Wielu Polaków wyrzuca tę część. To duży błąd, gdyż świetnie działa na sylwetkę
Papaja to bardzo pożyteczny owoc, a zwłaszcza dla zdrowia. Zawiera wiele witamin i enzymy, które oddziałują na procesy trawienne. Często jednak jej środek zostaje pomijany, co jest ogromnym błędem, gdyż jest skarbnicą wielu wartościowych składników.
Niedoceniana część papai. Lepiej nie wyrzucaj jej do kosza
Miąższ papai jest bogaty w składniki odżywcze, które przynoszą liczne korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim jest źródłem witamin: C, A, E oraz kwasu foliowego. Dzięki temu wspomaga odporność organizmu, działa przeciwutleniająco, chroniąc komórki przed uszkodzeniami, a także korzystnie wpływa na wzrok i kondycję skóry. Miąższ papai zawiera również enzymy, w tym papainę, która ułatwia trawienie białek, co sprawia, że jest idealnym owocem do włączenia do diety osób z problemami trawiennymi.
Papaja jest bardzo wszechstronna w kuchni. Można ją jeść na surowo jako orzeźwiający deser, dodawać do sałatek owocowych lub warzywnych, a także używać jako składnik smoothie. Ze względu na swój delikatny, słodki smak, miąższ papai doskonale komponuje się z jogurtem, owsianymi śniadaniami czy lodami. Można go również używać do przygotowywania sosów, marynat do mięs, a także deserów takich jak sorbety czy musy.
Są małe, ale mają ogromną moc. Dodaj je do swojej diety
Papaja to owoc, który można wykorzystać w całości, zarówno miąższ, jak i czarne nasiona. Pestki mają szereg właściwości prozdrowotnych. Działają przeciwpasożytniczo dzięki zawartości papainy. Dodatkowo wspomagają trawienie dzięki wysokiej zawartości enzymów trawiennych oraz pomagają w utrzymaniu zdrowej sylwetki, przyspieszając spalanie tłuszczu. Mimo gorzkiego smaku można je spożywać na surowo lub suszyć i mielić na proszek. W tej formie mogą być dodawane do różnych potraw, wzbogacając ich smak i wartość odżywczą.
Jak wybrać papaję? Zwróć uwagę na te szczegóły
Dojrzała papaja ma skórkę w odcieniach żółci, pomarańczu lub czerwieni. Unikaj owoców z dużymi, zielonymi obszarami, ponieważ mogą one być niedojrzałe. Papaja powinna być lekko miękka przy delikatnym nacisku, podobnie jak dojrzałe awokado lub mango. Jeśli jest zbyt twarda, prawdopodobnie nie nadaje się do spożycia. Zbyt miękka papaja może być natomiast przejrzała i zaczynać się psuć.
Dojrzała papaja ma słodki, intensywny zapach, szczególnie w okolicach łodygi. Jeśli owoc nie wydziela zapachu, należy mu dać jeszcze trochę czasu. Sprawdź, czy na skórce nie ma widocznych uszkodzeń, ciemnych plam czy śladów pleśni, które mogą świadczyć o niskiej jakości owocu lub jego zbyt długim przechowywaniu.
Wybieraj papaje średniej wielkości, które mają regularny kształt. Zbyt duże mogą być wodniste, a zbyt małe mogą być niedojrzałe lub mniej soczyste. Warto również pamiętać, że jeśli kupisz lekko niedojrzały owoc, możesz go zostawić na kilka dni w temperaturze pokojowej.
Zobacz również: Najzdrowsze owoce świata. Możesz posadzić je we własnym ogrodzie