Wycieraczki w twoim aucie skrzypią i zostawiają smugi? Tak szybko je naprawisz

Piszczą, skrzypią i niemiłosiernie trą o szybę, zostawiając smugi ograniczające kierowcy pole widzenia. Wycieraczki to jedna z najbardziej irytujących części wyposażenia samochodu, gdyż nawet świeżo po ich zakupie potrafią uprzykrzać życie zmotoryzowanym. Podpowiadamy, co należy zrobić, by usprawnić pracę wycieraczek w aucie.

Jeśli wycieraczki zostawiają smugi, należy sprawdzić m.in. siłę ich docisku
Jeśli wycieraczki zostawiają smugi, należy sprawdzić m.in. siłę ich docisku123RF/PICSEL

Pióra wycieraczek to jedna z tych eksploatacyjnych części samochodu, którą wymieniamy najczęściej. Ich żywotność mocno zależy od warunków atmosferycznych, na których działanie są wystawione. Tęgi mróz zimą i promieniowanie UV latem sprawiają, że guma, z których wykonane są pióra wycieraczek, ulega szybszemu zniszczeniu, przez co po części traci swoje właściwości.

W wielu sytuacjach za szybsze zużywanie się wycieraczek w samochodzie odpowiedzialni są sami kierowcy. W tym przypadku mowa jest m.in. o włączaniu wycieraczek przy zamarzniętej lub mocno zabrudzonej szybie.

Jeśli zimą nie pozbędziemy się z przedniej szyby szronu, lodu lub śniegu, a uruchomimy wycieraczki, z pewnością mocno skrócimy ich żywotność. Natomiast wiosną i latem na szybie przyklejają się wszelkiego rodzaju pyłki z drzew i traw, co również negatywnie wpływa na pracę wycieraczek.

Bywają jednak i takie sytuacje, kiedy pióra naszych wycieraczek są nowe, a i tak jesteśmy świadkami ich denerwującego skrzypienia i nieprawidłowego ścierania wody z powierzchni szyby. Nie oznacza to jednak, że należy od razu sięgać po portfel w celu zakupu nowych piór. W wielu przypadkach usterkę naprawić możemy sami lub przy pomocy mechanika.

Nigdy nie uruchamiaj wycieraczek, jeśli szyba jest zamarznięta
Nigdy nie uruchamiaj wycieraczek, jeśli szyba jest zamarznięta123RF/PICSEL

Sprawdź ustawienie wycieraczek

Jeśli twoje wycieraczki piszczą podczas uruchomienia, to niewykluczone, że zostały one źle zamontowane. Ich piszczenie i skrzypienie może być spowodowane niewłaściwym ustawieniem, a mówiąc ściślej - wycieraczki ustawione są pod niewłaściwym kątem. Ponadto przyczyną takiego stanu rzeczy może być także zbyt duży lub zbyt mały docisk wycieraczek do powierzchni szyby.

Sprawdź zawiasy wycieraczek

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn skrzypienia wycieraczek, jest korozja elementów ramienia lub zawiasów. Jeśli korozja nie jest duża, możemy spróbować pozbyć się nalotu za pomocą specjalnych środków, które dostaniemy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Niestety w przypadku wieloletnich zaniedbań, kiedy metalowe elementy wycieraczki są niemożliwe do usunięcia, należy pomyśleć o ich wymianie na nowe.

Zobacz również: Domowy odmrażacz do szyb

Uszkodzona szyba może wpływać na działanie wycieraczek
Uszkodzona szyba może wpływać na działanie wycieraczek123RF/PICSEL

Przyjrzyj się szybie

Odpowiednia praca wycieraczek zależy również od technicznego stanu szyby. Jeśli jest ona w jakimś stopniu uszkodzona, posiada odpryski, zarysowania, pęknięcia, może przyczyniać się do ich niewłaściwej pracy. Jeśli wymieniasz szybę w samochodzie, sprawdź od razu u usługodawcy pracę wycieraczek. Jeśli problem pojawia się na świeżo zamontowanej szybie, być może została ona źle osadzona w twoim samochodzie.

„Ewa gotuje”: Ribollita. Włoska zupa chlebowaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas