Wystarczy kilka kropel, by odżywić paprotkę. W sklepie kosztuje grosze

Paprotka uprawiana w domowych warunkach nie jest rośliną zbyt wymagającą. Najważniejsze staje się zapewnienie jej optymalnej ilości wody oraz dostępu do światła. Jeden krok sprawi, że będzie rosła wyjątkowo bujnie i zdrowo. Wystarczy do standardowej pielęgnacji włączyć sprawdzony trik z domowym naparem. Sprawdź, jak szybko go przygotować.

Napary z ziół odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujna
Napary z ziół odżywią paprotkę domową i sprawią, że będzie zdrowa i bujnaCanva ProINTERIA.PL

Pielęgnacja paprotki

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na Ziemi. Szacuje się, że już w czasach prehistorycznych istniało aż milion różnych odmian i gatunków. Do czasów współczesnych przetrwało 10 000, a w warunkach domowych hoduje się tylko kilka z nich, m.in.

  • paprotkę zwyczajną
  • ciemnotkę okrągłolistną
  • niekropień
  • zanokcicę gniazdową

Optymalnym miejscem do uprawy paproci w domu stanowiska półcieniste lub te, do których dociera światło rozproszone. Roślina potrzebuje regularnego podlewania oraz nawożenia. Jeśli zadbamy o spełnienie tych wymagań, odpłaci się nieskazitelnym wyglądem. Okres intensywnego wzrostu paprotki przypada od marca do lipca i wtedy najlepiej nawozić ją raz w tygodniu. Latem i jesienią, aż do końca października - nawóz stosujemy co 2-3 tygodnie. Nie musimy sięgać po drogie sklepowe nawozy, odżywczą mieszankę przygotujemy m.in. z wykorzystaniem ziół.

Napar z suszonych ziół do roślin doniczkowych

Domowe spiżarnie to prawdziwe skarbce cennych produktów, które z powodzeniem wykorzystamy w celu przygotowania nawozów do paprotki oraz innych gatunków roślin doniczkowych. Są nie tylko niezwykle ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, ale także mają dość uniwersalne zastosowanie. Przykładem może być napar z herbaty, który wykazuje właściwości odkażające glebę. Stosowana regularnie zapobiegnie rozwojowi niechcianych bakterii oraz sprawi, że rośliny będą rosły wyjątkowo bujnie. Do przygotowania nawozów w domu najlepiej wykorzystać napary z:

  • pokrzywy
  • rumianku
  • skrzypu polnego
  • szałwii lekarskiej
Podlewanie paprotki naparami. Sposób na zielone liście i nie tylko
Podlewanie paprotki naparami. Sposób na zielone liście i nie tylko123RF/PICSEL

To lubią rośliny - woda po gotowaniu warzyw

Najczęściej wodę po gotowaniu warzyw niemal bez zastanowienia wylewamy do zlewu. Okazuje się, że posiada liczne właściwości odżywcze, które mogą wspomóc prawidłowy wzrost roślin domowych. Potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy z grupy A, B i E - to tylko niektóre ze składników mineralnych uwalnianych do wody podczas gotowania warzyw. Tak przygotowany wywar stanowi zdrową metodę nawożenia paproci, a także innych kwiatów doniczkowych. Świetnie sprawdzi się także do podlewania. Należy jednak pamiętać, by wcześniej wody nie solić oraz dokładnie ją wystudzić.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas