Najzdrowsze owoce świata. Nie wszyscy wiedzą, że można uprawiać je w ogrodzie

Ogród to nie tylko miejsce relaksu, ale też doskonała przestrzeń do uprawy zdrowych i smacznych owoców. Część z nich wyróżnia się na tle innych gatunków wartością odżywczą i często ląduje na szczycie list najcenniejszych produktów, jakie można umieścić w swoim jadłospisie. Zerwane prosto z krzaczka smakują i sprzyjają kondycji organizmu jeszcze lepiej. Poznaj najzdrowsze owoce świata, które z powodzeniem można uprawiać na własnej działce.

Wybierz najzdrowsze owoce do uprawy na działce
Wybierz najzdrowsze owoce do uprawy na działce123RF/PICSEL

Istnieją owoce, o których dobroczynnych właściwościach często słyszymy, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nadają się do uprawy w polskich ogrodach. Tymczasem klimat panujący w naszym kraju jak najbardziej im sprzyja. Rosną dorodne, stanowiąc skarbnicę witamin oraz minerałów. Zapoznaj się z listą najzdrowszych owoców świata, które z powodzeniem można posadzić we własnym ogrodzie.

Borówka amerykańska (wysoka) - coraz bardziej swojska

Choć przybyła z Ameryki Północnej, zdążyła się już na dobre zadomowić w polskich ogrodach. Duże jagody borówki amerykańskiej to dla niejednego ogrodnika smak lata. Oprócz walorów kulinarnych znane są również jako naturalne wsparcie dla wzroku i odporności. Jako źródło przeciwutleniaczy, witamin i mikroelementów borówki amerykańskie:

  • pomagają panować nad właściwym poziomem cholesterolu,
  • wzmacniają naczynia krwionośne,
  • działają przeciwzapalnie,
  • odgrywają ważną rolę w profilaktyce antynowotworowej.

Największym wyzwaniem w samodzielnej uprawie borówki wysokiej jest zapewnienie roślinie kwaśnego podłoża. Ziemię przed posadzeniem należy więc odpowiednio przygotować. Najlepiej przez wykopanie szerokiego, ale niezbyt głębokiego dołu, który do połowy zostanie wypełniony kombinacją ziemi ogrodowej, kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Oprócz tego borówka amerykańska wymaga zacisznego, ale jasnego stanowiska i częstego podlewania.

Poznaj właściwości jagody kamczackiej

Nie jest jeszcze tak popularna, jak borówka amerykańska, ale ogrodnicy przyglądają się jej z rosnącym zaciekawieniem. Ciemne owoce jagody kamczackiej mają wydłużony kształt i są dość miękkie — podczas zbiorów trzeba uważać, aby ich nie zgnieść, łatwo też opadają z gałązek. Krzewy są nieco niższe i mniej rozłożyste, więc to dobra wiadomość dla właścicieli ogrodów o niezbyt imponujących rozmiarach. Jagoda kamczacka ma też mniejsze wymagania niż borówka amerykańska. Dobrze znosi zarówno ciepłe stanowiska, jak i półcień. Jest odporna na mróz.

Jagoda kamczacka kształtem przypominają spłaszczony walec, natomiast kolorem dobrze znaną borówkę amerykańską
Jagoda kamczacka kształtem przypominają spłaszczony walec, natomiast kolorem dobrze znaną borówkę amerykańską123RF/PICSEL

Czego spodziewać się po smacznych, kwaskowatych owocach? Antocyjany zawarte w jagodach wykazują działanie przeciwcukrzycowe. Wysoka wartość odżywcza owoców przekłada się na stymulowanie pracy mózgu i obniżanie ciśnienia krwi. Sprzyjają przemianie materii i przeciwdziałają infekcjom dróg moczowych.

Superfood z ogrodu, czyli jagody goji

Dietetycy od dawna sygnalizują, że sposobem na zdrowe odżywianie jest włączanie do diety superfoods, czyli nieprzetworzonej żywności pochodzenia naturalnego. Tworzone są listy, które zwracają uwagę na zawartość różnorodnych składników o dobroczynnym wpływie na ludzki organizm. Bardzo wysokie pozycje zajmują na nich jagody goji, czyli owoce pochodzące z krzewu o dość egzotycznej nazwie kolcowój chiński. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że świetnie nadaje się do uprawy w polskim klimacie.

Nie potrzebuje żyznych gleb, będzie owocować nawet na ubogim podłożu. Nie jest zbyt wrażliwy ani na mróz, ani na suszę. Lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, choć dobrze będzie rozwijać się także w półcieniu. Widoku jagód goji spodziewać się można w 1-2 roku po posadzeniu.

Jagody goji z powodzeniem można uprawiać w klimacie umiarkowanym
Jagody goji z powodzeniem można uprawiać w klimacie umiarkowanym123RF/PICSEL

Czerwone i podłużne owoce są znakomitym źródłem witaminy C — uznaje się je za jedno z najcenniejszych źródeł kwasu askorbinowego. Zawierają również witaminy z grupy B, witaminę E, błonnik pokarmowy, liczne antyoksydanty, wapń, fosfor, selen, żelazo, cynk i miedź. Bogaty skład sprawia, że właściwości jagód goji są nie do przecenienia, ponieważ:

  • spowalniają starzenie,
  • usprawniają pracę wątroby,
  • poprawiają funkcjonowanie nerek i płuc,
  • działają korzystnie na wzrok.
Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas