Wybieramy laptop dla seniora - na co zwrócić uwagę?

Seniorzy coraz chętniej korzystają z laptopów. Komputer umożliwia im kontaktowanie się z bliskimi, dokonywanie zakupów bez wychodzenia z domu, a także zapewnia rozrywkę. Jak wybrać laptop dla seniora? Jakie parametry sprzętu są najważniejsze w przypadku starszych osób?

Lekkość i mobilność

Starsze osoby zwykle korzystają z laptopa w domu, jednak często wolą siedzieć z komputerem w ulubionym fotelu lub przy kuchennym stole zamiast przy biurku. Laptop powinien być zatem lekki, by bez trudu go przenosić z miejsca na miejsce. Mobilność ułatwi seniorom używanie sprzętu, nawet gdy położą go na kolanach.

Dla większego komfortu seniora wraz z laptopem warto kupić stolik na kółkach, który przystawi się do fotela, kanapy lub krzesła. Lekki, mobilny stolik sprawdzi się, nawet gdy senior większość dnia spędza w łóżku.

Laptop z dużym ekranem

Laptopy dla seniorów powinny posiadać ekran o przekątnej co najmniej 15 cali. Wraz z wiekiem wzrok stopniowo się pogarsza. Im mniejszy będzie ekran, tym trudniejsza będzie obsługa komputera dla starszej osoby. Problemy z widzeniem mogą pogłębić się z powodu częstego mrużenia oczu, by zobaczyć drobną czcionkę i nieduże ikony. Warto tego uniknąć.

Laptop 15 cali jest polecany w szczególności seniorom, którym zależy na jak największej mobilności sprzętu. Dla użytkowników, którzy preferują wyższy komfort użytkowania i akceptują cięższe komputery, odpowiedni jest laptop 17 cali.

Antyrefleksyjna powłoka

Seniorzy lubią przesiadywać w ogrodzie, na werandzie lub balkonie. Laptopy z antyrefleksyjną powłoką sprawdzają się w takich warunkach lepiej niż urządzenia z matrycą błyszczącą. Matowy ekran zapewnia doskonałą widoczność obrazu w każdych warunkach. Można używać go na słońcu, dlatego starsza osoba nie musi ograniczać się do korzystania z komputera jedynie w czterech ścianach.

Antyrefleksyjna powłoka ogranicza również zmęczenie oczu. Patrzenie w ekran z wyraźnym obrazem sprawia, że wzrok mniej się męczy. Dodatkowo matowa matryca ogranicza efekt odbijania światła, co chroni oczy seniorów przed pogłębianiem się istniejącej wady związanej z wiekiem.

Duże, podświetlane klawisze

Kłopoty z widzeniem oraz ograniczona ruchomość stawów są głównymi powodami rezygnacji z używania laptopów przez seniorów. Starsze osoby chętniej sięgną po komputer, jeśli dostosuje się klawiaturę do ich potrzeb. Klawisze powinny być duże, a nadruki na nich czytelne. Klawiatura z podświetleniem i odpowiednim układem ułatwi seniorom pisanie oraz używanie komend. Dzięki temu obsługa laptopa będzie możliwa w przypadku bólu stawów itp.

Laptop bez plątaniny kabli

Dla seniorów ważne jest proste użytkowanie laptopa, dlatego jeśli wybiera się sprzęt wraz z dodatkowymi akcesoriami, powinno się unikać urządzeń przewodowych. Wygodniejsze w obsłudze są bezprzewodowe myszki, głośniki itp. Dobrym wyborem są akcesoria plug&play, które nie wymagają instalacji. Wystarczy, że senior podłączy je do laptopa i od razu będzie mógł z nich korzystać.

System operacyjny

Seniorzy rzadko są w stanie poradzić sobie z wykupieniem licencji na oprogramowanie i samodzielną instalacją systemu operacyjnego. Większość z nich preferuje laptopy z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10. Jest to oprogramowanie intuicyjne, które nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej konfiguracji.

Podzespoły w laptopie dla seniora

Jeśli chodzi o procesor, kartę graficzną, dysk twardy i pozostałe podzespoły, dla osób starszych zwykle odpowiednie są części ze średniej półki cenowej. Laptop gamingowy lub biznesowy jest wydajny, lecz senior rzadko wykorzysta w pełni jego potencjał. Przepłacanie za droższe podzespoły nie ma zatem sensu. Bardziej opłacalne jest uzupełnienie standardowego laptopa do domowego użytku o akcesoria takie jak kamerka internetowa lub słuchawki z mikrofonem. Dzięki nim rodzice bądź dziadkowie mogą kontaktować się z bliskimi, którzy zamieszkują za granicą lub w innej części kraju.

Ubezpieczenie laptopa

Starsze osoby cenią sobie poczucie bezpieczeństwa, dlatego laptop dla seniora powinien być dodatkowo ubezpieczony. Gwarancja Beztroski od Komputronik to usługa, dzięki której zyskuje się zabezpieczenie na wypadek niespodziewanej awarii sprzętu. W przypadku uszkodzenia laptopa na skutek upadku, czy zalania, użytkownik może skorzystać z usług serwisowych bez dodatkowych opłat.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje