Tego w ziemi do storczyków nie może zabraknąć. Wyrosną jak na drożdżach

Powab i elegancja – z tym kojarzą się orchidee, które najpiękniej wyglądają podczas kwitnienia, ale ich lśniące, zielone liście też prezentują się bardzo wytwornie. Ich urok zależy jednak od umiejętnej pielęgnacji storczyków. Istnieje wiele domowych sposobów na pobudzanie ich do kwitnienia i dodawania im wigoru, ale domową uprawę należy zacząć od poznania absolutnych podstaw. Jaka ziemia do storczyków nadaje się najlepiej? Wyjaśniamy, jakie składniki powinny się w niej znaleźć.

Podpowiadamy, jak dbać o storczyka
Podpowiadamy, jak dbać o storczyka123RF/PICSEL

Liście storczyka żółkną lub brązowieją? Winne może być podłoże

Problemy w uprawie storczyków mogą mieć różne przyczyny. By znaleźć źródło kłopotów, trzeba najpierw przeanalizować najbardziej prozaiczne aspekty. Źle dobrana ziemia do storczyka może skutkować:

  • zahamowaniem wzrostu,
  • brakiem kwitnienia,
  • żółknięciem i brązowieniem liści,
  • rozwinięciem się chorób grzybowych.

Pamiętaj o tym na starcie swojej przygody z orchideami oraz podczas przesadzania storczyka. Żyzne podłoże nie jest jedynym warunkiem powodzenia i uzyskania bujnego kwitnienia. Musi być ono również przepuszczalne, ponieważ zastoje wody są szczególnie groźne dla rośliny.

Jaka ziemia do storczyków sprawdzi się najlepiej?

Masz w domu zapasy uniwersalnego podłoża do roślin? W przypadku orchidei nie jest ono najlepszym rozwiązaniem. Storczyki pod względem gleby są dosyć wymagające. Istnieje duże ryzyko, że zwykła ziemia szybko zamieni się w doniczce w grudy zbitej masy, w której roślina nie będzie mogła dobrze się rozwijać. Podłoże dla storczyka możesz skomponować samodzielnie lub zaopatrzyć się w specjalistyczną glebę w sklepie ogrodniczym. Co powinna zawierać?

Spełnij wszystkie wymagania storczyka, a będzie rozwijać się bez problemów
Spełnij wszystkie wymagania storczyka, a będzie rozwijać się bez problemów123RF/PICSEL
  • Kora sosnowa to jeden z kluczowych składników. Stanowi doskonałą bazę dla budowy zdrowego systemu korzeniowego roślin. Sprzyja też odpowiedniemu napowietrzeniu i przepuszczalności ziemi.
  • Torf pomaga utrzymać właściwy odczyn gleby dla storczyków. Optymalne pH powinno mieścić się w przedziale 4,6-6,0. Lekko kwaśne środowisko najbardziej sprzyja orchideom. Dzięki temu składnikowi rośliny lepiej się ukorzeniają.
  • Keramzyt powinien być składnikiem podłoża, ale warto ułożyć go także na dnie doniczki w ramach warstwy drenażowej. Wszystko po to, by zapewnić roślinie sprawne odprowadzanie wody. W tych samych celach możesz wykorzystać łupiny orzecha kokosowego.
  • Włókno kokosowe to materiał organiczny, który sprawia, że ziemia w doniczce jest bardziej porowata. Nie zbija się, przez co korzenie storczyków mogą rozrastać się swobodnie. To kolejny składnik, który chroni je przed magazynowaniem wody.
  • Piasek — jego udział wpływa na spulchnienie ziemi.

Doniczki na storczyki też mają znaczenie

By domowa uprawa storczyków szła jak po maśle, trzeba pamiętać o specyfice roślin. W warunkach naturalnych ich kłącza są wystawione na działanie światła słonecznego. Dlatego zaleca się, aby doniczka dla storczyka była transparentna — przezroczysta lub półprzezroczysta. W ten sposób ułatwisz przeprowadzanie fotosyntezy tej światłolubnej roślinie.

Dzięki temu będziesz mieć też możliwość bieżącej oceny stanu twojego okazu. Dobrze odżywione korzenie mają zielony kolor. Jeśli zauważysz, że zaczynają blednąć, to znak, że roślina pilnie potrzebuje wody. Aby z nią nie przesadzić, zaopatrz się w doniczkę z otworami napowietrzającymi oraz do odprowadzania wody.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas