Wystrzegaj się tych błędów podczas ściółkowania korą. Poważnie szkodzą roślinom

Jak poprawnie wykonać ściółkowanie gleby w ogrodzie?
Jak poprawnie wykonać ściółkowanie gleby w ogrodzie?123RF/PICSEL

Ściółkowanie korą ułatwi dbanie o rośliny. Co trzeba o niej wiedzieć?

Ściółkowanie podłoża - poznaj najważniejsze informacje
Ściółkowanie podłoża - poznaj najważniejsze informacje123RF/PICSEL

Wybierz odpowiedni stopień rozdrobnienia kory sosnowej — poradnik ogrodnika

  • Kora sosnowa grubo mielona doskonale nadaje się do ściółkowania roślin posadzonych w miejscach dość wietrznych. Stosunkowo duże kawałki zostają na swoim miejscu, nawet mimo działania porywistych podmuchów. Dobrze jest układać ją dla ochrony roślin, które osiągają duże rozmiary.
  • Kora sosnowa średnio mielona to najbardziej uniwersalny rodzaj, więc sprawdzi się do ściółkowania w dużych ogrodach, w których mamy do czynienia z różnego rodzaju stanowiskami.
  • Kora sosnowa drobno mielona jest najlżejsza, więc istnieje spore ryzyko, że pod wpływem wiatru zmieni ona położenie, nie spełniając swojego zabezpieczającego zadania. Z tego względu ogrodnicy częściej decydują się na wymieszanie jej z podłożem, ewentualnie ściółkowanie mało rozłożystych i niskich okazów.

Kora sosnowa świeża i kompostowana — różnice

  • Kora sosnowa świeża cechuje się jasnym kolorem, więc jest doceniana przez ogrodników-estetów. Wygląda bardzo dekoracyjnie, a jednocześnie ulega rozkładowi wolniej niż kora kompostowana. Czy ma jakieś wady? Jednocześnie podczas tego procesu pozbawia glebę dużych ilości azotu, który jest niezbędnym składnikiem mobilizującym rośliny do wzrostu. Nie jego niedobór zielone okazy nie powinny być narażone zwłaszcza wiosną.
  • Kora sosnowa przekompostowana ma ciemniejszy odcień, który dobrze koresponduje z krzewami o intensywnie zielonej barwie liści lub igieł. Rozkłada się szybciej, co wiąże się z potrzebą częstszego jej uzupełniania. Jednak to właśnie ona jest najczęściej wybierana do pracy w ogrodzie. Wynika to z tego, że lepiej chroni glebę przed wysychaniem, nie naraża jej na znaczną utratę azotu. Zawiera mniej substancji (garbników i fenoli), które mogłyby hamować rozwój ściółkowanych roślin.

Co daje ściółkowanie gleby korą?

  • Ogranicza rozwój wszędobylskich chwastów, które rywalizują z naszymi krzewami i kwiatami o wodę i składniki pokarmowe.
  • Podczas upałów chroni przed intensywnym parowaniem wody. Zastosowanie ściółki zmniejsza więc konieczność dodatkowego nawadniania upraw.
  • Zimą stanowi ochronę systemu korzeniowego przed mrozem. Bez ściółki wiele roślin mogłoby nie przetrwać zimowych miesięcy. Jest szczególnie ważna w bezśnieżne zimy.
  • Reguluje odczyn gleby. Kora sosna ma odczyn kwaśny, więc stwarza kwasolubnym okazom odpowiednie warunki do rozwoju. Zawsze jednak sprawdzaj tę informację w zaleceniach producenta.  Kora z innych gatunków drzew, np. liściastych, może mieć odczyn zasadowy.
  • Wzbogaca glebę w substancje organiczne. Dzięki niej ziemia staje się bardziej próchnicza, co jest podstawowym kryterium podczas uprawy wielu gatunków.
Ściółka z kory tworzy znakomitą warstwę ochronną gleby
Ściółka z kory tworzy znakomitą warstwę ochronną gleby123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jakie rośliny ściółkować korą sosnową?

Ogrodowe błędy. Co robimy źle przy pielęgnacji ogrodu? Infowire.plinfoWire.pl