W marcu nadal marzniesz? Oto trik, by zatrzymać ciepło w domu
Data w kalendarzu wskazuje na to, że powinniśmy już cieszyć się ciepłymi podmuchami typowymi dla wiosny. Niestety, pogoda bywa nieprzewidywalna, więc o tej porze roku kaloryfery nadal działają na pełnych obrotach. To z kolei prowadzi do obaw o kolejne opłaty za ogrzewanie. Zastosuj prosty trik z grzejnikiem i folią aluminiową, aby zatrzymać więcej ciepła w mieszkaniu i odciążyć swój portfel.
Spis treści:
W marcu jak w garncu
Prognozy pogody na marzec często nie napawają optymizmem. To miesiąc, w którym jednego dnia możemy ogrzewać się promieniami słońca i obserwować na termometrach nawet kilkanaście stopni powyżej zera, a w drugim trząść się z zimna i na własnej skórze odczuwać przymrozki. Wszystko to przekłada się na przeciągający się sezon grzewczy, który i tak stanowi spore obciążenie dla portfela. Z tych powodów warto poznać prostą sztuczkę, pozwalającą skręcić nieco grzejniki, a nadal cieszyć się ciepłem we wnętrzu domu.
Włóż folię aluminiową za grzejnik. To działa!
Chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, musisz skupić się na szczegółach. Często zdarza się, że codzienne przyzwyczajenia mogą skutkować tym, że na widok faktury łapiemy się za głowę. Jeśli zima się przeciąga, końca sezonu grzewczego nie widać, skup się na tym, jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Nie musi wiązać się to z kosztowną wymianą całej instalacji czy remontem domu.
Zaopatrz się w dwa przedmioty - folię aluminiową oraz duży karton. Wykorzystasz je do zrobienia ekranu, który pozwoli efektywnie gospodarować energią w domu. Jak się za to zabrać?
- Karton rozłóż płasko. Im większa powierzchnia, tym lepiej. Powinna ona nieznacznie przekraczać wielkość obszaru, jaki zajmuje grzejnik. Jeśli nie masz jednego dużego kartonu, użyj kilku mniejszych.
- Owiń je folią aluminiową w taki sposób, aby błyszcząca część znajdowała się na zewnątrz.
- Włóż między kaloryfer a ścianę. Gotowe!
Dlaczego włożenie folii za grzejnik działa? Patent ten przyda się zwłaszcza osobom, mieszkającym w budynkach o kiepskim ociepleniu. Karton owinięty folią nie tylko tworzy warstwę izolacyjną, ale przede wszystkim odbija ciepło, które trafia prosto do pomieszczenia, a nie ucieka w stronę ściany.
Sposoby, by zaoszczędzić na ogrzewaniu
Przyjrzyj się swoim nawykom. Nawet w zimie spędzasz czas w domu, nosząc koszulki z krótkim rękawem? Zmniejsz nieco temperaturę i załóż cieplejszy sweter. Przegrzewanie pomieszczeń nie jest wskazane. Zaleca się, aby temperatura dzienna w zimie nie przekraczała 20°C. Wieczorem, kiedy kładziesz się do łóżka, zmniejsz ją do poziomu 18°C.
Wietrzenie przeprowadzaj przy wyłączonych kaloryferach. Dbaj też o to, by funkcjonowały sprawnie. Czyść je regularnie, a jeśli zauważysz, że działają słabiej lub tylko częściowo, konieczne będzie odpowietrzanie grzejników. Zrobisz to bez pomocy hydraulika! Staraj się też nie zasłaniać ich firankami, grubymi zasłonami czy zalegającym praniem.
Polecamy: