Wyszczotkuj delikatnie obrus domową mieszanką. Biel będzie biła po oczach

Przed zbliżającymi się świętami warto dokładnie przyjrzeć się naszym obrusom, którymi podczas rodzinnej kolacji będziemy nakrywać stoły. Może się bowiem okazać, że na tkaninie dostrzeżemy zaschnięte plamy, będące pozostałością po poprzedniej uroczystości. Jak skutecznie je usunąć, by nie zniszczyć materiału, z którego wykonany jest obrus?

Jak skutecznie pozbyć się plam z obrusa?
Jak skutecznie pozbyć się plam z obrusa?123RF/PICSEL

Jak prać obrus, by go nie zniszczyć?

Tłuste i zaschnięte plamy z posiłków mogą okazać się trudne do usunięcia, jeśli w nieodpowiedni sposób pierzemy obrus. Ponadto bardzo łatwo uszkodzić tkaninę, z której wykonany jest obrus, jeśli użyjemy zbyt mocnych detergentów, dlatego, zanim sięgniemy po chemiczny wybielacz, spróbujmy pozbyć się plam sposobami, które praktykowały nasze babcie.

Zanim włożymy obrus do pralki i ustawimy odpowiedni program, koniecznie zapoznajmy się z zaleceniami producenta, które przeważnie znajdują się na metce produktu. Temperatura i moc wirowania będą się różnić, w zależności, z jakiej tkaniny wykonany jest obrus.

Lniane obrusy zazwyczaj powinniśmy prać w temperaturze maksymalnej wynoszącej 60 st. C. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego typu tkaniny, jest pranie ręczne, ale jeśli obrus jest mocno zabrudzony, możemy skorzystać z pralki. Producenci obrusów zrobionych z lnu przeważnie zalecają wybranie programu do prania tkanin delikatnych.

Do prania obrusu lnianego nie należy dodawać mocnych chemicznie detergentów i wybielaczy. Po skończeniu prania obrus nie powinien być wyżynany, lecz pozostawiony do swobodnego wyschnięcia poprzez dokładne jego rozwieszenie.

Obrusy poliestrowe są często wybierane z uwagi na swoją praktyczność. Tkanina, z której są wykonane, nie chłonie plam, dzięki czemu łatwo utrzymać taki obrus w czystości. Należy jednak pamiętać, że chcąc jak najdłużej utrzymać plamoodporne właściwości obrusu z poliestru, musimy stosować się do kilku zasad prania.

Przede wszystkim zrezygnujmy z dodawania mocnych detergentów i zmiękczających płynów. To właśnie one najczęściej niszczą strukturę tkaniny, która zapobiega wchłanianiu plam. Obrus z poliestru pierzemy w maksymalnej temperaturze 30-40 st. C, unikając wirowania.

Sok z cytryny i ocet mogą nam pomóc w usunięciu uciążliwych plam z obrusów
Sok z cytryny i ocet mogą nam pomóc w usunięciu uciążliwych plam z obrusów123RF/PICSEL

Jak pozbyć się plam z obrusu domowymi sposobami?

Jak już wspomnieliśmy - mocne detergenty, w tym wybielacze mogą w niektórych sytuacjach przyczyniać się do niszczenia tkaniny, z której wykonany jest obrus. Oczywiście niekiedy ich użycie jest koniecznością, ale zanim po nie sięgniemy, sprawdźmy, czy z plamami poradzą sobie produkty, które prawdopodobnie mamy w kuchennej szafce.

Rzecz jasna, największą szansę na skuteczne pozbycie się plamy z obrusu mamy w sytuacji, gdy tuż po ubrudzeniu tkaniny rozpoczniemy proces czyszczenia. Pierwszy krok polega na wstępnym odsączeniu nadmiaru płynu z obrusu. W tym celu możemy użyć ręcznika papierowego, którym delikatnie dociskamy do miejsca z plamą.

Pamiętajmy jednak, by nie przecierać ręcznikiem po obrusie, ponieważ plama może wtedy powiększać swoją objętość, a my takim działaniem dodatkowo wcieramy zabrudzenie w głąb włókien materiału.

Kolejny etap to użycie wspomnianych, domowych środków czyszczących. Mowa o soku z cytrynu i odrobinie octu. Sok z cytryny i ocet mieszamy w równych proporcjach z ciepłą wodą. Tak przygotowaną miksturę nanosimy na plamę i odstawiamy na kilkanaście minut. Następnie plamę delikatnie przecieramy szczoteczką z miękkim włosiem.

Całość spłukujemy pod bieżącą wodą. Takie działanie powinno pozwolić na skuteczne pozbycie się plamy. Jeśli pozostałości po plamie nadal są widocznie, wówczas powinniśmy wyprać obrus w pralce, stosując się do wytycznych producenta.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas