Zaproś jeże do ogrodu. Pożegnasz się ze ślimakami na zawsze

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Każdy, kto posiada ogród albo działkę i uprawia w nich warzywa, to wie, jaką uciążliwością mogą być plądrujące uprawy szkodniki. Ślimaki, chrząszcze, larwy i inne owady mają za nic naszą ciężką pracę, a my jesteśmy co rusz uszczuplani z długo wyczekiwanych plonów. Na szczęście, w walce nie jesteśmy bezsilni, bo możemy do ogrodu zaprosić jeża, który jest pożytecznym stworzeniem, a w mig może uporać się ze szkodnikami. Jak sprawić, żeby małe zwierzę zamieszkało w naszym ogrodzie? Zachęcić go jedzeniem! Czym karmić jeże w ogrodzie? Przekonajmy się!

Czym karmić jeża w ogrodzie? Na szczęście, kolczasty przyjaciel nie jest wybredny
Czym karmić jeża w ogrodzie? Na szczęście, kolczasty przyjaciel nie jest wybredny123RF/PICSEL

Co jedzą jeże?

W środowisku naturalnym jeże uchodzą za zwierzęta wszystkożerne: chętnie zjadają drobne mięczaki, owady, a nawet płazy, ale w obliczu braku pożywienia, chętnie zadowolą się owocami i warzywami. Niestety, istnieje coraz mniej naturalnych siedlisk tych pożytecznych stworzonek, ale przy odrobinie szczęście mogą wprowadzić się do naszego ogrodu. Jeśli zauważyliśmy kiedyś pod osłoną nocy przechadzającego się jeża, to znak, że może on szukać kryjówki w naszym ogrodzie. A jeśli uda nam się zachęcić go do pozostania naszym współlokatorem, to będziemy czerpać z tego tylko wymierne korzyści.

Czym karmić jeże w ogrodzie?

Jeśli chcemy zachęcić i zwabić jeże do ogrodu, można skusić je pożywieniem. Czym karmić jeże w ogrodzie? Doskonale sprawdzi się mokra karma dla kotów, ale także surowe mięso, np. wołowe lub wieprzowe. Można też jeżom ugotować podroby, np. serca drobiowe, które później trzeba rozdrobnić. Oczywiście, przysmakiem dla jeża może być również kukurydza, pokrojone drobno jabłko, marchew lub winogrona. Niektórzy zaś polecają dostępne w małych słoiczkach obiadki dla dzieci. Oczywiście trzeba pamiętać, że jakikolwiek z produktów, którym chcemy nakarmić jeża, musi być pozbawiony soli!

Oczywiście, jeż potrzebuje mieć dostęp do świeżej wody. Najlepiej, aby była to niewysoka podstawka, która umożliwi jeżowi bezproblemowe skorzystanie z wodopoju.

Stwórz karmnik dla jeży

Trzeba przyznać, że pozostawione pożywienie dla jeży może być łakomym kąskiem dla innych zwierząt, które wyprzedzą nasze pożądane kolczaste stworzenia. W takim razie można przygotować mały karmnik, który uchroni jedzenie przed pożarciem przez inne stworzenia. Wystarczy postawić dwie cegły na ziemi w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a na nich ustawić deskę i obciążyć solidnym kamieniem. Miskę można ustawić pomiędzy cegłami i być pewnym, że nie połasi się żaden intruz.

Stwórz warunki odpowiednie dla jeża!

Samo karmienie jeża w ogrodzie nie spowoduje, że kolczasty przyjaciel zamieszka z nami na dłużej. Trzeba stworzyć mu do tego odpowiednie warunki, czyli schronienie! Najdogodniej czuje się w zaroślach, takich jak bujne krzewy jeżyn bądź malin. Ponadto w pobliżu takich miejsc lepiej się powstrzymać od nadmiernego koszenia trawy, w której jeż czuje się doskonale.

Na koniec trzeba dodać jedno: jeże nie zamieszkają z nami w ogrodzie, jeśli stosujemy w uprawach pestycydy i inne inwazyjne środki ochrony roślin.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas