Włóż do chlebaka nieoczywisty produkt. Pieczywo dłużej zachowa świeżość
Mimo że chętnie eksperymentujemy w kuchni z nowymi przepisami i produktami, pieczywo nadal dla wielu osób jest nieodzowną częścią codziennego jadłospisu. Do kanapek pasują najróżniejsze dodatki, zarówno słodkie, jak i wytrawne. Są sposobem na szybki posiłek. Nie wyobrażasz sobie bez nich dnia? Musisz pamiętać, że przechowywanie pieczywa rządzi się swoimi zasadami. Bez ich przestrzegania chleb szybko wyschnie lub spleśnieje.
Spis treści:
Robimy to nagminnie. Chleb ląduje w koszu
Najchętniej zajadalibyśmy codzienne świeży, pachnący chleb z chrupiącą skórką. Niestety, nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na poranne wizyty w piekarni każdego dnia, więc podczas zakupów zaopatrujemy się w chleb czy bułki na co najmniej kilka dni. Tu zaczynają się schody, ponieważ błędy w przechowywaniu pieczywa skutkują błyskawicznym wysychaniem lub pojawieniem się pleśni.
Przede wszystkim unikaj trzymania chleba w foliowych torebkach. Nie zapewniają odpowiedniej wentylacji i kumulują wilgoć. W takich warunkach na produktach spożywczych szybko pojawia się nieestetyczny nalot. Nie ma żadnych wątpliwości — to pleśń, która sprawia, że żywność nie nadaje się do jedzenia.
Zwróć uwagę na warunki panujące w kuchni. Nie przechowuj pieczywa blisko źródeł ciepła (np. piekarnika lub kuchenki) ani w mocno nasłonecznionym miejscu. Kromki ekspresowo zamienią się w czerstwe suchary.
Czy pieczywo można trzymać w lodówce?
Chociaż urządzenie sprawdza się celująco w przechowywaniu wielu produktów spożywczych, pieczywo w lodówce szybko traci smak i teksturę. Niska temperatura sprawia, że chleb szybciej twardnieje. Optymalna temperatura do przechowywania pieczywa mieści się w przedziale 18-22°C.
Jak przechowywać pieczywo? Dwa sposoby na zachowanie świeżości
Temperatura pokojowa najbardziej służy pachnącym bochenkom i bułkom. Nie zostawiaj ich jednak na kuchennym blacie bez żadnej osłony. Proste rozwiązania pozwalają na prawidłowe przechowywanie chleba — dobierz je na podstawie własnej wygody i metrażu kuchni.
- Jeśli doskwiera ci brak przestrzeni, pieczywo trzymaj w lnianych lub bawełnianych woreczkach. Nie zajmują dużo miejsca i łatwo jest dbać o ich higienę — wystarczy wrzucić do pralki.
- Praktyczną opcją jest zaopatrzenie się w chlebak. Wiele takich gadżetów spełnia nie tylko funkcje użytkowe, ale estetyka ich wykonania sprawia też, że stają się przyjemnym dla oka wypełnieniem kuchennej przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się chlebaki wykonane z naturalnego tworzywa — drewniane i bambusowe.
Włóż do chlebaka dwie sztuki. Pieczywo będzie chrupiące i świeże
Kuchenne triki zaskakują prostotą i skutecznością. Jeden z nich wykorzystasz podczas przechowywania pieczywa. W pojemniku, w którym trzymasz chleb, umieść dwie kostki cukru. Choć początkowo może wydać się to zaskakujące, czyni cuda. Cukier wchłania nadmiar wilgoci z otoczenia, chroniąc żywność przed powstawaniem pleśni. Pieczywo dłużej będzie smakować jak prosto z piekarni.