Ważna data dla działkowców. Te dni to najlepszy czas na przycinanie krzewów i drzew

Bujne krzewy gęsto pokryte kwieciem, gałęzie drzew uginające się od owoców — to marzenie każdego działkowca, sadownika i ogrodnika. Aby mogło się spełnić, nie należy zapominać o ważnej pracy wykonywanej w marcu. Przycinanie krzewów i drzew wiosną jest niezwykle istotnym zabiegiem dla ich lepszej kondycji. Znaczenie ma także czas, w którym wykonywane jest cięcie. Oto najważniejsze daty przycinania drzew i krzewów.

Gęste i piękne krzewy? Przytnij je w marcu
Gęste i piękne krzewy? Przytnij je w marcu123RF/PICSEL

Przycinanie krzewów i drzew najlepiej wykonać między 8 a 19 marca

Przednówek to w przypadku wielu drzew i krzewów doskonały czas na cięcia. Niektóre z nich przeprowadzamy już w lutym, jednak większość roślin przycinamy w marcu, a najlepszy termin na ten zabieg to dni między 8 a 19 marca. 

Zwolennicy ogrodniczego kalendarza księżycowego podkreślają, że pierwszy dzień nowej fazy nie sprzyja pracą w ogrodzie. Dlatego 20 i 21 marca, czyli w dniach początku astronomicznej i kalendarzowej wiosny nie zaleca się ciecia drzew i krzewów ani wykonywania innych prac.

Cięcia wykonane wiosną mają charakter prześwietlający i sanitarny. Odcinamy chore i uschnięte części rośliny, skracamy pędy, by owoce miały więcej światła i miejsca do rozwoju.

Zrób to na przednówku. Gałęzie będą uginały się od owoców

Na początku marca można przycinać już jabłonie, grusze i śliwy. Wiosenne cięcie krzewów i drzew rozpoczynamy od gatunków najbardziej odpornych na mróz. Natomiast końcówka miesiąca będzie odpowiednim czasem, by zadbać o morele i brzoskwinie. Tych drzew nie można przycinać zbyt wcześnie, gdyż nie są to gatunki odporne na mróz i po skaleczeniu mogłyby go nie przetrwać.

Przycinanie krzewów owocowych w marcu

Między 8 a 19 marca warto zajęć się także prześwietleniem pędów krzewów owocowych. W tym czasie zaleca się przycinanie krzewów: porzeczek, agrestu, malin i jeżyn. Marzec to ostatni dzwonek na przycinanie winorośli. W tym czasie pozostaje ona jeszcze w uśpieniu.

Marzec to także czas na przycinanie malin owocujących jesienią
Marzec to także czas na przycinanie malin owocujących jesienią123RF/PICSEL

Przycinanie krzewów ozdobnych

Krzewy ozdobne przycięte wiosną, będą pięknie i bogato kwitły latem bądź jesienią. W marcu trzeba wykonać przycinanie krzewów kwitnących, takich jak : budleja, hortensja i tawuła.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}