Wiosenne sadzenie truskawek. Nie przegap pierwszego terminu – zbliża się wielkimi krokami
Soczyście czerwone, pełne smaku w każdym kęsie i pachnące długimi wiosennymi dniami. To właśnie truskawki znalazły się na szczycie najbardziej lubianych polskich owoców. Chętnie sięgamy po nie również ze względu na obecność licznych składników odżywczych, m.in. błonnika, kwasu foliowego oraz potasu. Jak skutecznie zabrać się do uprawy truskawek w warunkach domowych? Sprawdź, o czym warto pamiętać i jak pielęgnować krzaczki truskawek.
Spis treści:
Typy sadzonek i odmiany
Nadchodząca wiosna sprawia, że coraz poważniej myślimy o uprawie własnych truskawek w ogrodzie. Skąd zatem pozyskać sadzonki owoców? Najlepiej udać się do tzw. kwalifikowanych szkółek ogrodniczych, czyli hodowli znajdujących się pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nabędziemy rośliny wolne od groźnych chorobotwórczych patogenów. Co ważne, każda sadzonka ma przypisany typ, klasę oraz odmianę. Dane te opisują przede wszystkim zastosowaną technologię uprawy, wielkość owoców oraz walory smakowe. Wyróżniamy przede wszystkim:
- sadzonki frigo - wykopuje się je zimą, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku. W kolejnym kroku bezlistna forma trafia o chłodni. Ich dostępność przypada od wczesnej wiosny, aż do lata. Ceni się je za łatwe przyjmowanie na nowym stanowisku oraz szybkie owocowanie.
- sadzonki zielone - dostępne jesienią oraz wczesną wiosną. Ich największą wadą jest ryzyko wyschnięcia bryły korzeniowej pomiędzy wykopaniem z gruntu, a ponownych posadzeniem. Są także narażone na przemarznięcie, a szanse przyjęcia się znacząco maleją. Pierwszy plon jest zazwyczaj bardzo skromny.
- sadzonki doniczkowane - hodowane w jałowym substracie torfowym, który gwarantuje im zdrowy rozwój. Ten rodzaj truskawek napotkamy już początkiem marca, a jest dostępny aż do połowy października. Można je sadzić zarówno w lipcu, jak i sierpniu. Wyróżniają się dobrze ukształtowaną bryłą korzeniową, co ułatwia im szybsze przyjęcie się w ziemi.
Sprawdź: Jak sadzić i pielęgnować truskawki?
Czy warto pozyskiwać sadzonki truskawek z rozłogów?
Powszechnie znane truskawki powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomki. Podobnie jak one uzyskały zdolność do wytwarzania nadziemnych rozłogów, zwanych potocznie wąsami. Na ich końcach rozwijają się niewielkie sadzonki, które w momencie zetknięcia z podłożem bardzo szybko zaczynają się ukorzeniać.
Czy są na tyle silne, by wykorzystać je do powiększenia plantacji? Sytuacja zależy od tego, czy truskawki są zdrowe oraz dorodne, a utworzone sadzonki duże i silnie ukorzenione. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, możemy z powodzeniem odciąć je od rośliny matecznej, a następnie delikatnie wykopać i posadzić na zupełnie nowym stanowisku. Warto pamiętać, że takie sadzonki pobieramy wyłącznie w pierwszym roku po posadzeniu rośliny. Wraz z upływem lat krzaczki zaczną wytwarzać sadzonki gorszej jakości.
Przygotowanie ziemi pod uprawę
Przed rozpoczęciem uprawy truskawek na mniejszą lub większą skalę, musimy zacząć od wyznaczenia im odpowiedniego stanowiska. Rośliny te uwielbiają słońce, a najlepiej rosną w próchniczym, przepuszczalnym, żyznym i wilgotnym podłożu, charakteryzującym się lekko kwaśnym odczynem pH - ok. 5,6-6,5.
Po dokonaniu wyboru miejsca przechodzimy do dokładnego odchwaszczania. Truskawki nie lubią konkurencji innych roślin, dlatego jest to tak ważne. Dobrym rozwiązaniem będzie także wzbogacenie gleby o materię organiczną. W tym celu możemy wykorzystać kompost, biohumus lub mączkę bazaltową. Do jeszcze lepszego użyźnienia ziemi przyda się również obornik. Jeśli zdecydujemy się na jego użycie, pamiętajmy, by zasilić nim glebę jesienią w sezonie poprzedzającym sadzenie truskawek.
Jak sadzić truskawki do ziemi?
Odpowiedni i w miarę bezpieczny czas na sadzenie truskawek następuje po kilku dniach od wcześniejszego przekopania rabaty, gdy ziemia zdąży już nieco osiąść. Na dobę przed posadzeniem pamiętajmy o solidnym nawodnieniu gruntu. Rośliny sadzimy w rozstawie ok. 20-30 cm w rzędzie i ok. 60-70 cm między poszczególnymi krzaczkami. Im większa odległość, tym wygodniej będzie zbierać plony w późniejszym czasie. Jak wygląda cały proces krok po kroku?
- Zaczynamy od wykopania w ziemi dołka. Postarajmy się, by miał głębokość nieco większą niż długość korzeni sadzonki.
- Przygotowaną sadzonkę umieszczamy w otworze - ważne, by jej korzenie znalazły się w pozycji wyprostowanej. Zgięte zaczną wypychać roślinę do góry, prowadząc do jej szybkiego przesuszenia.
- Zadbajmy o to, by zielone pędy wystawały tuż nad powierzchnią ziemi. Jeśli posadzimy truskawki zbyt głęboko, a ziemia przysypie zielone części - sadzonka zacznie gnić.
- W kolejnym kroku dokładnie przysypujemy i ugniatamy podłoże wokół sadzonki. Proces sadzenia kończymy ściółkowaniem - ziemię przykrywamy np. słomą. Ściółka ochroni glebę przed nadmiernym wysychaniem, ograniczy rozwój chwastów oraz zabezpieczy owoce przed zabrudzeniem i gniciem.
- Na koniec truskawkę obficie nawadniamy. W przypadku suchych dni warto wykonywać ten krok codziennie.
Sprawdź: Niezwykłe właściwości truskawek
Przymrozki a planowane sadzenie truskawek
Liczne odmiany truskawek wykazują tolerancję na dość niską temperaturę otoczenia. Nie oznacza to jednak, że należy całkiem zrezygnować z zapewniania im dodatkowej ochrony zimą. Najbardziej wrażliwe na przemarznięcie są przede wszystkim kwiaty truskawek, dlatego tak ważne będzie osłonięcie ich przed wiosennymi przymrozkami.
Pomocna będzie agrowłóknina, zapewniająca roślinie stałą temperaturę oraz osłonięcie przed lodowatym, wysuszającym oraz porywistym wiatrem. Warto wiedzieć, że odporność truskawek na mróz podnosi także odpowiednio wilgotne podłoże. Nie wahajmy się więc regularnie podlewać nasze truskawkowe krzewy.
Sprawdź również: