Zanurz wacik i owiń łodygę. Storczyki odżyją i eksplodują kwiatami
Kiedy zauważysz, że twoje storczyki marnieją w oczach, działaj natychmiast. Nie musisz spisywać ich na straty i wyrzucać do kosza. Wykorzystaj sprawdzony sposób na ich regenerację. Dzięki temu zaczną szybciej rosnąć i bujnie zakwitną. Jak pobudzić storczyki do kwitnięcia? Podpowiadamy.
Spis treści:
Czego potrzebują orchidee?
Orchidee to rośliny egzotyczne, które możemy uprawiać w domu. Do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości słońca. Stanowisko powinno być w miarę jasne, pamiętaj, że storczyki nie lubią przeprowadzek. Jeśli taka konieczność nastąpi, postaraj się o zapewnienie im podobnego miejsca na parapecie. Kolejną sprawą jest podlewanie: musi być umiarkowane, niezbyt częste. Nawadniaj okazy raz w tygodniu, w okresie zimowym wystarczy co dwa. Trzymaj rośliny z dala od ciepłych kaloryferów. To może sprawić, że storczyki uschną i zrzucą kwiaty. Nawożenie orchidei w tym okresie nie jest wskazane.
Jak odratować marnego storczyka?
Jest wiele sposobów na zregenerowanie orchidei, by nie wylądowała w koszu. Najpierw trzeba znaleźć źródło problemu: być może są to szkodniki lub choroby grzybowe. W takim wypadku należy zastosować specjalne środki, które można nabyć w sklepie ogrodniczym. Czasami niezbędne staje się przesadzenie storczyka do nowej ziemi. Pamiętaj, by doniczka miała otwór odpływowy, który zapobiegnie gniciu systemu korzeniowego. Naturalnie odżywki pobudzają roślinę do kwitnięcia i intensywniejszego wzrostu. Poniżej przepis na to, co zrobić, by orchidea odżyła.
Drogocenna skórka z ziemniaka
Storczyki wykorzystują składniki odżywcze zawarte w skórkach z ziemniaków. By cały proces przebiegł pomyślnie, potrzebujesz przynajmniej obierek z dwóch warzyw. Są drogocenne, gdyż zawierają witaminy: A, B czy C czy fosfor. Składniki te sprawią, że orchidee będą rosły szybko i bujnie.
- Obierki włóż do szklanki i zalej przegotowaną wodą. Pozostaw je pod przykryciem na jeden dzień. Dzięki temu wszystkie składniki odżywcze rozpuszczą się w wodzie.
- Następnie odcedź napar od obierek z ziemniaków. Przelej miskturę do głębokiej miski i rozcieńcz z wodą (proporcje 1:2). Odstaw ją na chwilę na bok.
Kolejny krok
Teraz dokładnie obejrzyj łodygi i oceń ich kondycję. Po przekwitnięciu kwiatów powinna być nadal zielona. Widać tylko jasne ślady, które są pozostałością po kwiatach. Jeśli zauważysz małe kiełki, usuń je. Tworzą, bowiem skorupę, która uniemożliwia przebicie się nowych pąków. Dzięki temu ułatwisz też transport składników odżywczych. Następnie przygotuj kilka wacików i każdy z nich zamocz w mieszance. Dokładnie wyciśnij z nadmiaru specyfiku.
W miejscach rozkwitu pąków kwiatowych umieść wacik. Ważne, by dobrze przylegał do łodygi: zepnij go spinką typu klamerka. Sok z ziemniaków sprawi, że roślina szybko się zregeneruje i ponownie zakwitnie. Waciki pozostaw na orchidei na cały dzień. Gdy całkowicie wyschną, powtórz czynność. Wystarczy, że do butelki z atomizerem przelejesz specyfik i spryskasz płatki kosmetyczne. Cały zabieg powtarzaj raz w tygodniu, aż do zauważenia efektów.
Polecamy: