Zamrażanie i rozmrażanie – co można, a czego nie wolno
Czy bezwzględnie nie wolno ponownie zamrozić tego samego produktu? Czy istnieją jakieś wyjątki? Co się dzieje z rozmrożoną żywnością i jak sprawdzić, czy mrożonki były dobrze przechowywane?
Tego samego produktu w tej samej postaci nie wolno ponownie zamrozić - to kwestia bezdyskusyjna. Podczas zamrażania żywności, bakterie w niej zawarte nie giną, ale przechodzą w stan uśpienia. Przy podwyższeniu temperatury drobnoustroje budzą się i zaczynają gwałtownie namnażać i wydzielać toksyny.
Zamrażając ponownie "usypiamy" zwiększoną wielokrotnie populację bakterii, która po "przebudzeniu" rośnie o wiele szybciej, co może być istotnym zagrożeniem dla organizmu i spowodować poważne zatrucia pokarmowe. Należy uważać zwłaszcza na mięso - ma ono wysoką wyjściową zawartość drobnoustrojów.
Istnieje jedna sytuacja, kiedy ten sam produkt można drugi raz zamrozić - po jego termicznej obróbce. Przetworzenie (pieczenie, gotowanie, smażenie) powoduje zabicie drobnoustrojów, więc nie stanowią one już zagrożenia. Taką żywność można zamrozić ponownie bez obaw o jej jakość.
Kupując mrożonki, w bardzo prosty sposób można sprawdzić, czy dobrze je przechowywano. Jeśli produkty w opakowaniu są zbite w jedną bryłę lodu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały rozmrożone i wyciekła z nich woda, która przy ponownym spadku temperatury dała taki efekt. Wyjątkiem są produkty, które celowo są zamrażane w ten sposób (np. szpinak rozdrobniony).