Jak przyciągnąć dzięcioła do karmnika? Jeden przysmak zadziała jak magnes
Zimą ten widok potrafi roztopić niejedno serce. O tej porze roku szczególną popularnością cieszą się karmniki. Dzięki temu okoliczne ptaki mają zapewniony dostęp do pożywienia, a my możemy cieszyć oczy tym przyrodniczym spektaklem. Jeśli zapewnimy odpowiednie przysmaki, z zaproszenia do naszego ogrodu może również skorzystać dzięcioł. Jak przyciągnąć go do karmnika?
Spis treści:
Możemy pomóc przetrwać ptakom zimę w dość prosty sposób. Wystarczy, że w ogrodzie czy na parapecie umieścimy karmnik. Zawartość "domu dla ptaków" nie może być jednak przypadkowa, ponieważ może się odbić na zdrowiu latających gości. W karmniku powinna też znajdować się woda.
To jedna sprawa. Karmnik powinien znajdować się w miejscu, które daje ptakom możliwość ucieczki. Najlepiej, aby znajdował się na wysokości ok. 2 metrów, dzięki czemu ptaki nie staną się celem drapieżników. Musimy też zadbać o to, by ptaki mogły liczyć na regularne posiłki - chodzi o dni, w których zima daje się we znaki. Dokarmianie powinniśmy zakończyć wraz z początkiem wiosny. Warto też pamiętać o regularnym sprzątaniu karmnika!
Jedzenie dla ptaków można też zawiesić na gałęziach drzewa. Popularnością cieszą się m.in. kule tłuszczowe. W ich skład wchodzą ziarna zbóż i nasiona oraz tłuszcz, które są pakowane do specjalnych woreczków.
Karmnik zazwyczaj przyciąga ptaki takie jak wróble, sikorki czy gile.
Zdarza się, że chcemy również przyciągnąć do "domku" inne ptaki, takie jak dzięcioł. Jak zwabić go do karmnika? Popularny ptak również ma swoje ulubione przysmaki.
Jak przyciągnąć dzięcioła do karmnika? Jeden przysmak zadziała jak magnes
Dzięcioł duży jest ptakiem średniej wielkości. Trudno go nie usłyszeć - zamiast śpiewania, uderza dziobem o korę drzewa. W taki sposób zwabia partnera i informuje o zajętym przez siebie terenie. Zdarza się nawet, że ptaki dają o sobie znać, bębniąc w dach lub nawet uliczną latarnię. Dzięcioł duży jest w naszym kraju objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Ptak ma czarno-biało-czerwone upierzenie. Dodatkowo, samiec posiada czerwoną plamę na potylicy. Dzięcioł zamieszkuje lasy, parki i skwery. Zakłada gniazda w starych drzewach. Wiosną i latem je owady i ich larwy, które znajdują się pod korą drzew. Zimą żywi się przede wszystkim nasionami sosny.
Dzięcioły - podobnie jak sikorki czy gile - uwielbiają smak orzeszków ziemnych. Warto je serwować w towarzystwie innych nasion. Ptakom jednak najbardziej smakują te znajdujące się w łupinach. Oprócz tego, na gałązkach drzewa warto również zawiesić słoninę. Ale tutaj ważna uwaga: musi być to słonina surowa, bez soli. Ze względu na to, że ptaki posiadają specyficzną budowę układu pokarmowego, sól może wyrządzić im wiele szkód. Dlatego też zapomnijmy o serwowaniu ptakom np. wędzonego boczku.
Zobacz również:
Czym karmić ptaki zimą?
Czym zimą karmić ptaki? Oto pokarm, który może trafić do karmnika:
- pszenica,
- kukurydza,
- siemię lniane,
- owies,
- sezam,
- słonecznik niesolony (łuskany lub w łupinie),
- orzechy laskowe, włoskie, ziemne (nieprażone).
W karmniku możemy również umieścić rodzynki, gruszki, banany czy jabłka. Unikajmy tej praktyki w czasie silnych mrozów. Ze względu na dużą zawartość wody szybko zamarzają. Sikory szczególnie lubią słonecznik, słoninę czy łuskane orzechy włoskie, rudzik - słonecznik i proso, gil - ziarna słonecznika, a kowalik z pewnością polubi płatki owsiane i mieszankę ziaren.