Wiosną atakuje uprawy kapusty. Szkodniki żerują na liściach i osłabiają rośliny
W trakcie sezonu wiosennego warto przedsięwziąć działania, które zredukują ryzyko wystąpienia szkodników mogących mieć niszczycielski wpływ na uprawy. Jednym z takowych szkodników jest pchełka kapuściana, która żeruje na różnych rodzajach kapusty. Jak rozpoznać, że pchełka zaatakowała i co wówczas należy zrobić? Sprawdź, w jaki sposób można zwalczyć owego szkodnika!

Spis treści:
Pchełka kapuściana. Co to takiego i jak wygląda?
Pchełka kapuściana, zwana również pchełką ziemną, jest niewielkim chrząszczem należącym do rodziny stonkowatych. Osiąga rozmiary rzędu 4-5 mm. Charakteryzuje ją ciemne zabarwienie ciała oraz błyszczące skrzydełka. Żerują na warzywach kapustnych. Jeżeli zbagatelizujemy problem, pchełki kapuściane mogą zasiać w ogródku prawdziwe spustoszenie.
Jak rozpoznać, że uprawy roślin zostały zaatakowane przez pchełkę kapuścianą? Typowym objawem są nieregularne otwory wygryzane przez szkodniki na liściach. Z biegiem czasu zaatakowane rośliny mogą żółknąć i obumierać. Co istotne - zagrożone są również korzenie, którymi żywią się larwy pchełki kapuścianej.
Aktywność pchełek kapuścianych wzrasta na początku wiosny. To właśnie wtedy budzą się do życia. Wówczas najbardziej zagrożone są młode siewki. Rzeczone stworzenia mogą atakować również inne warzywa, takie jak marchew, rukolę, jarmuż czy rzodkiew.

Zwalczanie pchełki kapuścianej. Zastosuj odpowiedni oprysk
W przypadku wykrycia pchełki kapuścianej w swoim ogródku należy przedsięwziąć działania, które pomogą zwalczyć szkodnika. Najlepiej zastosować specjalne środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych. Pomóc mogą także domowej roboty opryski przygotowane na bazie krwawnika - tego typu specyfiki nadają się nie tylko do zwalczania szkodników, ale również niektórych chorób grzybowych.
Chcąc zapobiec żerowaniu pchełki kapuścianej na uprawach w ogródku, dobrze jest co jakiś czas zraszać rozsady warzyw oraz dbać o odpowiednie podlewanie. Wynika to z faktu, że pchełka kapuściana najlepiej czuje się w środowisku suchym. Tym samym zwiększenie wilgotności podłoża może ochronić ogródek.
Co ciekawe, w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się żółte tabliczki lepowe. Dzięki nim da się nie tylko zwalczyć pchełki, ale również wykryć ich obecność. Tego rodzaju tabliczki doskonale radzą sobie także z innymi szkodnikami. Mowa tutaj między innymi o ziemioródkach, mszycach czy mączlikach. Dodatkowo w ochronie młodych siewek roślin kapustnych pomoże okrywanie ich agrowłókniną.
Oprysk z krwawnika na pchełkę kapuścianą
Wspomniany wcześniej oprysk z krwawnika może skutecznie pomóc w zwalczeniu pchełki kapuścianej. W jaki sposób przygotować tego rodzaju domowy preparat? Należy zrobić gnojówkę - około kilograma świeżej rośliny trzeba zalać 10 litrami wody. Pojemnik przykrywamy pokrywką, ale w taki sposób, by powietrze mogło dostać się do środka.
Gnojówka będzie gotowa po kilkunastu dniach. Warto pamiętać o tym, by przed użyciem rozcieńczyć ją w wodzie. Oprysk poradzi sobie również z niektórymi chorobami grzybowymi. Można go stosować także na drzewka owocowe, takie jak wiśnie czy śliwy.