Ten oprysk to pogromca ćmy bukszpanowej. Dzięki niemu pozbędziesz się żarłocznego szkodnika z ogrodu
Zwalczanie ćmy bukszpanowej to nie lada wyzwanie w czasie jesiennych przygotowań ogrodu do zimy. Szkodnik ten masowo objada liście bukszpanów, doprowadzając do zamierania rośliny. Ponadto błyskawicznie się rozprzestrzenia, co sprawia, że pozbycie się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami trzeba rozpocząć jak najszybciej. Jak skutecznie zwalczyć ćmę bukszpanową? Podpowiadamy.
Ćma bukszpanowa to gatunek motyla powszechnie występujący w Azji. Do Polski trafił stosunkowo niedawno, bo w 2012 r. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, czym jest ćma bukszpanowa i jakie konsekwencja niesienie obecność tego szkodnika w naszych ogrodach. Dzisiaj mamy do czynienia z prawdziwą inwazją tego motyla. Wśród najlepszych domowych sposobów na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest naturalny oprysk z octu i wody. Jest niezwykle skuteczny, przygotowuje się go bardzo szybko i tanio.
Kiedy zauważysz, że ćma zaatakowała bukszpany?
Ćma bukszpanowa zwykle atakuje od kwietnia do września. Niszczycielskie szkodniki mogą pojawić się nawet kilka razy w roku na tym samym krzewie.
Zwalczanie ćmy bukszpanowej jest dość trudnym zadaniem i wymaga od nas cierpliwości. W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” działania najlepiej podjąć jeszcze zanim w bukszpanie pojawi się ćma. Należy systematycznie oglądać krzewy pod kątem występowania ćmy bukszpanowej. Jedną z pierwszych oznak, że ćma żeruje na bukszpanie są nadgryzione młode liście, przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic.
Najwięcej szkód robią larwy, które zjadają całe liście. Młode gąsienice charakteryzuje samo nadgryzanie. Ćma bukszpanowa ma zazwyczaj białe skrzydła z brązową obwódką. Larwy osiągają długość do 4 cm i są zielone w podłużne paski.
Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej z ogrodu?
Jednym ze sposobów walki z ćmą bukszpanową jest mechaniczne usuwanie szkodników, czyli ręczne zbieranie gąsienic. Dobrą metodą jest także spłukiwanie gąsienic i poczwarek z pędów za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Zabieg ten można stosować również w przypadku żywopłotów.
W celu pozbycia się samców ćmy bukszpanowej należy zastawić tzw. pułapki feromonowe. To nic innego jak pojemniki lejkowe wielkości niewielkiej doniczki. Wiesza się je w ogrodzie w pobliżu bukszpanów, a w środku rozprowadza lepką substancję. Zapachy, które warto umieścić wewnątrz i które przyciągną samców ćmy bukszpanowej to m.in. cynamon, kardamon, świerk i mięta.
Oprysk na ćmę bukszpanową – ocet i woda
W zwalczaniu ćmy bukszpanowej dobrze jest sięgnąć po oprysk, który przygotujemy w domu. Wystarczy wymieszać cztery łyżki octu, trzy łyżki oleju rzepakowego i 0,5 litra wody. Następnie zaatakowane krzewy dokładnie psikamy tak stworzonym opryskiem. Po 30 minutach opłuczmy roślinę silnym strumieniem wody. Larwy po takim zabiegu nie mają szans na przetrwanie.
Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się ćmy bukszpanowej jest użycie szarego mydła. O tym, jak przygotować oprysk z szarego mydła na ćmę bukszpanową, pisaliśmy TUTAJ.
Jeśli domowe sposoby na zwalczanie ćmy bukszpanowej zawiodą, warto zainwestować w biologiczne opryski dostępne w sklepach, które są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska.
Zobacz też: