Wyklucz jedną rzecz z uprawy. Difenbachia rozrośnie się jak marzenie

Difenbachia (dieffenbachia) to egzotyczna roślina, która na dobre zadomowiła się na polskich parapetach. Zachwyca rozłożystymi liśćmi, które w naturalny sposób są udekorowane nieregularnymi wzorami. Pasować będzie zarówno do dużego salonu, jak i niewielkiego mieszkania. W zależności od odmiany osiąga od 10 do 120 centymetrów wysokości. Aby roślina rozwijała się bez komplikacji, skup się na podlewaniu difenbachii. Znajomość zapotrzebowania na wodę tego okazu to klucz do ogrodniczego sukcesu.

Trzymaj się żelaznych zasad związanych z podlewaniem difenbachii
Trzymaj się żelaznych zasad związanych z podlewaniem difenbachii123RF/PICSEL

Egzotyczna roślina lubi wilgoć

Przyjmuje się, że difenbachia pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki, co stanowi ważny trop w kontekście jej wymagań i zasad pielęgnacji. Uwielbia wilgotne powietrze, dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie jej w pobliżu nawilżacza. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu, ustaw obok doniczki z difenbachią miskę z wodą. Czasem najprostsze rozwiązania są bardzo skuteczne! Ze względu na swoje upodobania co do wilgotności, okaz ten często pojawia się na listach roślin odpowiednich do łazienki.

Czy można zraszać liści difenbachii? Latem jest to czynność wręcz konieczna. Kiedy upały dają się we znaki, zabieg wykonuj nawet codziennie. W nieco chłodniejsze dni wystarczy spryskiwać liście co drugi dzień. Roślina nie tylko będzie przez to odżywiona, ale też zachwyci świeżym i dorodnym wyglądem. Na często zraszanych liściach nie będzie osadzać się kurz.

Difenbachia to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach
Difenbachia to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach123RF/PICSEL

Difenbachia — podlewanie

Zasady uprawy roślin doniczkowych zmieniają się w zależności od sezonu. Nie inaczej jest z podlewaniem difenbachii. W okresie intensywnego wzrostu przypadającym na wiosnę i lato należy dostarczać jej wodę obficie, ale jednocześnie uważając, by jej nie przelać. Za konewkę chwytaj dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Inaczej możesz doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Zazwyczaj wystarcza podlewanie dwa razy w tygodniu.

Jaką wodą podlewać difenbachię? Sprawdzi się odstana kranówka, ale ważne jest, by miała temperaturę otoczenia. Traktowanie rośliny zimną wodą fatalnie wpływa na jej kondycję.

Jesienią i zimą ogranicz ten zabieg, by difenbachia mogła przejść w stan spoczynku. Podlewanie nie powinno mieć miejsca częściej niż raz w tygodniu.

Środki ostrożności w uprawie difenbachii

Mimo wielu zalet, rozpatrywanych pod kątem łatwości uprawy i dekoracyjności, ma też mroczną stronę. Difenbachia jest rośliną trującą — sok zawarty w roślinie ma właściwości toksyczne, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne (zwłaszcza rozmnażanie i przesadzanie) zaleca się wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Nad jej obecnością w domu dwa razy muszą zastanowić się rodzice małych dzieci i opiekunowie zwierząt domowych. W tym przypadku lepiej zrezygnować z uprawy lub ustawić doniczkę w takim miejscu, aby nikt bez nadzoru nie miał do niej dostępu.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas