Z tych odpadów przygotujesz skuteczny nawóz. Wywoła eksplozję kwiatów
Nawóz ze skórek banana docenią wszystkie osoby, które szukają naturalnych sposobów odżywiania roślin. Zależy ci na spektakularnych efektach przy minimalnym wysiłku? Jesteś w dobrym miejscu. Domowy preparat przygotujesz z kuchennych resztek, więc śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że nic nie kosztuje. Podpowiadamy, do jakich kwiatów stosować nawóz ze skórek bananów i w jaki sposób go przygotować. Barwny parapet za sprawą kwitnących okazów masz jak w banku.
Spis treści:
Jakie właściwości ma nawóz ze skórek banana?
Banany to owoce, które dostępne są w sklepach przez okrągły rok. Można uznawać je za pomysł na błyskawiczną przekąskę lub używać jako składnik bardziej złożonych sałatek czy deserów. Po kulinarnych manewrach skórkę z bananów wyrzucasz do kosza na śmieci? To błąd, ponieważ stanowi skarbnicę cennych substancji.
Co zawiera skórka banana? Jako nawóz pomoże dostarczyć roślinom potas oraz fosfor. Na liście dobroczynnych składników znajdują się także wapń, magnez, azot i kwas krzemowy. Taki zestaw wzmacnia kwiaty i okazy uprawne, pobudza je do kwitnienia, a w niektórych przypadkach poprawia także smak owoców. Za bonus można uznać właściwości odstraszające mszyce.
Rośliny, którym przesłuży się nawóz z banana
O tym, że skórek z bananów nie warto spisywać na straty tuż po degustacji owocu, świadczy to, że nawóz z nich przyrządzony wielu ogrodników uznaje za środek do zadań specjalnych. Sprawdza się bowiem w pielęgnacji najbardziej wymagających roślin.
- Doskonale działa na okazy kwitnące, pobudzając je do wydawania bardziej licznych i okazałych kwiatostanów. Z tego powodu wiele osób stosuje nawóz ze skórek banana do storczyków, ale też do skrzydłokwiatów.
- Tak naprawdę jest to środek uniwersalny, który nadaje się do użytku także przy innych gatunkach. Bardzo dobrze reagują na niego draceny i paprocie. Sprzyja ładnej barwie i dobrej kondycji ozdobnych liści.
- Z powodzeniem można stosować go do roślin ogrodowych, w tym bylin i kwitnących krzewów. Słynie z dobroczynnego wpływu na kondycję róż w ogrodzie oraz poprawy smaku pomidorów.
O tym pamiętaj, zanim dodasz banana do doniczki
Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie bananowej skórki do pielęgnacji roślin. Wszystkie metody łączy jednak początkowy etap, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć. Chodzi o dokładne oczyszczenie skórek nie tylko z widocznego brudu, ale przede wszystkim resztek ewentualnych substancji chemicznych, które mogły być stosowane w uprawie bananów.
Jak ułatwić sobie to zadanie? Do litrowej miski z letnią wodą wsyp dwie łyżeczki sody oczyszczonej i wymieszaj. Zanurz skórki banana w roztworze na 10 minut. Po tym czasie możesz działać dalej.
Jak zrobić nawóz ze skórki banana?
Wyciąg ze skórek bananów przygotujesz z łatwością. To najbardziej uniwersalny preparat, który nadaje się do stosowania zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Od czego zacząć?
- Umyte skórki podziel na mniejsze fragmenty.
- Przełóż je do litrowego słoika, zalej ciepłą wodą i odstaw w zacienionym miejscu na dwa dni.
- Następnie mieszankę wymieszaj z czystą wodą w równej proporcji 1:1. Jest już gotowa do użytku!
Używaj do podlewania roślin lub przelej do butelki z atomizerem. W takiej formie łatwiej będzie rozprawić się z mszycami, które zadomowiły się na nadziemnych częściach roślin.
Zakop w ogrodzie i czekaj na efekty
Jeśli chcesz w prosty, a zarazem efektywny sposób wesprzeć swoje rośliny ogrodowe, skórki z bananów zakop w glebie. Wcześniej potnij je na drobniejsze kawałki. Ważny jest w tym względzie kalendarz. Do pracy zabierz się dwa lub trzy tygodnie przed planowanym sadzeniem roślin do gruntu. W tym czasie rozpocznie się już proces rozkładu skórek z bananów, więc wstępnie użyźnią glebę. Za sprawą ich obecności w kolejnych tygodniach wartościowe składniki będą stopniowo uwalniane do podłoża, przez co stanie się one bardziej żyzne i korzystnie wpłynie na rozwój sadzonek.
Polecamy: