Wypróbuj te sposoby, by szybko pozbyć się myszy z domu

Myszy najchętniej odwiedzają nasze domy jesienią, w poszukiwaniu pożywienia i schronienia na nadchodzące zimowe miesiące. Trudno nie zauważyć ich obecności. Prócz charakterystycznego zapachu, łatwo dostrzec ślady zębów na meblach, opakowaniach z żywnością i pozostawionych ubraniach. Wypróbuj kilka prostych sposobów, by pozbyć się niechcianych gryzoni z domu.

Jesień to pora roku, w której myszy najczęściej szukają schronienia w ludzkich domach
Jesień to pora roku, w której myszy najczęściej szukają schronienia w ludzkich domach123RF/PICSEL

Niepozorny szkodnik

Współcześnie można wyróżnić ponad 30 gatunków myszy. Gryzoń został jednomyślnie uznany za jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków. Przez swoją ekspansywność stanowi zagrożenie dla wybranych ekosystemów oraz przyczynia się do znacznego zubażania bioróżnorodności.

Mus musculus, czyli mysz domowa, to najczęstsza lokatorka mieszkań, garaży i piwnic. Jest gatunkiem synantropijnym, co w skrócie oznacza tyle, że występuje na wszystkich terenach zamieszkałych przez człowieka. Odpowiada za najwięcej zanieczyszczeń w magazynach z pożywieniem, a także domowych spiżarniach, piwnicach i strychach.

To gryzoń nocny, który dopiero po zmroku wyrusza na poszukiwanie pożywienia. Jest wszystkożerny, ale najczęściej żywi się owocami i ziarnami roślin. Ma wielu naturalnych wrogów, w tym: koty, psy, łasice, lisy, ptaki i węże. Na wolności przeżywa maksymalnie sześć miesięcy. Jeśli dostanie się do domu, jest w stanie przeżyć nawet dwa lata. Co zrobić, by skutecznie pozbyć się go z domu?

Skuteczne sposoby na pozbycie się myszy

Jeśli mamy podejrzenie, że w naszym domu grasują myszy, najlepiej niezwłocznie zabrać się do wypłoszenia ich z pomieszczeń. Istnieje kilka prostych sposobów, które nie wymagają ogromnego nakładu czasu i dużego budżetu. Sprawdź, jak pozbyć się myszy z domu.

Zagipsuj dziury

Warto udać się na dokładną inspekcję mieszkania - od środka i z zewnątrz, w celu odkrycia dziur i przestrzeni, przez które myszy dostają się do pomieszczeń. Zazwyczaj ułatwiają im to rury, przewody oraz nieszczelne okna i drzwi. Również wdrapanie się na wyższe piętra, a nawet poddasza i strychy, nie stanowi dla myszy większego problemu. Przegląd najlepiej wykonać początkiem jesieni. Po znalezieniu szczelin należy je dokładnie zakleić gipsem lub uszczelnić silikonem, co uniemożliwi gryzoniom przedostawanie się do środka.

Zabezpiecz ogród

Jesienią dobrze jest zainwestować w zakup osłonek sadowniczych. Przydadzą się w ogrodzie, do uchronienia posadzonych w nim drzewek. Najlepiej założyć je na pnie młodych i nowo zasadzonych drzewek owocowych, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na uszkodzenia powodowane przez myszy.

Schowaj jedzenie

Wraz z końcem letnich dni myszy rozpoczynają wzmożone poszukiwanie pokarmu. Pozostawione w kuchniach i spiżarniach pokarmy, m.in. mąki, kasze, ryże oraz inne produkty sypkie, są naturalnym wabikiem, przyciągającym wygłodniałe gryzonie. Jeśli chcemy uniemożliwić im dostanie się do jedzenia, warto zainwestować w szklane lub plastikowe pojemniki do przechowywania żywności.

Myszy najchętniej żywią się produktami pochodzenia roślinnego
Myszy najchętniej żywią się produktami pochodzenia roślinnego123RF/PICSEL

Posadź naturalne odstraszacze

Skutecznych i naturalnych sposobów pozbycia się myszy z domu i ogrodu nie trzeba szukać daleko. Do takich sprzymierzeńców należą gatunki roślin, których naturalny zapach skutecznie odstrasza i zniechęca myszy. Wśród nich możemy wyróżnić: pomidory, czosnek, cebulę, dziewannę, rumianek, miętę, bez czarny i lawendę. Aby wypłoszyć myszy z ogrodu, warto rozważyć posadzenie w nim właśnie tych roślin.

Przygotuj domowy specyfik

Dobrym sposobem na odstraszenie niechcianych lokatorów z domu będzie także rozkładanie w szafkach świeżo ściętych gałązek lawendy, a także torebek zapachowych i mydełek lawendowych. Myszy nie lubią zapachu cytryny i octu. W domowych warunkach z łatwością przygotujemy roztwór składający się z wody, octu i soku z cytryny, którym możemy spryskać różne zakamarki i wnętrza szafek oraz szuflad.

Zrób gruntowne porządki

Myszy ciągną nie tylko do świeżego, ale także zepsutego jedzenia i resztek różnych produktów. By nie stwarzać im dogodnych warunków do rozwoju, należy regularnie dbać o porządek w całym domu. Nie ograniczajmy się tylko do codziennie użytkowanych pomieszczeń, ale zadbajmy też o piwnicę, strych czy garaż. Postarajmy się dość często wynosić śmieci i pozbywać się starych pudełek i kartonów, które mogłyby posłużyć myszom do uwicia gniazda.

Pomyśl o zwierzaku

Jeśli zastanawiasz się nad dołączeniem do rodziny psa lub kota, na listę plusów posiadania zwierzaka możesz dopisać walkę z gryzoniami. Najlepszymi przeciwnikami myszy będą koty dachowce oraz teriery, spaniele i jamniki. Warto wiedzieć, że już sam zapach zwierzaka zniechęca myszy do eksplorowania zakamarków naszego domu.

Domowa pułapka na myszy

Pułapkę na myszy można szybko przygotować w domowych warunkach
Pułapkę na myszy można szybko przygotować w domowych warunkach123RF/PICSEL

Szukając pomysłu na humanitarne pozbycie się myszy z domu, możesz w kilka minut skonstruować domową pułapkę. Potrzebujesz tylko:

  • plastikowej butelki, np. po wodzie mineralnej,
  • kartonu,
  • nożyczek,
  • szerokiej taśmy klejącej.

Zacznij od przecięcia butelki na dwie części - górną i dolną. Górę włóż lejkiem do dołu, by utworzyć swego rodzaju przykrywkę z otworem. Dokładnie oklej całość dookoła taśmą klejącą. Z kartonu wytnij kwadrat, który posłuży za podstawkę i stabilizator pułapki. Przyklej do niego spód butelki. Umieść w środku pułapki odrobinę płatków owsianych, orzechów lub kaszy i postaw w pobliżu miejsca, które nosi ślady obecności myszy. Zapach smakołyku zwabi gryzonia przez otwór do środka, ale konstrukcja uniemożliwi mu ponowne wyjście.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas