Wystaw przekrojone jabłko do ogrodu. Pięknie śpiewający ptak będzie wdzięczny
Oprac.: Justyna Nachman
Przekrojone jabłko przyciągnie do ogrodu jednego z najpiękniej śpiewających ptaków polski – kosa. Ten niezwykły "jazzman" ptasiego świata nie tylko zachwyca swoim melodyjnym śpiewem, ale także pomaga w utrzymaniu równowagi ogrodu. Poznaj bliżej te fascynujące ptaki. Sprawdź, czym się żywią oraz czego unikać w ich dokarmianiu zimą.
Spis treści:
Kos - prawdziwy jazzman wśród ptaków
Kos Turdus merula jest gatunkiem średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych. Samce charakteryzują się całkowicie czarnym upierzeniem z jaskrawym, żółto-pomarańczowym dziobem i obwolutom oczu. Samice mają już bardziej maskujące zabarwienie, ich pióra są w różnych odcieniach brązu. Kos jest stałym bywalcem parków i ogrodów. W Europie Środkowej część populacji opuszcza tereny lęgowe na zimę i wędruje do Europy Południowej oraz Afryki Północnej. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech kosa jest jego piękny śpiew, zakończony charakterystycznym trelem lub fletowymi dźwiękami.
Kos to jeden z najbardziej charakterystycznych ptaków w Europie. Słynie z melodyjnego śpiewu, który wielu ornitologów porównuje do jazzu ze względu na jego złożoność i improwizacyjny charakter. Samce kosa zaczynają śpiewać niekiedy już pod koniec lutego, jednak szczególnie aktywne są wiosną i latem. Repertuar ich dźwięków jest niezwykle bogaty, co czyni je prawdziwymi muzykami w ptasim świecie.
Gdzie śpią kosy?
Kosy są ptakami terytorialnymi i większość z nich pozostaje w swoich rewirach przez cały rok. Na noc kosy wybierają gęste zarośla, drzewa lub gniazda ukryte w zacisznych miejscach. W miastach mogą korzystać z zadaszeń czy altan, które zapewniają im schronienie przed wiatrem i drapieżnikami.
Znalezienie bezpiecznej kryjówki ma kluczowe znaczenie szczególnie w trakcie zimy, ponieważ długie i mroźne noce stanowią dla nich poważne wyzwanie. Kosy mają wówczas mało czasu na znalezienie pokarmu za sprawą krótkich dni w tym czasie. Dlatego, jeżeli tylko znajdą karmnik z odpowiednim pożywieniem, trzymają się blisko niego przez całą zimę.
Co jedzą kosy? Jak je przyciągnąć do ogrodu zimą?
Dieta tych ptaków jest niezwykle zróżnicowana. Do sezonu lęgowego kosy żywią się prawie wyłącznie pokarmem zwierzęcym, m.in. owadami, pajęczakami, dżdżownicami i ślimakami itp. Są to pokarmy bogate w białko, niezbędne w czasie wychowywania młodych. Dlatego kosy są bardzo doceniane przez ogrodników, ponieważ kontrolują liczebność szkodników.
Natomiast już od połowy maja w menu kosów znajdują się również jagody, porzeczki oraz inne miękkie owoce. Podczas zimy w ich jadłospisie królują m.in. owoce jarzębiny, dzikiej róży i czarnego bzu. Gdy pokrywa śnieżna utrudnia dostęp do naturalnego pokarmu, kosy zbliżają się do karmników w ogrodach.
Aby przyciągnąć kosy do ogrodu zimą, wystarczy wystawić owoce takie jak jabłka czy gruszki, przekrojone na pół. Soczyste owoce to dla nich nie tylko smaczna, ale także łatwo dostępna alternatywa w trudnym okresie zimowym. Kosy nie gustują w ziarnach zbóż ani tłuszczu, dlatego ich obecność nie przyciągnie ptaków do karmnika.
Ponadto należy pamiętać, aby nie dawać kosom spleśniałych resztek owoców, ponieważ może to poważnie zagrozić zdesperowanym ptakom. Takie odpady najlepiej wyrzucić do kosza na odpady biodegradowalne.