Wlej do czajnika i zagotuj. Uporczywy kamień zniknie w okamgnieniu

Jak co dzień przygotowujesz filiżankę ulubionej herbaty lub kawy, lecz nagle zauważasz, że nie smakują już tak samo dobrze? Nie martw się o swoje kubki smakowe – z nimi raczej wszystko w porządku, czego prawdopodobnie nie można powiedzieć o czajniku. Zajrzyj do środka. Najpewniej zobaczysz tam osad z kamienia. Wygląda mało apetycznie? Na szczęście istnieją proste metody, by się z nim uporać. Jak odkamienić czajnik? Przedstawiamy domowe sposoby.

Usuwanie kamienia z czajnika może być łatwe
Usuwanie kamienia z czajnika może być łatwe123RF/PICSEL

Czy kamień w czajniku jest niebezpieczny dla zdrowia?

Z problemem powstającego osadu w czajniku borykają się zarówno właściciele sprzętów przeznaczonych do stosowania na kuchenkach, jak i urządzeń elektrycznych. Kamień związany jest ze stosowaniem tzw. twardej wody, czyli kranówki bogatej w minerały — zwłaszcza wapń oraz magnez. Jeśli nie będziemy regularnie sprawdzać stanu czajnika, może się okazać, że jego wnętrze jest wręcz obrośnięte szpecącym osadem.

Czy kamień w czajniku szkodzi zdrowiu? Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby jego negatywny wpływ na ludzki organizm. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że obecność osadów pogarsza smak wody, a co za tym idzie — napojów z niej przyrządzanych. Dodatkowo fatalnie oddziałuje na wydajność czajnika, skracając jego żywotność.

Kamień w czajniku odbiera ochotę na herbatę i kawę
Kamień w czajniku odbiera ochotę na herbatę i kawę123RF/PICSEL

Jak odkamienić czajnik sodą?

Nie musisz inwestować w profesjonalne środki do czyszczenia czajnika. Z osadem z kamienia świetnie poradzą sobie domowe sposoby — tanie i ekologiczne. Jednym z najskuteczniejszych wrogów kamienia jest najzwyklejsza soda, stosowana na co dzień do spulchniania domowych wypieków.

Jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną? Cztery łyżki produktu rozpuść w półtora litra wody, następnie mieszankę wlej do czajnika i zostaw na godzinę. Po tym czasie wylej i dokładnie przepłucz urządzenie, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu sody. Aby mieć pewność, że substancja została dokładnie wypłukana, przed pierwszym użyciem w czajniku zagotuj porcję świeżej wody.

Jak pozbyć się kamienia z czajnika przy pomocy octu?

Wiele osób wykorzystuje ocet do usuwania brudu i zacieków z akcesoriów łazienkowych. Sprawdzi się także w kuchni, gdy płaty kamienia zaczną gromadzić się w czajniku. Jak stosować ocet do usunięcia uporczywego osadu?

  • Wymieszaj ocet i wodę w proporcji 1:1.
  • Wlej do czajnika taką ilość, by wypełnić ¾ jego objętości.
  • Uruchom kuchenkę i doprowadź czyszczącą zawartość do wrzenia.
  • Nie wylewaj od razu! Mieszanka powinna zostać w czajniku do momentu, aż całkowicie wystygnie.

Finałem całego zabiegu jest napełnienie czajnika świeżą wodą, zagotowanie i opróżnienie. Czynność tę należy powtórzyć dwa lub trzy razy, aby całkowicie pozbyć się octu z urządzenia. Herbata o jego aromacie z pewnością nie smakowałaby zbyt dobrze.

Kamień w czajniku — nigdy nie ignoruj
Kamień w czajniku — nigdy nie ignoruj123RF/PICSEL

Czyszczenie czajnika z kamienia — ziemniaczany patent

Nie wyobrażasz sobie obiadu bez porcji ziemniaków? Nie wyrzucaj ich skórek! One również przydadzą się do usunięcia kamienia z czajnika. Wykorzystywanie kuchennych resztek jest w modzie, a do tego cechuje się dużą skutecznością.

Pamiętaj jedynie, że łupiny muszą być czyste. Rozłóż je na dnie czajnika, zalej wodą i zagotuj. "Wyciągną" trudny do usunięcia osad jak magnes. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zniknie w całości po jednym razie. Zabieg powtórz dwa lub trzy razy, a wnętrze czajnika będzie lśnić.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas