Zagrożenia w internecie: Jak się chronić?

Dostęp do internetu ma dzisiaj praktycznie każdy. Już nawet paroletnie dzieci wiedzą, jak poruszać się w wirtualnym świecie i jakie ikonki nacisnąć, aby móc się pobawić, pograć, czy przeczytać coś ciekawego. Jednak surfując w sieci, musimy mieć się na baczności. Internet to nie tylko zabawa, swoboda i spora dawka rozrywki. Muszą o tym wiedzieć zarówno dorośli jak i dzieci, którym należy przekazywać informacje o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w wirtualnym świecie. Lekceważąc problemy, możemy narazić nasze pociechy na rozmaite niebezpieczeństwa i przysporzyć sobie sporo kłopotów. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Narażone są zwłaszcza dzieci
Narażone są zwłaszcza dzieci ©123RF/PICSEL
Jak czyścić klawiaturę komputera?Interia DIY

Zagrożenia występujące w sieci

Ucz dziecko, jak korzystać z sieci
©123RF/PICSEL

Jeśli korzystasz z internetu, powinieneś wiedzieć, że występuje coś takiego jak: wirus komputerowy. Znaczenie słowa wirus w kontekście informatycznym jest bardzo szerokie. Stosowane jest do opisywania klasycznych wirusów, ale również robaków, które potrafią samodzielnie się replikować i rozsyłać poprzez pocztę do naszych kontaktów. Często o wirusach mówi się w kontekście infekcji poprzez nośniki USB, ale mogą one rozpowszechniać się praktycznie w dowolny sposób - wystarczy plik, do którego mogą się dołączyć; bywają też częścią większego oprogramowania. Wirusy infekują twój komputer, zajmują pliki, powodują, że mogą stać się one nie do odczytania, niszczą dane, a w skrajnych przypadkach nawet twarde dyski i płyty główne.

Hasła internetowe

Na co dzień korzystamy z coraz większej ilości serwisów. Wiąże się to z koniecznością zapamiętywania coraz większej ilości haseł i loginów. By ułatwić sobie życie, pozwalamy zapamiętywać hasła przeglądarkom internetowym i korzystamy z funkcji automatycznego logowania. Z pozoru praktyczne działanie może poskutkować poważnymi problemami stresem, gdy nasz komputer lub smartfon wpadnie w niepowołane ręce. Wszystkie dwoje dane, które udostępniasz, pliki, zdjęcia i informacje mogą dotrzeć do kogoś, do kogo nie powinny.

Zagrożenia wirtualnego świata

Zwracaj uwagę, co oglądają dzieci
©123RF/PICSEL

Do innych zagrożeń, na które możemy natknąć się w sieci, zaliczyć należy m.in. nieodpowiednie treści. Najbardziej groźne dla dzieci i młodzieży są witryny o charakterze pornograficznym lub przesiąknięte przemocą. Rodzice, nauczyciele i wychowawcy powinni dbać o to, aby dzieci nie miały dostępu do zakazanych stron. Można w tym celu zakładać blokady, a także ściągać specjalne aplikacje i wprowadzić nadzór rodzicielski nad treściami, które czytają nasze dzieci.

Hejt w internecie

Dużo słyszy się o hejcie w internecie. Jeśli nie do końca wiesz, co oznacza to słowo, przeczytaj poniższe informacje i nie bądź obojętny na to modne, chociaż tak bardzo krzywdzące zjawisko.

Co to jest hejt?

Hejt to pełne nienawiści, pogardy i złości działanie danej osoby w internecie. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i grupy osób np. do przedstawicieli danego narodu, płci, czy osób o innym światopoglądzie niż ten, który hejter reprezentuje. Dotyczy to często poglądów politycznych, wyznania, orientacji seksualnej itp.

Obiektem hejtu może być każdy z nas. Wystarczy, że zapiszemy w internecie treść, która nie spodoba się pospolitemu hejterowi, a on będzie nas negatywnie oceniał, oczerniał i obrażał, a czasami nawet groził.

Jak przejawia się hejt?

Hejt to nie tylko słowa. To również grafiki np. memy i gify oraz filmy, które są łatwo i szybko zapamiętywane. Warto wiedzieć, że treści przedstawiane przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej. Są jedynie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie osób.

Przyczyny hejtu

Z internetu korzystaj świadomie
©123RF/PICSEL

Jeśli wiemy, że hejt jest zły, że jest krzywdzący, dlaczego jest zjawiskiem aż tak popularnym? Do najczęstszych przyczyn hejtu zalicza się fakt, że przynosi ulgę. Dokuczając i obrażając innych, czujemy się silniejsi - frustracje zostawiamy na boku i pokazujemy, że nie jesteśmy słabi. Anonimowość w sieci umożliwia rozpowszechnianie nienawistnych treści w sposób szybki i niebezpośredni. Znacznie trudniej jest powiedzieć komuś oko w oko coś bardzo przykrego na jego temat. Wygłaszanie - często bardzo dotkliwych - uwag na temat innych nie stanowi żadnego problemu.

Jakie są konsekwencje hejtu w sieci

Jeśli hejtujesz jakieś osoby, musisz wiedzieć, że krzywdzisz ludzi! U ofiar hejterów obniża się poczucie własnej wartości. Osoby pokrzywdzone stają się mnie odporne na czytane w internecie treści i zaczynają w nie wierzyć. Poddawana hejtowi osoba żyje w ciągłym stresie, może cierpieć na bezsenność, może także zacząć izolować się od społeczeństwa, czy popaść w nerwicę lub depresję. Nierzadko zdarzają się też przypadki prób samobójczych, a nawet samobójstw.

Kara za hejt

Za zachowania, które mieszczą się w definicji hejtu, grożą poważne konsekwencje prawne. Pamiętaj, że za zniesławienie i zniewagę w internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2. Ofiara hejtu może również z własnej inicjatywy wnieść pozew o naruszenie jej dóbr osobistych przez hejtera.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas