Uważaj na swój zlew. W ten sposób go tylko zniszczysz
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Jak wyczyścić zlew? Niby zadanie wydaje się banalne, ale z przyzwyczajenia możemy go zniszczyć. Wtedy w zlewie mogą pojawić się nie tylko przebarwienia, ale także rysy oraz może stracić bezpowrotnie swój blask. Na szczęście, doszorowanie zlewu jest naprawdę łatwe, o ile trzymamy się kilku zasad. Jak wyczyścić zlew? Oto garść porad.
Czyszczenie zlewu: Niby proste, ale...
Utrzymanie czystości w zlewie powinno być priorytetem, ponieważ tylko wtedy unikniemy ogromnego rozczarowania. Dlaczego? Nie dość, że wtedy nie będziemy musieli go szorować, a także nie dopuścimy do sytuacji, kiedy stanie się matowy albo pojawiają się nieestetyczne zacieki. To ważne, zwłaszcza wtedy, gdy np. niedawno urządziliśmy dom, a zlew po jakimś czasie wygląda nieestetycznie.
Wiele zlewów, zwłaszcza w nowych domach i mieszkaniach, mają swoje wady i zalety, ale wszystko to dotyczy materiału, z jakiego są wykonane. Oczywiście, wiele osób stawia na stal nierdzewną, ale sporą popularnością cieszą się również zlewy granitowe, kompozytowe oraz z konglomeratu. Okazuje się, że nie można czyścić je każdym dostępnym detergentem.
Czym wyczyścić zlew?
Czyszczenie zlewu nie będzie sprawiało nam najmniejszego problemu, jeśli skorzystamy z produktów, które wszyscy mają pod ręką. Podstawą powinien być płyn do mycia naczyń. Jeśli zlew czyścimy na bieżąco, to jego użycie w zupełności wystarczy. A co zrobić, gdy przez przypadek warstwa brudu jest grubsza? Pomocny okaże się po prostu ocet, soda oczyszczona albo sok z cytryny. Warto podczas czyszczenia zaopatrzyć się również z delikatną gąbkę albo ściereczkę z mikrofibry.
Czym nie myć zlewu?
Choć w sklepach jest wiele produktów, to nie wszystkie nadają się do mycia zlewu. Dlaczego? Ponieważ mogą zawierać drobinki, które łatwo porysują zlew albo stworzą bardzo nieestetyczne przebarwienia. Dlatego lepiej zrezygnować z detergentów zawierających chlor i amoniak, a także lepiej zrezygnować z past do szorowania czy mleczka, które ma drobinki. Nie zaleca się także stosowania druciaków oraz szorstkich gąbek, bo to właśnie one mogą porysować zlew.
Polecamy: