Difenbachia ma żółte liście? Sprawdź, co zrobić, aby ją uratować
Okazałe difenbachie są świetną ozdobą każdego wnętrza i do tego filtrują powietrze, oczyszczając je z toksyn. Czasem jednak dochodzi do tego, że liście rośliny zaczynają żółknąć i opadać, co może wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji lub świadczyć o obecności szkodników. Podpowiadamy, co zrobić, gdy difenbachia ma żółte liście i jak ją uratować.
Spis treści:
Difenbachia - wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Difenbachia to roślina, która należy do rodzaju obrazkowatych (Araceae). W naturze występuje w tropikalnych obszarach Ameryki - od Meksyku po Argentynę oraz Paragwaj. Dorasta tam ona do prawie 2 metrów wysokości. Jednak w uprawie doniczkowej, zazwyczaj prowadzona jest w formie krzewiastej i nie dorasta aż tak wysoko.
Główną ozdobą difenbachii są duże liście, które mają sercowaty kształt i liczne przebarwienia. W swoim naturalnym środowisku roślina kwitnie, jednak w uprawie domowej można zaobserwować jedynie pojedyncze kolbowate kwiatostany. W momencie, gdy pojawiają się one na naszej roślinie, musimy je bezzwłocznie usunąć, ponieważ są one przyczyną osłabienia kondycji rośliny.
Jakie warunki lubi difenbachia?
Difenbachia preferuje stanowiska jasne lub lekko zacienione. Nie powinna być ustawiana w miejscu, gdzie narażona będzie na bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ może to poparzyć jej liście.
Oprócz tego roślina lubi przepuszczalne i lekko wilgotne podłoża. Najlepiej będzie się rozwijała w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. Difenbachia lubi także zraszanie i wilgotne miejsca. W okresie od wiosny do jesieni powinna być zasilana nawozami dla roślin o ozdobnych liściach, około 2 razy w tygodniu.
Podczas zimy difenbachia przechodzi w stan spoczynku i wymaga chłodniejszych temperatur oraz rzadszego podlewania. Roślinę można rozmnażać przez oddzielanie sadzonek pędowych, co najlepiej zrobić podczas przesadzania.
Jak często podlewać difenbachię?
Roślinę najlepiej podlewać odstaną wodą, która będzie miała temperaturę zbliżoną do otoczenia. Nigdy nie należy podlewać difenbachii zimną wodą. Co jakiś czas wskazane jest również zraszanie liści, szczególnie gdy panuje w pomieszczeniu wysoka temperatura.
Czy difenbachia może stać w sypialni?
Difenbachia jest kwiatem polecanym do postawienia w sypialni. Jednak pamiętajmy, że roślina ma w tkankach toksyny i trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jest ona zalecana, ponieważ posiada duże liście, które znakomicie oczyszczają powietrze i nawilżają je. Oczyszcza ona otoczenie z wielu toksyn np. ksylenu czy toluenu. Jednak, jeśli w domu są dzieci, powinniśmy zrezygnować z difenbachii, ponieważ jej sok jest silnie trujący.
Dlaczego difenbachia ma żółte liście? Atakują ją pędziorki
Żółknięcie liści to częste zjawisko, dlatego warto wiedzieć, jak uratować difenbachię, gdy napotkamy taki problem. Jednym z powodów takiego zjawiska może być zadomowienie się przędziorka. W momencie, gdy zaobserwujemy, że nasza roślina słabnie, a jej liście żółkną, to powinniśmy od razu sprawdzić dokładnie jej liście z każdej strony. Jeśli dostrzeżemy delikatną pajęczynkę albo białe kropki, oznacza to, że mamy do czynienia ze szkodnikami.
Difenbachia ma żółte liście? Usycha
Innym powodem żółknięcia liści może być przesuszenie rośliny. Difenbachię należy podlewać regularnie, niewielką ilością wody i kontrolować wilgotność podłoża. Równocześnie trzeba zachować w tym umiar, ponieważ liście mogą żółknąć także z powodu przelania rośliny. Szczególnie zdarzyć się może to zimą, ponieważ wtedy roślina pobiera mniej wody niż podczas pozostałych pór roku.
Innym częstym błędem jest używanie twardej wody do podlewania ziemi, co często prowadzi do chlorozy liści, które najpierw bledną, a potem żółkną i zaczynają opadać. Żółknięcie liści często jest również konsekwencją nadmiaru azotu podawanego w nawozach. Objawia się to nierównomierną zmianą koloru liści.
Żółte liście - jak uratować difenbachię
Wiele osób zastanawia się, co należy zrobić, gdy difenbachia ma żółte liście. W pierwszej kolejności powinniśmy obciąć zainfekowane liście, a następnie umyć dokładnie doniczkę oraz podstawkę. Oprócz tego warto przysypać górną warstwę ziemi nowym podłożem.
***