Wywieszasz flagę w Dniu Niepodległości? Uważaj na ten szczegół

Wiele osób, aby uczcić Narodowy Dzień Niepodległości umieszcza w oknach mieszkań, na balkonach czy nawet dachach domów biało-czerwone flagi. Jak się okazuje, nie zawsze wykonujemy to prawidłowo i zgodnie z prawem. Flaga jest bowiem symbolem narodowym i wieszając ją powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jak 11 listopada eksponować barwy narodowe?

Jak 11 listopada eksponować barwy narodowe?
Jak 11 listopada eksponować barwy narodowe? © Panthermedia

Flaga jako symbol narodowy

Biało-czerwona flaga to jeden z symboli narodowych. Oznacza to, że obchodząc się z nią, powinniśmy przestrzegać zasad, które zostały opisane i są regulowane przez ustawę z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Flaga Polski to symbol, który buduje poczucie tożsamości narodowej. Oczywiste jest, że powinniśmy traktować go z należytym szacunkiem. Flagi nie można w żaden sposób niszczyć, znieważać ani ośmieszać, jest to bowiem sprzeczne w ww. ustawą.

Gdy zbliżają się święta narodowe, biało-czerwoną flagę łatwo jest dostrzec na balonach oraz dachach budynków. Polacy chętnie ozdabiają nią mieszkania i domy, po to, by uczcić ważne święta. Jak się okazuje, nie zawsze robią to prawidłowo. Co powinniśmy wiedzieć wywieszając flagę państwową w oknie?

Takiej flagi nie wywieszaj. To może źle się skończyć

Biało-czerwona flaga jest łatwo dostępna. Możemy zamówić ją w sklepach online lub zakupić stacjonarnie. Jak się okazuje, nie każda flaga nadaje się do wywieszenia w oknie lub na balkonie. Uważać powinniśmy szczególnie na flagi, na których znajduje się wizerunek godła. Według obowiązujących ustaw, osoby cywilne nie powinny się nimi posługiwać.

Flaga biało-czerwona z wizerunkiem orła może być używana wyłącznie przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne, lotniska oraz cywilne samoloty w trakcie lotów za granicę, statki morskie oraz bosmanaty (kapitanaty) portów.

Ponadto flagi nie powinniśmy wieszać na dachach, to miejsce zarezerwowane jest dla urzędów rządowych. W konsekwencji zwykli obywatele nie mogą oznaczać tak swoich domostw, nawet w Dniu Niepodległości.

Co grozi za nieprzestrzeganie powyższych zasad?

Jeśli przez niewiedzę zdarzyło się nam złamać któreś z powyższych ustaleń, nie musimy martwić się o to, że zostaniemy ukarani. Jednak, gdybyśmy z premedytacją łamali ww. reguły, może zainteresować się nami policja lub prokuratura. Warto więc świętować Dzień Niepodległości rozsądnie i eksponować biało-czerwone barwy zgodnie z protokołem flagowym.

Zobacz również: 

Słodki pokaz w Paryżu. Modelki w... czekoladowych sukniach© 2021 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas