Reklama

Zamiast do prania, wlej go do wazonu. Kwiaty dłużej pozostaną świeże i piękne

W Dniu Kobiet w wielu domach pojawiły się bukiety kwiatów. Niestety, te naturalne upominki po kilku dniach zwykle tracą świeżość, więdną, a ich płatki opadają. Są jednak sposoby, by nieco opóźnić ten proces. Jednym z nich jest trik z wybielaczem – prosty sposób na przedłużenie życia ciętych kwiatów.

Bukiet kwiatów to jeden z najpopularniejszych upominków z okazji Dnia Kobiet. Niezobowiązujący, elegancki, uniwersalny, wydaje się podarkiem idealnym zarówno dla bliskiej osoby, jak i tej, z którą nie łączą nas silne więzi. Cieszy oko i przez kilka dni pięknie dekoruje wnętrze domu czy mieszkania.

Niestety tulipany, róże, żonkile czy eustomy, które często wręczamy z okazji Dnia Kobiet, nie należą do trwałych kwiatów. Umieszczone w wazonie, zwykle po kilku dniach więdną. Co zrobić, by przedłużyć życie ciętym kwiatom? Oto kilka trików.

Reklama

Co zrobić, by kwiaty dłużej stały? Przytnij łodygi

Aby cięte kwiaty zachowały świeżość, należy odpowiednio o nie zadbać. Kwiaty w wazonie powinny mieć odpowiednią ilość wody — w przypadku większości gatunków sięgającą do wysokości 1/3 łodygi. Nie mogą też stać w bardzo ciepłym lub silnie nasłonecznionym miejscu.

Przed umieszczeniem kwiatów we flakonie warto również przyciąć łodygi roślin. Jak przycinać kwiaty przed włożeniem do wazonu? Eksperci polecają, by cięcie wykonać ostrym nożykiem, pod kątem 45 stopni, na wysokości ok. 3 cm od końcówki łodygi.

Zobacz również: Jakie kwiaty kupić na Dzień Kobiet 2023? To nie muszą być goździki

Co zrobić, by kwiaty dłużej stały? Trik z wybielaczem

W kwiaciarniach sprzedawcy do bukietów często dołączają saszetki z odżywką, które mają przedłużyć życie ciętym kwiatom. Wstawiając bukiet do wazonu, można wykorzystać ten gotowy preparat, można też jednak zdecydować się na wypróbowanie domowych sposób.

Popularnym trikiem, pomagającym zachować świeżość kwiatów, jest wlanie do wazonu odrobiny wybielacza. Zawarte w nim substancje usuną rozwijające się w wodzie drobnoustroje, odpowiedzialne za rozwój procesów gnilnych. Dzięki temu kwiaty pozostaną dłużej świeże.

Sprawdź też: Zbliża się ważny termin dla miłośników pelargonii. Zaznacz w kalendarzu: 8-14 marca

Co zrobić, by kwiaty dłużej stały? Domowe sposoby

Wlanie wybielacza do wazonu to nie jedyny domowy sposób na przedłużenie życia ciętych kwiatów. Inną popularną metodą jest wsypanie do wody łyżeczki cukru, który na rośliny podziała jak odżywka.

Kolejnym patentem jest wrzucenie do wody miedzianej monety lub tabletki aspiryny - obydwie, podobnie jak wybielacz, hamują rozwój bakterii.

Patent na tulipany - nie będą zrzucać płatków

Jeśli 8 marca dostaniecie w prezencie tulipany, jest pewien sposób na to, aby nie zrzucały płatków. Kwiaty należy owinąć ciasno wilgotną gazetą i trzymać je tak przez ok.  2-3 godziny w wodzie - do wysokości 20 centymetrów. Następnie wystarczy odpakować tulipany  i gęsto ponakłuwaj ich łodygi szpilką.

Zobacz również: Najtrwalsze kwiaty cięte do wazonu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tulipany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy