Wrzosiec krwisty – eksplozja koloru w pierwszych dniach wiosny
Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a wiosna budzi się do życia. Jedną z pierwszych oznak, że cieplejsze i pełne słońca dni są tuż za rogiem, jest rozkwitający wrzosiec krwisty. Ta niewielka krzewinka świetnie sprawdza się uprawiana w ogrodzie, jak i posadzona do doniczek lub mniejszych i większych skrzynek. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować wrzosiec krwisty, by cieszył oczy bujnymi kwiatami aż do późnej jesieni.
Spis treści:
Wygląd wrzośca krwistego
Wrzosiec czerwony, zwany także krwistym lub wiosennym, jest niewielką i dość gęstą krzewinką, która w naturalnych warunkach osiąga wysokość ok. 15-25 cm i średnicę 35-45 cm. Posiada pokryte igiełkowatymi liśćmi rozłożyste pędy, które często pokładają się na ziemi. To właśnie na nich rozwijają się kwiaty przypominające kształtem pękate dzbanuszki. System korzeniowy rośliny jest niezwykle gęsty, ale dość płytki.
Korzenie wrzośca krwistego są wyjątkowo wrażliwe na zbyt mocne zagęszczenie podłoża, które wpływa na trudności w uprawie. Co ciekawe, to właśnie ta część rośliny żyje tzw. mikoryzie, czyli symbiozie z grzybami. Zakwitający wrzosiec jest jednym z pierwszych i najwcześniejszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Zdarza się, że pierwsze kwiaty rozkwitają już w styczniu, jednak najczęściej możemy zaobserwować to od lutego, aż do przełomu kwietnia i maja.
Sprawdź: Wrzos a wrzosiec: Jak je odróżnić?
Jak rozróżnić wrzosy i wrzośce?
Wrzosy oraz wrzośce to jedne z chętniej wybieranych roślinnych ozdób ogrodowych, balkonowych oraz tarasowych. Świetnie przyjmują się zarówno w gruncie, jak i posadzone do specjalnych doniczek i pojemników. Oba gatunki łączą takie same wymagania uprawowe. Co jednak je dzieli?
Charakterystyczne dla wrzosów są łuskowate liście, które wyrastają na łodydze pod kątem, a także kielichowate kwiaty. Liście wrzośców przypominają igiełki, rosną prostopadle do pędu, a połączone płatki kwiatów przypominają dzbanuszki. Różnicę zauważymy także we wzroście - wrzosy są o wiele wyższe od wrzośców, a osiągają nawet 50-60 cm. Odmienne są także terminy kwitnienia - wrzosy zachwycają kwiatami od lipca do października, a wrzośce od stycznia/lutego, aż do kwietnia/maja.
Termin sadzenia wrzośca wiosennego
Decydując się na uprawę rośliny w przydomowym ogrodzie lub na działce, najlepiej udać się po gotowe sadzonki do centrów ogrodniczych, szkółek roślin ozdobnych lub specjalnych sekcji wyznaczonych w marketach budowlanych.
Wersję doniczkową wrzośca krwistego możemy sadzić oraz uprawiać praktycznie przez cały sezon. Mając jednak na uwadze wymagające warunki suchego oraz upalnego lata, warto poczekać do jesieni - września/października, albo zostawić to na termin wiosenny, który przypada w kwietniu.
Ozdoba wrzosowisk, rabat i skalniaków
Niezwykle wczesny termin kwitnienia wrzośca krwistego sprawia, że już od pierwszych dni wiosny może stać się jedną z głównych ozdób ogrodu. Roślina nadaje się do uprawy na wrzosowiskach, w towarzystwie wrzosów, różaneczników, azalii oraz licznych roślin kwasolubnych. Świetnie sprawdzi się zarówno na małych, jak i większych przestrzeniach.
Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał dekoracyjny wrzośca krwistego, posadźmy do w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Naturalnym towarzystwem dla rośliny są także jałowce pospolite, sosny, świerki oraz żywotniki.
Podstawowe wymagania rośliny
Uprawa wrzośca krwistego wymaga umieszczenia go w glebie umiarkowanie żyznej, kwaśnej (pH 4,5-5,5), przepuszczalnej oraz odpowiednio wilgotnej. Roślina dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień. Z tego względu często wykorzystuje się ją jako gatunek okrywowy. Jeśli zapewnimy jej te warunki, zachwyci kolorami od końca zimy, aż do późnej jesieni.
Płytki system korzeniowy wrzośca sprawia, że nie jest w stanie przetrwać suszy. Regularne nawadnianie staje się szczególnie ważne w okresie ciepłym i bezdeszczowym. Najlepiej zdecydować się na codzienne podlewanie, ale zachować umiar w ilości wody. Dobrym rozwiązaniem będzie także wyściółkowanie podłoża wokół wrzośca korą, co uchroni glebę przed nadmiernym wysychaniem.
Cięcie wrzośca krwistego - kiedy i jak?
Do prawidłowego wzrostu wrzośców niezbędne będzie ich regularne przycinanie. To właśnie ten rodzaj pielęgnacji wpływa na ich zagęszczenie, co z kolei przekłada się na bardziej obfite kwitnienie. Wrzośce krwiste kwitnące wczesną wiosną przycinamy po zakończeniu kwitnienia, czyli w maju. To pozwoli roślinie wytworzyć do końca sezonu nowe pędy z zawiązanymi pąkami kwiatowymi.
Jak odpowiednio zabrać się za przycinanie wrzośca? Zabieg ten polega na usunięciu jedynie przekwitłych kwiatostanów, a nie całych pędów. W tym celu użyjmy sekatora lub dobrze naostrzonych nożyc ogrodniczych. Pozbywamy się suchych kwiatów i pozostawiamy możliwie jak najdłuższą część wegetatywną, czyli ulistniony pęd.
Ogrodnicy doradzają, by w tym celu obciąć kwiatostan maksymalnie 2 cm poniżej podstawy. W kolejnym kroku dobrze jest uprzątnąć pędy zeschnięte oraz całkowicie pozbawione liści. Pamiętajmy, by na cięcie decydować się w dzień bezdeszczowy. Taka pogoda pozwoli ranom bezpiecznie i szybko się zagoić.
Sprawdź również: