Zanurz sadzonkę i odczekaj chwilę. Wzmocnione korzenie odżyją w doniczce

Domowe przygotowywanie sadzonek oraz rozsadzanie rośli to tani sposób na uzyskanie obfitych plonów. Osoby, które choć raz przeszły przez tę czynność od początku do końca wiedzą, że na powodzenie składa się wiele różnych czynników. Nawet dla doświadczonych specjalistów nie zawsze jest to łatwe zadanie. Jeśli chcemy zwiększyć procent prawdopodobieństwa uzyskania sukcesu, zastosujmy domowy ukorzeniacz do roślin. Jak go przygotować i stosować? Podpowiadamy.

Czy da się przyspieszyć ukorzenianie roślin?
Czy da się przyspieszyć ukorzenianie roślin?123RF/PICSEL

Działanie ukorzeniacza do roślin

Czym właściwie jest ukorzeniacz stosowany w uprawie roślin? Odpowiedź znajdziemy już w samej nazwie. To preparat, który pomaga gatunkom w wypuszczeniu silnych korzeni, które pozwolą im utrzymać się w podłożu oraz pobierać składniki odżywcze. W składzie sklepowych produktów znajdziemy syntetyczne hormony roślinne, nazywane auksynami. To właśnie one odpowiadają za tworzenie korzeni oraz późniejsze owocowanie.

Ukorzeniacze mogą przybierać różne formy. Sklepy i centra ogrodnicze oferują np. płyny, proszki lub żele. Zastosowanie produktu w domowej opiece nad roślinami nie tylko znacząco przyspieszy czas wytwarzania korzeni, ale dodatkowo ochroni przed rozwojem grzybów oraz bakterii. Dzieje się tak dzięki obecności specjalnych środków, witamin i mikroelementów, m.in.:

  • potasu,
  • fosforu,
  • miedzi,
  • boru,
  • żelaza.

Domowy ukorzeniacz - jak przygotować?

Samodzielne wykonanie ukorzeniacza wydaje się zadaniem skomplikowanym, do którego niezbędna będzie obszerna wiedza na temat roślin. Nic bardziej mylnego. Skuteczny preparat przygotujemy na bazie składników, które zapewne na ten moment mamy już w domowej kuchni. Za czym warto się rozglądnąć? Potrzebne będą: ocet jabłkowy, miód lub cynamon. Na bazie tych składników przygotujemy trzy różne ukorzeniacze, a każdy z nich zadziała na roślinę przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie.

Ocet jabłkowy, miód oraz cynamon to domowe ukorzeniacze do roślin
Ocet jabłkowy, miód oraz cynamon to domowe ukorzeniacze do roślin123RF/PICSEL
  • Ukorzeniacz z octu jabłkowego - do szklanki wlewamy wodę i dodajemy 1 łyżeczkę octu jabłkowego. W kolejnym kroku umieszczamy w mieszance sadzonkę, a po pojawieniu się pierwszych korzeni przenosimy do dedykowanej doniczki.
  • Ukorzeniacz miodowy - miskę napełniamy dwiema szklankami gorącej wody i dodajemy jedną pełną łyżkę miodu. Miksturę pozostawiamy do całkowitego wystudzenia, a następnie podlewamy posadzony w doniczce pęd.
  • Ukorzeniacz cynamonowy - szklankę napełniamy letnią wodą, dodajemy jedną łyżeczkę sproszkowanego cynamonu i dokładnie mieszamy. Preparat stosujemy do podlewania świeżo umieszczonej w ziemi sadzonki.

Prawidłowe stosowanie preparatu do ukorzeniania

Docelowy sposób korzystania ze świeżo przygotowanego ukorzeniacza zależy przede wszystkim od pierwotnej postaci wykorzystywanego produktu. Na ogół wystarczy główny składnik rozpuścić w wodzie, a następnie umieścić w roztworze pobraną sadzonkę rośliny i dopiero po czasie przenieść do ziemi. To jednak niejedyny patent. Domowa mikstura sprawdzi się także do podlewania pędów umieszczonych już w doniczce. Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze efekty, pamiętajmy o tym, by mieszanka zawsze miała temperaturę pokojową.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas