Najgorsze, co możesz zrobić z autem na mrozie. Rdza strawi karoserię
Zima to taki okres w roku, kiedy szczególnie trudno zadbać o czyste auto. Błoto pośniegowe, sól i piasek przywierają do karoserii pojazdu, sprawiając, że po przejechaniu nawet krótkiego odcinka drogi samochód traci na swojej estetyce. Rzecz jasna można go przywrócić do pierwotnego stanu, wybierając się na myjnię samochodową i znowu cieszyć się choć przez chwilę idealnie czystym autem. Jednak czy aby na pewno mycie samochodu zimą jest dobrym pomysłem?
Zima zdecydowanie nie jest ulubioną porą roku wśród wielu kierowców. Zwłaszcza gdy mowa o właścicielach pojazdów trzymanych na zewnątrz, zamiast w garażu.
Ujemna temperatura powietrza spędza sen z powiek kierowcom, którzy wielokrotnie muszą mierzyć się z takimi problemami, jak rozładowany akumulator, zamarznięte zamki w drzwiach czy zamarznięte szyby. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, największą bolączką kierowców jest ekspresowe osiadanie brudu na aucie.
Kiedy należy umyć samochód podczas zimy?
Brud zbierany z jezdni, który osiada na karoserii naszego samochodu, może zdecydowanie uszczuplić nasz portfel. A dzieje się tak za sprawą mandatu, który otrzymamy w przypadku nieczytelnych tablic rejestracyjnych. Zatem jeśli warstwa brudu na tablicach jest na tyle duża, że nie jest możliwe ich swobodne odczytanie, zachodzi ryzyko ukarania kierowcy mandatem przez policję.
Mycie samochodu zimą jest również wskazane w momencie, kiedy na karoserii samochodu zauważymy połacie soli, która wykorzystywana jest przez służby drogowe do posypywania dróg w celu polepszenia przyczepności pojazdu na oblodzonej powierzchni.
Należy pamiętać, że sól jest bardzo niebezpieczna dla karoserii samochodu, a jej działanie sprzyja pojawianiu się na samochodzie ognisk rdzy. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej udać się na myjnię.
Czytaj także: Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy?
Podejmując decyzję o umyciu auta zimą, należy sprawdzić, jaka temperatura powietrza panuje na zewnątrz. Starajmy się myć samochód wyłącznie wtedy, gdy termometr wskazuje od dwóch stopni w górę. Dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji w postaci zamarzania wielu elementów pojazdu. Dobrym wyborem jest również odpowiednie i dokładnie osuszenia samochodu tuż po jego umyciu. Taką usługę oferuje większość myjni automatycznych i ręcznych.
Kiedy nie należy myć samochodu podczas zimy?
Zdecydowanie odradza się mycia auta, gdy temperatura powietrza oscyluje poniżej zera. Woda zgromadzona w wielu zakamarkach samochodu może uszkodzić kanały odpływowe na skutek jej zamarznięcia. Uszkodzieniu mogą również ulec wszelkiego rodzaju uszczelki, które pod odkształceniu nie będą spełniać swojej funkcji.
Mycie auta w minusowej temperaturze zwiększa również ryzyko wystąpienia korozji na karoserii pojazdu. Ponadto jest wielce prawdopodobne, że wystąpi problem z zamarzniętym zamkiem, co uniemożliwi nam otwarcia drzwi w samochodzie. Zamarzająca woda po myciu auta także skutecznie ograniczy widzialność na bocznych i przedniej szybie.