Reklama

Reklama

Wysokie mandaty w polskich lasach. 500 złotych kary za jeden spacer

Ile wynosi mandat za wjazd samochodem do lasu? Okazuje się, że całkiem sporo. Mandaty w polskich lasach wcale nie są rzadkością i można je dostać za pozornie błahe rzeczy, więc wyjaśniamy, czego nie można robić w lesie. Przedstawiamy listę najpopularniejszych wykroczeń, za które można dostać mandat w lesie i wyjaśniamy, kto może nas nimi ukarać. Czy straż leśna może wystawić nam mandat? Rozwiewamy wątpliwości. Oto wszystko, co koniecznie musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na spacer do lasu w majówkę 2022!

Polskie lasy są idealnym miejscem do spacerów z psem lub wycieczek w rodzinnym gronie podczas majówki 2022, jednak pamiętaj, że jak wszędzie, tam również nie jesteś bezkarny. Za nieprzestrzeganie regulaminu grozi wysoka kara finansowa. 

Za co można dostać mandat w lesie? Okazuje się, że lista zasad, których trzeba przestrzegać na łonie natury jest naprawdę długa. O tym, czego nie można robić w lesie, jasno mówią przepisy ustawy o lasach oraz Kodeksu karnego.

Czego nie można robić w lesie?

Czego nie można robić w lesie? Oczywiście w odległości 100 metrów od lasu i w samym lesie zabronione jest palenie ognisk. Zwłaszcza w okresie suszy, ponieważ grozi to wielkim pożarem. 

Reklama

Wyjątkiem są miejsca specjalnie do tego przeznaczone, w których często organizowane są biwaki lub obozy harcerskie, jednak o tym, gdzie można rozpalić ogień, dowiemy się w nadleśnictwie, pod które podlega dany las. Za rozniecanie ognia w pobliżu lasu grozi mandat w wysokości 500 złotych. 

Sprawdź również: 

Nietypowa wataha w polskim lesie. Zbadają ją naukowcy

Oddawanie się uciechom cielesnym również jest karalne. Jaka jest kara za uprawienie seksu w miejscu publicznym? Za nieobyczajne zachowanie w lesie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych w przypadku lasów publicznych i nawet do 1500 złotych, jeżeli jest to teren prywatny. 

Ile wynosi mandat za wjazd samochodem do lasu?

Właściciele aut i motocykli również nie mogą czuć się bezkarni w lesie. Zgodnie z przepisami "ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach". 

Sprawdź też: Słodki niedźwiadek grasuje na szlaku 

Za parkowanie w głębi lasu grozi lub tuż u wejścia do niego grozi nam nawet do 500 złotych mandatu, a w przypadku naruszenia ustawy o ochronie przyrody, kary mogą być liczone w tysiącach złotych.

  • Gdzie wolno parkować w lesie? 

Aby uniknąć mandatu w lesie, samochód lub inny pojazd należy pozostawić w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym, oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam parkowanie odbywa się w sposób bezpieczny. 

Za co można dostać mandat w lesie?

Za co można dostać mandat w lesie, oprócz wyżej wymienionych czynności? Jeśli uwielbiasz spacerować z pupilem wśród drzew, to na pewno dobrze wiesz, że pies w lesie nie powinien biegać bez smyczy. 

Za złamanie tego przepisu grozi nam do 500 złotych grzywny, a nawet więcej, w przypadku, gdyby zwierzę stwarzało zagrożenie dla zdrowia lub życia przechodniów. 

Czytaj także: Leśnicy apelują: Nie puszczajcie psów luzem w lesie

Ponadto, zmorą polskich lasów są różnego rodzaju śmieci. Resort środowiska zapowiedział w 2020 roku wyższe kary za pozbywanie się odpadów w ten sposób. Za wywożenie worków ze śmieciami lub złomem do lasu można dostać nawet kilka tysięcy złotych mandatu. 

Jeżeli jesteś jedną z osób, które ze spaceru w lesie zawsze przynoszą grzyby lub drobne rośliny, pamiętaj, że nie możesz pod żadnym pozorem: 

  • niszczyć drzew i roślin, zwłaszcza tych objętych ochroną
  • zbierać grzybów i roślin objętych ochroną
  • zbierać grzybów na terenach z zakazem wstępu albo w rezerwatach przyrody
  • zbierać grzybów na obszarach należących do wojsk
  • kopać gruntów

Złamanie tych zasad może poskutkować mandatem w wysokości od 50 do 500 złotych lub więcej, Poza tym, jak podaje portal dziennikprawny.pl, w przypadkach poważnego naruszenia ustawy o ochronie przyrody, możemy również zostać ukarani grzywną do 1000 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu kwota ta może wzrosnąć jeszcze kilkukrotnie. 

Czy leśniczy może wystawić mandat?

Skoro wiesz już, za co można dostać mandat w lesie, wyjaśniamy, kto może nałożyć na ciebie karę grzywny w przypadku nieodpowiedniego zachowania. 

  • Czy leśniczy może wystawić mandat

Tak, okazuje się, że strażnik leśny ma prawo do nakładania i ściągania grzywien w drodze mandatów karnych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandat | polskie lasy | mandat w lesie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy