podstawie wydanej przez siebie decyzji - zatrzymuje prawo jazdy na 3 miesiące. I od daty zatrzymania dokumentu przez policjanta kierowca nie może prowadzić auta przez 3 miesiące.

3. Po tych 3 miesiącach, kierowca będzie mógł odebrać swoje prawo jazdy.

Pamiętajmy! Nielegalna jazda w okresie 3 miesięcy odebrania prawa jazdy skutkuje przedłużeniem zatrzymania dokumentu do 6 miesięcy. Zaś nielegalna jazda w czasie tych 6 miesięcy - skutkuje całkowitym cofnięciem uprawnień.

Samochód odholowany wyłącznie na koszt jego właściciela. Stanie się tak, gdy kierowca prowadzi auto bez uprawnień lub ma zatrzymane prawo jazdy (w wybranych przypadkach). Ważna zmiana! Kierowanie pojazdem bez uprawnień to przestępstwo! Grozi za to: kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat! Przed zmianą przepisów kierowanie autem bez uprawnień było wykroczeniem.

Dzieci o wzroście do 150 cm jadą tylko w foteliku lub siedzisku! Ale jest wyjątek: można przewozić dziecko w zapiętych pasach na tylnym siedzeniu, jeśli ma ono 135 cm wzrostu i waży powyżej 36 kg. Jeśli wieziemy trójkę dzieci na tylnym siedzeniu i nie ma miejsca na zamontowanie trzeciego fotelika, to dziecko siedzące w środku można przypiąć pasami.

Wzrosły znacznie mandaty za parkowanie na "kopertach". Natomiast bezprawne posługiwanie się kartą inwalidy i parkowanie w miejscach dla nich przeznaczonych grozi mandatem 1000 zł.

Młodzi kierowcy pod szczególnym nadzorem! Jeśli w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuszczą się jednego przestępstwa na drodze (np. kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń (np. przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h), utracą prawo jazdy.

Nowości ważne dla pieszych

Obecnie piesi, którzy nie stosują się do obowiązku używania odblasków na drodze po zmierzchu, mogą dostać mandat do 100 zł. W poprzednich przepisach zaś były widełki tego mandatu - mógł wynosić od 20 zł do 500 zł (czyli funkcjonariusz dowolnie mógł to oceniać). Obecnie jest już specjalna odrębna kategoria naruszenia przepisu oraz kara za to. Pozostałe stawki mandatów dla pieszych pozostają bez zmian, np.: 50 zł za wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd lub w miejscu o ograniczonej widoczności; 100 zł za przebieganie przez jezdnię na czerwonym świetle.

Opracowała Marta Jaworska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje