Włóż jedną rzecz do doniczki. Nigdy już nie przelejesz ani nie przesuszysz swoich roślin

Właściciele ogrodów, w których rosną drzewa iglaste, niejednokrotnie zmagają się z problemem szyszek opadających na trawnik, grządki czy rabaty kwiatowe. Tymczasem warto zmienić nastawienie, ponieważ pozornie kłopotliwe szyszki mogą przynieść dużo dobrego w uprawie roślin ogrodowych i domowych. Znajdź sprytne zastosowanie dla szyszek – o patencie z podlewaniem nie każdy wie.

Trik z szyszką ułatwi dbanie o rośliny
Trik z szyszką ułatwi dbanie o rośliny123RF/PICSEL

Po pierwsze — dorzuć szyszki do kompostu

Te roślinne "odpadki" doskonale sprawdzą się jako element kwaśnego kompostu. Pomysł jego przygotowania docenią wszyscy ogrodnicy, którzy uprawiają w swoich ogrodach takie rośliny, jak:

  • iglaki,
  • rododendrony,
  • magnolie,
  • borówki amerykańskie.

Wszystkie te rośliny mają wspólny mianownik — są kwasolubne. Kompost, który przygotujesz z udziałem szyszek, warto zastosować przed sadzeniem w celu zakwaszenia gleby w ogrodzie. Pamiętaj, by do pojemnika z tego rodzaju kompostem dorzucać wyłącznie fragmenty drzew iglastych, które zostają po porządkowaniu działki. Mogą to być przycięte gałęzie, kora czy igliwie. Szyszki wydają się więc naturalnym uzupełnieniem mieszanki.

Naturalny kompost to doskonały nawóz dla roślin
Naturalny kompost to doskonały nawóz dla roślin123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Po drugie — ściółkowanie szyszkami

Ściółka z szyszek również nadaje się do roślin kwasolubnych. Dlaczego warto wziąć pod uwagę jej zastosowanie? Szyszki rozkładają się wolniej niż kora, więc ściółka będzie wymagała rzadszego uzupełniania. Mniej pracy w ogrodzie, to więcej czasu na relaks w otoczeniu zieleni!

Co ciekawe, tak przygotowana ściółka nie tylko zakwasza podłoże, wzbogaca je w próchnicę i w pewnym stopniu chroni rośliny przed rozwojem chwastów, ale jest też naturalnym miernikiem służącym do oceny wilgotności ziemi. Jak to działa? Gdy ziemia jest nasiąknięta wodą, łuski szyszek się zamykają. Z kolei, jeśli jest sucho, zauważysz, że pozostają otwarte. To znak, że twoje rośliny potrzebują podlewania. Najlepsze efekty przynosi wykorzystanie szyszek sosnowych.

Po trzecie — wrzuć szyszkę do doniczki

Wspomnianą właściwość z powodzeniem wykorzystasz w uprawie roślin domowych. Trudno ci precyzyjnie ocenić, kiedy jest najlepszy czas na dostarczenie wody kwiatom doniczkowym? Masz na sumieniu już co najmniej kilka przelanych lub przesuszonych okazów? Z pewnością docenisz ten patent.

Kiedy przyniesiesz szyszkę do domu z ogrodu lub spaceru po lesie, połóż ją na białej kartce. W ten sposób upewnisz się, że wypełzły z niej ewentualne owady, które byłyby nieproszonymi gośćmi w pojemniku z kwiatami domowymi. Następnie włóż szyszkę do doniczki i obserwuj jej zachowanie. Ruchy łusek ponownie staną się wyznacznikiem tego, kiedy należy podlać rośliny.

Po czwarte — użyj szyszek do sadzenia

Miej szyszki w zanadrzu, gdy zamierzasz powiększyć swoją kolekcję roślin doniczkowych lub zabierasz się za ich przesadzanie. Kilka sztuk warto umieścić na dnie doniczki i zasypać je ziemią dopasowaną do wymagań danego gatunku. To prosty sposób na stworzenie warstwy drenażu, chroniącej przed zastojami wody i wzbogacenie podłoża dodatkową porcją substancji odżywczych.

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? infoWire.pl

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas