Reklama

Krwawnik pospolity: Właściwości i zastosowania

Krwawnik pospolity to jedna z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych roślin leczniczych. Wykazuje szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości. Przy tym jest łatwo dostępna, gdyż rośnie powszechnie w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Krwawnik zawiera w sobie wiele substancji aktywnych, witamin i minerałów, dzięki czemu działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Z powodzeniem stosowany jest więc do łagodzenia bólów reumatycznych czy niwelowania trądziku i innych zmian skórnych. Natomiast przyjmowany wewnętrznie wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwkrwotoczne i przyspieszające przemianę materii. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego i związane z miesiączką. To jednak jeszcze nie koniec jego cennych właściwości. W czym może nam pomóc krwawnik pospolity?

Kilka słów o krwawniku pospolitym

Krwawnik pospolity to roślina z rodziny astrowatych, powszechnie występująca na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Można ją spotkać na łąkach, pastwiskach, nieużytkach i w lasach. Niektórzy uprawiają ją również w ogródku, gdyż ładnie się prezentuje. Krwawnik cechuje się długą łodygą, rozetą pierzastych liści i drobnymi, białymi lub różowymi kwiatami. Roślina rozmnaża się przez wysiewanie nasion po zbiorze lub wiosną, a kwitnie od lipca do października. Ziele krwawnika zbierane w okresie kwitnienia stanowi cenny surowiec lekarski.

W krwawniku pospolitym znajdziemy wiele cennych substancji, które sprawiają, że roślina wykorzystywana jest na masową skalę w ziołolecznictwie, farmakologii i kosmetyce. Ziele krwawnika zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, kamforę, cholinę i olejki eteryczne (cyneol, azulen). W skład rośliny wchodzą też witaminy A, C i K oraz minerały takie jak magnez, cynk, żelazo, miedź czy siarka. Krwawnik to również źródło kwasów: salicylowego, octowego i mrówkowego.

Reklama

Właściwości krwawnika

Ze względu na zawartość flawonoidów, związków silnie przeciwutleniających, krwawnik działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Stosowany wewnętrznie w postaci naparu pomaga przy przeziębieniu i grypie, łagodząc zapalenie gardła i jamy ustnej oraz niwelując gorączkę. Roślina zmniejsza także stany zapalne przewodu pokarmowego, stosuje się ją na hemoroidy i wrzody żołądka. Krwawnik ma również właściwości rozkurczowe, stymuluje pracę mięśni gładkich jelit, woreczka żółciowego i dróg moczowych, a także zwiększa produkcję soków trawiennych oraz żółci. Dzięki temu stosowanie naparu z tej rośliny wzmacnia apetyt i przyspiesza przemianę materii. Pomoże też przy niestrawności, wzdęciach i nudnościach.

Krwawnik wykazuje również działanie przeciwkrwotoczne, niweluje więc dolegliwości związane z zaburzeniami krążenia. Obniża ciśnienie krwi i łagodzi bóle głowy, w tym migreny wywołane przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Pomaga też w leczeniu żylaków. Krwawnik reguluje także cykl miesiączkowy, redukuje obfite krwawienia i uśmierza ból brzucha w czasie okresu. Oprócz tego łagodzi objawy menopauzy oraz stany zapalne pochwy, macicy i jajników.

Zewnętrzne stosowanie krwawnika w postaci okładów, maści i kremów pomaga łagodzić bóle reumatyczne, stany zapalne skóry i błon śluzowych. Krwawnik przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń. Dzięki właściwościom antyseptycznym wykorzystywany jest też w kosmetykach do cery tłustej i skłonnej do trądziku. Pomaga szczególnie przy leczeniu trądziku bakteryjnego, zwanego młodzieńczym. Preparaty kosmetyczne z krwawnikiem oczyszczają cerę, łagodzą stany zapalne i hamują rozwój bakterii.

Zastosowania krwawnika

Z krwawnika można zrobić napar, nalewkę, a także maść lub maseczkę do stosowania zewnętrznego. Wywar do picia należy sporządzić z jednej łyżki suszonego ziela krwawnika, zalanej szklanką wrzątku. Zaparzamy zioła pod przykryciem przez 20 minut, następnie odcedzamy. Przy zaburzeniach trawienia należy pić napar 2-3 razy dziennie po pół szklanki. W celu oczyszczenia z toksyn stosujemy 2/3 szklanki naparu 3-4 razy dziennie. Z krwawnika można również zrobić kąpiel leczniczą na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Do wanny wrzucamy 100 g ziela, zalewamy trzema szklankami wody i odstawiamy na 12 godzin. Dodajemy taki płyn do kąpieli, która powinna trwać 20 minut.

W łatwy sposób można również wykonać maseczkę z krwawnika na zmiany skórne i trądzik. Dwie łyżeczki ziela należy zalać wodą, aż napęcznieje. Następnie wystarczy dodać łyżeczkę miodu. Taką papkę nakładamy na twarz, szyję i dekolt, trzymamy przez 15 minut i zmywamy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy