Właściwości lecznicze szałwii lekarskiej. Remedium na zapalenie jamy ustnej i anginę!

Szałwia lekarska to magiczne zioło, które ma wiele właściwości leczniczych. Świetnie sprawdzi się w przypadku anginy czy zapalenia gardła. Ma działanie przeciwbakteryjne i hamuje rozwój infekcji. Ponadto regularne picie wywaru z tej rośliny wpływa pozytywnie na układ trawienny i pomaga w pozbyciu się dokuczliwych zaparć. Jakie inne właściwości zdrowotne ma szałwia lekarska? Kto powinien sięgać po napar z tej rośliny? Wyjaśniamy.

Szałwia lekarska działa zbawiennie na układ trawienia
Szałwia lekarska działa zbawiennie na układ trawienia123RF/PICSEL

Co to jest szałwia lekarska?

Szałwia lekarska to zioło lecznicze, które pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, ale uprawiane jest na całym świecie. Roślina osiąga około 80 centymetrów wysokości, a jej liście mają lancetowaty kształt. Znajduje się w nich olejek eteryczny, który zawiera cenne składniki, między innymi taniny, czy witaminę A oraz C. Zioło to stosuje się w przypadku infekcji wirusowych, a także problemów z układem pokarmowym i w okresie menopauzy.

Szałwia lekarska na przeziębienie

W czasie zapalenia gardła warto płukać je wywarem z szałwii lekarskiej
W czasie zapalenia gardła warto płukać je wywarem z szałwii lekarskiej123RF/PICSEL

Szałwia lekarska jest sprawdzonym sposobem na anginę, zapalenie jamy ustnej czy infekcję bakteryjną lub wirusową. Dzięki zawartym w roślinie składnikom, takim jak taniny i witamina C, można zapobiec rozmnażaniu się wirusów i innych drobnoustrojów. Ponadto płukanka z szałwii lekarskiej sprawdzi się w przypadku owrzodzonego gardła, aft, pleśniawek czy krwawiących dziąseł. Dodatkowo olejki eteryczne znajdujące się w liściach, pomagają udrożnić drogi oddechowe. Dlatego zaleca się stosowanie inhalacji z wykorzystaniem tego zioła.

Szałwia na zaparcia

Jeśli cierpisz na nawracające zaparcia lub dokuczają ci inne problemy ze strony układu pokarmowego, sięgnij po napar z szałwii lekarskiej. To dzięki zawartości związków żywicowych oraz garbników, czyli składników stymulujących pracę układu pokarmowego i usprawniających procesy trawienia. Wyciąg z tego zioła najlepiej stosować po posiłku, gdyż pobudza wydzielanie się soków trawiennych i przyswajanie pokarmów. Ponadto witamina A, która zawarta jest w tej roślinie, chroni układ pokarmowy przed chorobami nowotworowymi, między innymi jelita grubego.

Szałwia w okresie menopauzy

Kobiety w okresie menopauzy powinny pić regularnie wywar z szałwii
Kobiety w okresie menopauzy powinny pić regularnie wywar z szałwii123RF/PICSEL

Kobiety będące w okresie menopauzy, cierpią z powodu uderzeń gorąca, a także dużej potliwości. Szałwia lekarska ogranicza nadmierne wydzielanie potu dzięki działaniu antyoksydacyjnemu. Dodatkowo zawarte w tej roślinie flawonoidy hamują procesy starzenia się organizmu i zmniejszają negatywne skutki stresu oksydacyjnego. Ponadto szałwia stosowana regularnie przez kobiety w okresie przekwitania pomaga zwalczyć bezsenność i zmniejsza wahania nastroju. Specyfik ten działa już po dwóch godzinach od wypicia i bywa skuteczny nawet przez kilka dni, trzeba jednak pamiętać o jego regularnym piciu!

Dieta przy anemii. Warto pamiętać o witaminie CInteria.tv

Przygotowanie naparu z szałwii lekarskiej

Napar z szałwii lekarskiej pomaga w oczyszczeniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny i ułatwia oddychanie. Ponadto specyfik ten działa ściągająco i wykrztuśnie, dlatego poleca się jego picie w przypadku problemów z oskrzelami. Jak przygotować napar z szałwii lekarskiej? Do szklanki włóż jedną łyżeczkę liści szałwii i zalej wrzątkiem. Napój przykryj spodkiem i odczekaj kwadrans do momentu zaparzenia się naparu. Na koniec odcedź liście i gotowe. Specyfik pij raz dziennie, najlepiej po posiłku.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas