Wyjazd dla oszczędnych - jak uniknąć dodatkowych kosztów?

Wolne dni mogą upłynąć bez stresu, jeśli uda się nam zabezpieczyć przed nieplanowanymi wydatkami! Podpowiemy, na co powinnaś zwrócić uwagę, by nie przepłacić podczas wypoczynku.

Na co powinnaś zwrócić uwagę, by nie przepłacić podczas letniego wypoczynku
Na co powinnaś zwrócić uwagę, by nie przepłacić podczas letniego wypoczynku123RF/PICSEL

Wyjazd oznacza wydatki na dojazd, nocleg i wyżywienie na miejscu. Często są to wysokie sumy, zwłaszcza gdy jedziesz tylko na kilka dni. Ale możesz znacznie ograniczyć koszty, wiedząc, jak ominąć finansowe pułapki.

Dojazd dobrze zaplanowany

  • Podróż samochodem Może okazać się najbardziej ekonomiczna, szczególnie gdy jedziemy w 4-5 osób. Wybierz trasę najdogodniejszą, co nie zawsze oznacza najkrótszą. Mniej benzyny zużyjesz, jadąc trasą szybkiego ruchu lub autostradą (choć te są płatne), niż drogą krajową i lokalną. 

Najtańsze paliwo kupisz na stacjach samoobsługowych (Neste). Poza tym wielu dystrybutorów paliwa oferuje różnego rodzaju promocje, np. tańszą benzynę w weekend (np. Lukoil) lub zniżkę, gdy tankujesz więcej (np. Orlen).

  • Taniej pociągiem Bilety PKP nie są najtańsze, ale i tu są wyjątki. Na przykład przewozy regionalne (Inter- Regio) oferują bilety w cenie prawie połowę niższej niż za przejazd EC lub IC na tej samej trasie.

Korzystaj z promocji! Zapytaj w kasie PKP o ofertę Bilet wakacyjny lub Superbilet. Jeżeli często wyjeżdżasz na weekendy to możesz wykupić imienny Bilet Podróżnika, który umożliwia nieograniczaną liczbę przejazdów pociągami EIC oraz TLK od godziny 19.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek.

  • A może autobusem? Tu bilety są tańsze niż na pociąg, ale bywa, że podróż trwa dłużej. Warto jednak zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy jedziesz blisko i tylko na kilka dni.

Sprawdź ofertę małych i średnich przewoźników (np. Polski Bus www. polskibus.com). Ceny biletów są bardzo przystępne, a im wcześniej rezerwujesz, tym mniej płacisz. Upewnij się jednak, gdzie taki przewoźnik ma przystanek - często są one położone z dala od dworców autobusowych!

Tańszy nocleg i wyżywienie

  • Policz, nim wybierzesz ośrodek Najtaniej zapłacisz za miejsce na campingu, pokój w gospodarstwie agroturystycznym lub na prywatnej kwaterze. Wybierając się na krótki pobyt sprawdź cenę za dobę: czasem bardziej opłaca się bowiem wykupić trzy noclegi niż dwa!

- W wielu miejscowościach turystycznych można wynająć domek letniskowy. To opłacalne rozwiązanie, gdy wyjeżdżasz w większym gronie.
- Rezerwując nocleg upewnij się, czy plaża jest bezpłatna i jak daleko położona, żebyś nie musiała płacić za dojazdy. Sprawdź też, czy dostaniesz za darmo wyposażenie (sztućce, kubki, leżak), by na miejscu nie zaskoczyły cię dodatkowe opłaty.
- Jeżeli jedziesz samochodem, zapytaj o bezpłatny parking blisko twojego miejsca noclegowego!

  • Wyżywienie. W wielu ośrodkach opłaty za nocleg są niższe, gdy... wykupisz posiłki. Przekalkuluj, czy opłaci się wykupić np. same obiady, całodzienne wyżywienie czy też korzystniej będzie żywić się w lokalach.

Atrakcje na miejscu bez przepłacania

  • Wypożyczalnie sprzętu Porównaj ceny za wypożyczenie rowerów, kajaków i łódek w okolicznych klubach sportowych, ośrodkach, wypożyczalniach. Gdy planujesz aktywnie spędzać czas, zastanów się nad wykupieniem kilkudniowego karnetu lub rezerwacji.
  • Wycieczki i zwiedzanie. Ofert zorganizowanych wycieczek szukaj w lokalnych biurach podróży.

- W punktach informacji turystycznej pytaj o karty turystyczne. Umożliwiają tańsze zwiedzanie zabytków, a czasem gwarantują też przejazdy komunikacją (np. w Krakowie).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas